Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Jihoafrická republika

Zklamání z hory i mysu

Miroslav Černý / 18.10.2008
Sedím na hraně Stolové hory a pozoruji přízraky pod sebou. Teprve před chvílí se protrhl krémový opar z mlhy a jeho zbytky se mi jako úhledně rozprostřený ubrousek – takový, co nabízejí jen v luxusních restauracích – uložily na kolenou.
 
Vlastně to není mlžný opar, ale pomalu se plížící mrak. A možná taky obrovská dýmová clona, v níž se – jak praví legenda – v sedmnáctém století ztratil pirát Jan van Hunks, když soutěžil s Ďáblem o to, kdo vykouří více cigár. Tenkrát se kouřil tabák máčený v rumu a jeho nasládlá chuť je všudypřítomná. Pomalu obědvám tu zvláštní rosolovitou hmotu a zvažuji její nutriční hodnotu. Jako předkrm bych ji snad ještě vzal na milost, hlavní chod by měl být ale jiná třída. Nemohu se jednoduše zbavit pocitu, že při tomto stolování něco chybí: velkolepost tváří tvář nespoutanosti. Jak unyle působí kapská mesa ve srovnání s tepuís venezuelského pomezí. Zatímco amazonské zikkuraty vystupují z pralesa jako ničím nezpochybnitelní bozi, divokost Stolové hory je poplivána nekončícím špalírem nahoru a dolů pachtících se turistů. Já mám na tom stejný podíl viny. Hladovím.
Kdysi jsem napsal cestopisný článek “Oregonské pobřeží – splněný sen”. Šlo o stručnou reportáž z jedné části mého ročního pobytu v USA. Článek vyšel tiskem, snad se i líbil. Jeho název byl však až příliš chtěný. Od té doby se snažím být na podobné podtituly opatrnější. Došlo mi, že navštívením pobřeží Pacifiku se mi žádný sen nesplnil. Byla to pouhá žurnalistická manýra. Zatuchlé klišé, které slýcháváme o každém druhém koutu planety. Kolikrát jen třeba tato nálepka zazněla v souvislosti s Mysem Dobré naděje. A přitom jde o stejně zoufalé místo jako polorozpadlý autobus Christrophera McCandlesse, Alexandra Supertrampa z Útěku do divočiny. Tak jako Alexander chtěl věřit, že naplní svou touhu po svobodě a volnosti  pobytem v rezavém vozidle americké provenience, touží se někteří lidé dotknout povznášející konečnosti a nekonečnosti v ekonomicky nejsilnější zemi celého afrického kontinentu. Marnost nad marnost.
 
Související články
Jižní Afrika mýma očima
Přechod svazijské hranice
Krugerův národní park - Noemova archa Jižní Afriky
Lesotho - království v oblacích
Brána do skutečné Afriky
Jihoafrická hospoda u Hemingwaye
 
Přečteno 756x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: