Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Turecko na motorce

Němečtí motorkáři a kurdští muzikanti

Milan Loucký / 7.09.2005
Už se stmívá, když přijíždím do městečka Gevaš. Projíždím okolo starého arabského hřbitova s kaplí (původně jsem myslel, že je arménský), pak okolo turistického kempu a u břehu zastavuju a večeřím. Vůbec se mi nechce hledat nocleh za tmy a zvažuju variantu “kemping“. Najednou slyším zvuk motorek a není možná! Jsou to zase ti dva Němci. Otáčí to a jedou zcela jistě do kempu. Není co řešit, dnes si dopřeju trochu luxusu.
 

Luxusní nocování - kemp

Nocleh ve vlastním stanu stojí jen 2,5 dolaru, stavím pončo kousek od Němců. Kromě nás tří jsou tu ještě dvě turecké (či kurdské) rodiny – tady holt turismus příliš nekvete, ikdyž  kousek odtud je Ahtamar – známý arménský kostelík na  jednom z několika jezerních ostrovů. Očumuju a zevluju po kempu a nevěřím svým uším; na malém improvizovaném podiu začíná hrát kurdský muzikant na strunný nástroj, podobný sitáru. Má i bubeníka a hraje kurdské lidovky – no přesně to co jsem potřeboval. Uvelebuju se u stolu a poroučím si Efes – turecké pivo.

Německý styl mototuristiky

Němci konečně dostavěli svůj stan (spíš barák 3+1), a  rádi sedají ke mně. Šprechtíme o cestě, co kdo kudy a kam. Před Ralfem a Karin tu byli už jejich kamarádi (6 týdnů projíždeli Turecko cik cak na motorkách!), Ralf  a Karin teď mají jejich mapu se zakreslenými úseky, které stojí za to ; je zde označený i kus cesty kaňonem u Čoruh Nehri. Ralfovi  kamarádi také vyrazili z Ispiru, jako já, ale kaňon neprojeli až do Yusufeli. Na cestě   – prý - bylo moc vody a tak se museli vrátit. Všichni měli endura. Ralf a Karin mají čistokrevné japonské “silničáky“,  tak to kaňonem ani nezkoušeli. Mám být na co pyšný – já to projel s obyčejnou dvoutaktní prdlavkou, i když bylo po deštích a brodění vodou mi dělalo problémy.

Kurdové na zdraví Alláhovi

Zpěvák si sedá k nám a mluvíme o muzice – jde to velmi špatně a o písních se dozvídám jen to, že jsou o kurdské duši a lásce ke Kurdistánu. Konkrétní text ale neumí bohužel přeložit. Ochutnáváme jeho RAKI (čirou pendrekovou kořku, která se zalívá vodou a tím mění barvu na mléčně bílou) a Kurd vysvětluje: „Turci jsou muslimové a chlastat nemůžou, ale Kurdové to mají…“ – říkal ten muzikant - „..s Alláhem a Koránem trochu jinak a sem tam si smí dát skleničku“. Sám to dokazuje mohutnými doušky. Chci zůstat u piva, ale Němci objednávají další flašku raki a se slovy „Milan, jestli chceš sedět s námi u stolu, musíš s námi pít“ zneužívají mé slabosti – nemůžu přece trhat tak homogenní partu!

Kurdské divoké tance

Muzikant odchází a znovu hraje, přibíhají mladí Kurdové a dávají se do jejich specifického tance. Skupina mužů  stojí vedle sebe, každý drží souseda po své levé i pravé straně za ruku. Ti dva, co jsou na začátku a na konci tohoto lidského hada, drží ve volné ruce bílý kapesník. Na udanou dobu všichni “rozjedou“ přesně naučené kroky a po 8 krocích tuto sestavu opakují. Muži na krajích divoce třepou kapesníky, ostatní máchají rychle do rytmu spojenýma rukama.. Celý tento had se pohybuje po prašném plácku rychlostí, kterou udává muzikant. Muzika se často láme z velmi pomalé, teskné balady do divoké rychlé hudby a ten kdo neudrží taneční krok je odměněn vtipkováním ostatních. Tanec doprovází hrdelní výkřiky a výskot. Přichází i dívky se svými rodiči (nebo tak něco…) chvíli se na něčem dohadují a pak se s radostí vrhají za klukama (což zde podle té hádky s rodiči asi není obvyklé) a tvoří jednoho velkého hada. Muzika je velmi rychlá a tanečníci přidávají nové prvky ; po několika tanečních krocích se všichni na jednu dobu zhoupnou v kolenou, na druhou dobu to však musí udělat rychle dvakrát po sobě. Tančící dívky mají vlasy schované v šátcích a na horní části těla svetříky či haleny nepříliš ženského střihu. Spodní části těla ale mají všechny oděny do dlouhých úzkých sukní, hezky opisujících linie jejich zadečků a štíhlých nohou. Právě při rychlém zhoupnutí v kolenou dívky působí velmi smyslně a já už začínám z místního pojetí islámu pěkně magořit.
Tanečníci nás vytahují mezi sebe a jednodušší tanec zkoušíme s nimi. Trochu to dře, nikdo se nezlobí, že si jdeme po několika písních zase sednout. Potom opět debatujeme s naším zpěvákem o Kurdistánu a rozdílech mezi Turky a Kurdy. Čas je zase rychlejší, než jsme čekali a musíme se loučit.

 
Předchozí díly
1. Na motorce na východ
2. Rumunskem na motorce
3. Bulharskem k Turecku
4. Přetržený řetěz v Turecku
5. Místo do Arménie do Kurdistánu
6. Krušná noc v altánku
7. Horská vesnička Ispir
8. Pravé turecké nescafé v Yusufuli
9. Arménská vysočina a Kurdistán
10. Město Kars s výhledem na Ararat
11. Ararat z Igdiru na dohled
12. Lávou přehrazené jezero Van
Následující díly
14. Arménský kostelík Kamrak Vank
15. Přes Eufrat tam a zpět
17. Řešení silniční nehody v Turecku
18. Na slepované motorce domů
19. Návštěva medvědího prasete
 
 
Přečteno 1057x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: