Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Zprostředkování a podmínky práce v USA

Tereza Šírová / 5.03.2009
Celý loňský rok jsem se připravovala, těšila a hlavně šetřila na třítýdenní trek v Norsku. Jenže jednoho dne, když už se léto přiblížilo, mi vypadl kvůli neodkladné práci parťák. Bylo to zklamání, ale já se rozhodla, že když neprojdu pěšky v létě Norsko, tak alespoň objevím pracovně Ameriku. Z velkého množství agentur na internetu jsem si vybrala dvě a rozhodla se zjistit možnosti a podmínky.
 

Výběr agentury

Nejdříve jsem zavolala do první agentury a snažila se zjistit, jaké mám s nimi možnosti. Nic moc jsem se nedozvěděla, ale za několik dní mi přišla SMSka, že bude následující den odeslán balíček s vyžádanými informacemi na dobírku v ceně čtyřiapůl tisíce korun, ať potvrdím, že to chci. Zaskočilo mě to, na nesmyslnou SMS jsem neodpověděla. Téměř jsem na to zapomněla a do měsíce přišla další SMSka, že následujícíc den mi bude doručen „vyžádaný“  balíček, a pokud ho nepřevezmu, tak bude cena za dobírku na mně právně vymáhána. Naštěstí jsem u této agentury nic nepodepsala, nemohli nic vymáhat. Proto radím, internetové přihlašovací formuláře a cokoliv nadepsáno jako „závazné“ hned přeskakujte a jednejte pouze s konkrétními osobami minimálně přes telefon, ideálně však osobně.  Svoje pracovní léto v USA jsem nakonec svěřila zástupci druhé agentury z mého výběru, který byl již po telefonu příjemný a důvěryhodný. Přihlásila jsem se do programu Work and Travel. 

Příprava v ČR

Vše proběhlo úplně na poslední chvíli. Uzávěrka přihlášek, přihlášení do kurzu lifeguardingu, poplatky americké agentuře a vůbec všechny papíry, fotky a potvrzení ze školy - když máte na tyhle věci čas půl roku, tak je to fajn, ale když chcete za šest týdnů odletět a mít všechno vyřízené, tak je to skutečně smršť.  Zástupci agentury jsem mohla naštěstí volat i o půlnoci, vždycky se mi dostalo ochotné rady.

Pomoc agentury

Celou dobu v Americe jsem měla v agentuře oporu, ať už jsem řešila něco s americkým zaměstnavatelem nebo když jsem si hledala druhou práci. Je pravda, že jakmile přistanete v USA, tak je vše už jen na vás, ale právě agentura vás před cestou vybavuje veškerými potřebnými informacemi. Čím lepší máte informace, tím hladší je pro vás na začátku vyřizování imigrační americké byrokracie, jednání s americkým zaměstnavatelem nebo zajišťování ubytování.

Pracovní doba v USA

V programu Work and Travel máte většinou zaměstnání domluveno už dopředu z ČR. Některé šťastlivce dokonce zaměstnavatelé vyzvednou na letišti. Pak záleží jen na vás a zaměstnavateli, jak bude vaše léto v Americe vypadat. Já jsem pracovala jako plavčík v Houstonu. Každý zde má svého supervisora, se kterým je dobré být zadobře, protože ten prakticky určuje, kolik budete mít práce. Ze zákona musíte dostat alespoň 40 hodin práce na týden. To je minimum a každá hodina nad rámec těchto 40 hodin je považována za přesčas, což je placeno jeden a půlkrát více než běžná hodina práce. Právě tyto přesčasy si vedení hlídá, aby nemuseli vyplácet tolik. Před sezónou a po sezóně je naopak bazénový management vděčný za každého evropského plavčíka, který může pracovat.  Takže je dobré odletět co nejdříve. Jedna z běžných pozic práce plavčíka v USA
Plavčíci mají většinou „svůj bazén“, na který chodí každý den a mají tak i pevnou pracovní dobu shodnou s otevírací dobou bazénu. Ale občas dostane práci i na jiných bazénech v nepravidelný čas, což zajišťuje supervisor. Vše je ale na domluvě. Pak se také konají Pool parties, což jsou vždy akce, na které musí pool management zajistit více plavčíků, takže to se řeší operativně a hlavně služba na party je placena jako přesčas.

Druhá práce

Po příjezdu do USA si co nejdříve zajděte na Social security office, kde je třeba se přihlásit a požádat o SSN (Social Security Number). Toto číslo je nezbytné k tomu, abyste získali případně druhou práci a naprosto nepostradatelné, pokud chcete po příjezdu do Čech získat v USA zaplacené daně nazpět. Já jsem pracovala na bazéně s otevírací dobou pouze odpoledne, více mi můj supervisor nedal. Moji ruští kolegové, kteří měli jiného supervizora, měli naopak tolik přesčasů, že skoro převyšovaly počet nepřescasových hodin. Druhou práci jsem si proto začala hledat ještě dříve, než jsem získala Social Security Number. Bez něj mě sice přijali, ale začít pracovat jsem směla, až bylo v mých papírech doplněno SSN. To mi bylo naštěstí přiděleno už za 3 týdny po požádání, někdy to trvá i 6 týdnů.

Způsob výplat

Nejzavedenějsí způsob, jakým zaměstnavatelé vyplácejí svoje zaměstnance, je výplatní páska s šekem. S tím pak zajdete do banky a necháte si převést peníze na účet. Bankovní účet si otevřete ihned po příletu do USA - je to oproti zakládání účtů ve Velké Británii velmi snadné. Výplatní pásky si všechny uschovejte – zvláště tu poslední – kvůli žádání o vrácení daní, které se provádí po návratu do ČR. Výplatu dostanete jednou za 14 dní. Většinou se vám strhává suma peněz za ubytování a samozřejmě daně.

Vrácení daní

Vracení daní opět zprostředkovávají agentury a radím nepodceňovat jejich výběr. Agentury si berou jako poplatek za tuto službu určité procento z navrácených daní. Již v Americe vám budou chodit na email nabídky nejrůznějších takových agentur. Neunáhlete se s výběrem, pomoci vám může i vaše zprostředkovatelská agentura práce. Nechte si poradit, protože americké daně jsou přece poslední peníze, které ze své usilovné letní práce budete mít a je docela užitečné získat je všechny. Budou se přece hodit na další cestování!

Inzerce:


 
Související články
Práce na Aljašce - kuchař
Práce v rybárně na Aljašce
Získejte zpět daně z práce v zahraničí!
Programy Work and Travel
WAT - What A Trouble?
Letní pracovní tábory v USA
Plavčíkem v USA
 
Přečteno 31515x
 
 
 
Komentáře
Christian LouboutinAnthony, Reagovat
Oakley Si SunglassesLisa, Reagovat
Nike Air Force 1Katherine, Reagovat
Jordan Retro 11Holder, Reagovat
Air Max 270 Dusty CactusRobert, Reagovat
Fitflop Slippers Rodolfo, Reagovat
Coach Factory OutletLisa, Reagovat
Nike Air Max 95Georgette, Reagovat
Air Max 95Catalina, Reagovat
Nike Cortez ClassicLisa, Reagovat
YeezysTim, Reagovat
Birkenstock SandalsSarah, Reagovat
Lebrons shoesKatina, Reagovat
Adidas Shoes For WomenSantos, Reagovat
KD ShoesAnthony, Reagovat
Curry 4 Release DateTim, Reagovat
Oakley Outlet StoreRodolfo, Reagovat
Adidas NMDBynoe, Reagovat
Coach Factory OutletLisa, Reagovat
Kyrie 3 ShoesCody, Reagovat
Birkenstock Shoes For WomenSantos, Reagovat
Jerseys CheapestDarleen, Reagovat
Space Jam 11Kim, Reagovat
Coach Outlet OnlineCody, Reagovat
Nike Air Max 90 UltraLauren, Reagovat
Jordan 11 GYM RedBynoe, Reagovat
NHL Jerseys WholesaleHolder, Reagovat
NBA Shop OnlinePhyllis, Reagovat
MLB JerseysPhyllis, Reagovat
Kate Spade Outlet OnlineKatina, Reagovat
Yeezy 500 BlushCatalina, Reagovat
Louboutin ShoesWebb, Reagovat
Ralph Lauren Outlet OnlineDarleen, Reagovat
Bottega Veneta WalletRodolfo, Reagovat
Jimmy Choo Shoes OutletLisa, Reagovat
Christian LouboutinJanes, Reagovat
NBA Shop OnlineMaria, Reagovat
Kyrie 3 ShoesLauren, Reagovat
Pandora CanadaLisa, Reagovat
Birkenstock Sandals For MenSarah, Reagovat
Adidas Shoes For WomenParker, Reagovat
Yeezy Boost 350Webb, Reagovat
NHL Jerseys WholesaleAnthony, Reagovat
Ray Ban AviatorSarah, Reagovat
Timberland Boots For MenRodolfo, Reagovat
Puma ShoesKatherine, Reagovat
Adidas YeezyJoseph, Reagovat
Louboutin ShoesRodolfo, Reagovat
Cheap Jerseys WholesalePhyllis, Reagovat
Harden shoesKim, Reagovat
Curry 4 ShoesRodolfo, Reagovat
Christian Louboutin ShoesTim, Reagovat
Vans ShoesPhyllis, Reagovat
Adidas OriginalNicholas, Reagovat
rutian18rutian18, Reagovat
OdpověďTereza, Reagovat
DotazVojtěch Kovář, Reagovat
Re: DotazTerez, Reagovat
Re: Re: DotazHonza, Reagovat
KrásaBóša, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: