Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Velká Británie

Práce na farmě ve Skotsku

Roman Machain / 9.03.2005
Do Skotska jsem za vidinou velkého výdělku peněz vyrazil na konci července. Místo na farmě nedaleko Perthu mi domluvil kamarád, který tam byl už od konce dubna. V době, kdy jsem na farmu přijel, sbíralo na polích jahody a maliny kolem 300 sběračů.
 
Všichni jsme byli ubytováni v karavanech pro 6 lidí. Postelí se do karavanu vešlo deset a většinou byly všechny obsazeny. Vybavení bylo skromné - mikrovlnka, lednička a stůl s několika židlemi. Každý se o jídlo staral sám. Jídelní stoly, několik plynových sporáků a tři dřezy byly k dispozici v upravené stodole. Celkem deset splachovacích záchodů doplňovalo pouze šest umyvadel a sprchy umístěné v karavanu a ve zděné budově. Chemické kadibudky stály u polí. Vše bylo jednou denně uklízeno. Majiteli jsme za tyto služby museli platit 30 liber týdně. Zahrnuta v ceně byla i dvakrát týdně cesta autobusem do města a hypermarketu na nákupy. Každé dva týdny se konala „párty“, kde jsme dostali dvě piva a dva hamburgery. Poměrně levně jsem byl v kontaktu s rodinou i známými - ve 4 km vzdáleném Perthu byla knihovna s internetem zdarma.

Pracovalo se šest dní v týdnu, v sobotu se odpočívalo. Začínalo se denně o půl osmé a sbíralo se, dokud byla práce. Výše denního výdělku závisela na množství a kvalitě nasbíraného ovoce. Byli jsme rozděleni do čtyř pracovních skupin, o které se starali supervisoři. Byli neustále v kontaktu s farmou a řešili všechny problémy, které se týkaly jeho skupiny: stávky za zvýšení ceny za nasbíranou bednu, nedostatek beden,…

Jahody byly na poli chráněny igelity, tvořící celé tunely. Když se do nich opřelo sluníčko, byli jsme jako ve skleníku. Nasbírané jahody jsme nosili k supervisorovi v bednách, na kterých měl každý sběrač nalepený svůj kód. Po zkontrolování kvality nasbíraných jahod jej supervisor nasnímal podobně jako zboží v obchodě u pokladny. Večer se potom každý mohl přesvědčit, kolik za ten den dostane peněz. Průměrný sběrač si vydělal okolo pěti liber za hodinu, ti nejlepší i devět. Při osmihodinové směně jde na české poměry o docela slušný peníz. Peníze se vyplácely jednou týdně v podobě záloh, zbytek byl veden jen papírově. Celá výplata se dostala až při odjezdu.

Všechno se zdálo být bezproblémové, cítili jsem se jako na letním táboře. Když však přestalo počasí přát a ovoce zrát, klesaly výdělky. Zhoršovala se nálada mezi majitelem a námi, začalo se propouštět. Přibývalo dní, kdy se vůbec nepracovalo a přesto se platil nájem. Většina lidí, kteří si začali hledat jinou práci, ji opravdu našla - často snazší a lépe placenou. Sbírání jahod je namáhavé pro záda, kolena a prsty, které musí jahody uštípnout a přitom je neznehodnotit svým otiskem. Někteří tak rádi odešli na pozice v hotelech a kuchyních.

Sám jsem se rozhodl pro odjezd začátkem září. Dojel jsem až na jih Anglie do vesničky poblíž Exeteru, kde jsem zbytek času strávil natíráním oken u známých jedné kamarádky. Změny jsme nelitoval - lepší práce, ubytování, hotové jídlo přímo doma. Podle zpráv, co jsem dostával z farmy, se tam situace s penězi jen zhoršovala, takže i finančně jsem si polepšil. Více než 1000km cestu z Perthu do Exeteru jsem dostopoval za den a půl a ještě jsem navštívil přátele v Lake District. Zklamaný z práce ve Velké Británii jsem rozhodně nebyl.Máš jiné zkušenosti s prací v zahraničí?
Poděl se o ně s ostatními čtenáři Kalimery!
Článek zveřejněný i v tištěné podobě časopisu Kalimera
získává slevu 10 USD
na službu vrácení daně
od společnosti TAXBACK.
Platí pro příspěvky došlé do 30. ledna 2006. 
Související články
Práce v anglickém sedle
Práce a bydlení v Irsku
Práce v Irsku ve fastfoodu
Skotskem za prací a pustou krásou
Za výdělkem do Burgundska
Sběr vína s francouzskými cikány
Co (ne)vynechat v Edinburghu
 
Přečteno 11620x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: