Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > ČR > Šumava

Zimní výstup na Grosser Osser

Michal Vačkář / 5.02.2008
Letos nás opět zima šetří a sněhu je poskrovnu. Kdo si přeci jenom chce užít boření se ve sněhu a k tomu vylézt na nějakou tu horu, musí do nejvyšších českých nadmořských výšek, v našem případě Šumavy. Jelikož v loňském prosinci definitivně padly hranice, pokusil jsem se s kamarádem o výstup na Grosser Osser, jenž se do výšky 1293 metrů tyčí již na německé straně.
 

Překračujeme bývalou hranici

Dvojvrcholek Grosser Osser a Kleiner Osser se nachází přibližně 13 km severozápadně od Železné Rudy. Nejlepším výchozím místem pro přechod jsou Hamry-Hojsova Stráž, kam se pohodlně dostaneme vlakem. Celá popisovaná trasa měří 25 km a v zimních podmínkách je zvládnutelná během dvou dní. My si ji však rozdělujeme do tří dnů s dvěma bivaky.

Stateček

Pozdě odpoledne vyrážíme od železniční stanice Hojsova Stráž po žluté značce směrem na Zadní Hamry a dále na Stateček pod Ostrým. První čtyři kilometry se na zledovatělé stezce překlenující Úhlavské údolí, než docházíme na most přes Bílý potok, kde se žlutá značka spojuje s modrou a kde začíná souvislá sněhová pokrývka. Po cestě se do sněhu neboříme nikterak hluboko, protože v poslední době střídavé teplo a mráz sníh několikrát rozpustili a znovu zmrazili. Teleskopické hole i tak používáme, jsou dobré ulehčení kolenům a jde se s nimi o mnoho rychleji a dynamičtěji.

První bivak

Stezka nás s padající tmou přivádí k bývalé osadě Stateček pod Ostrým, kde chceme přenocovat. S nastoupanými metry přibylo i sněhu. Při hledání vhodného místa pro stan se boříme po kolena. Hloubíme záhrab, stan do okolních závějí uchycujeme teleskopickými holemi.

Výstup na vrchol

Ráno je teplota překvapivě nad nulou a pod námi se v Úhlavském údolí převalují chuchvalce mlhy. Pokračujeme lesem po modré značce a mírným, ale táhlým stoupáním po 2,5 km docházíme pod samotný Grosser Osser (1293 m n.m.). Závěrečný výšvih na sněhem zapadaný a zledovatělý vrchol je exponovaný ostrému větru. Otevírají se nám výhledy do šumavského podhůří, kde není po sněhu ani památky. A my se tu brodíme po půli lýtek. Na vrcholu si v závětří zavřené Albert-Wilmannovi chaty vychutnáváme pohled do NP Bavorský les a doplňujeme energii v podobě dvou tabulek čokolády. Batohy schováváme v závěji a přes sedlo zdoláváme i vedlejší vrchol Kleiner Osser (1266 m n.m.). Celou cestu potkáváme cizí stopy, nicméně až na vrchol Kleiner Osser za sebou necháváme jen ty naše.

Bílá strž

Po vyzvednutí batohů sestupujeme stejnou trasou po modré značce zpět na rozcestí Stateček pod Ostrým, kde se napojujeme na evropskou dálkovou trasu E6. Ta je zde v podání červené turistické značky. Dlouhým a psychicky náročným stoupáním se po 2 km brodění sněhem vedle běžecké stopy dostáváme k jedinému šumavskému vodopádu – Bílá strž. Bohužel je teplo –  kouzelné ledopády se nekonají. Doplňujeme zásoby vody a o dvě kila těžší pokračujeme po červené dále až k 5 km vzdálenému Černému jezeru.

Bivak nad Černým jezerem

Černé jezero je zároveň nejníže položeným (1006 m n.m.) a nejhlubším (max. hloubka 40m) ledovcovým jezerem na Šumavě. Je pozdní odpoledne, zbývá nám hodina do tmy. Naštěstí se nemusíme brodit sněhem do půli lýtek, pouze po kotníky. Rozhodujeme se, že nebudeme spát u jezera a ještě zdoláváme kilometrový úsek červené trasy vedoucí přímým lesním průsekem s převýšením 160 metrů směrem na kótu Rozvodí (1159 m n.m.) Před bivakem se nám pěkně rozproudila krev v žilách a protáhly všechny plicní sklípky. Na hřebeni Jezerní hory kopírujícím hlavní evropské rozvodí Labe – Dunaj stavíme stan. Teplota klesá k mínus 6°C, fouká vítr a drobně poletuje sníh.

Závěrečný úsek

Ráno po dlouhé a studené noci obouváme prokřehlé nohy do promrzlých bot, balíme stan a rozmrzáme až po 2 km u Čertova jezera. Odtud klesáme zbývající 4 km až do lyžařského centra Špičák, kde si dopřáváme zasloužený teplý čaj a vychlazené pivko v místní hospůdce.
 
Související články
Šumavské pláně na kole
Lyžování na Šumavě
Běžkařské okruhy na německé a rakouské straně Šumavy
Na běžkách na Poledník
Méně známé lyžařské běžkařské tratě v západních Čechách
V březnu na Březník
Zimní přechod Trojmezné
Přes Poledník k Pramenům Vltavy
Přes Šumavu na skok do Rakouska
 
Přečteno 4107x
 
 
 
Komentáře
Proc jednoduse, kdyz to jde slozite? :-)Michal, Reagovat
Proč tak složitěLada, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: