Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Polsko

Zimní radovánky po polsky

Redakce, Silvie Francisci / 28.01.2004
Jen výjimečně se člověku poštěstí setrvat na zajímavém místě tak dlouho, jak by chtěl. Snad proto se snaží vytěžit z té šťastné chvilky maximum. Stejně jako my jednoho únorového dne při bleskové návštěvě polského zimního střediska Szczyrk.
 
Lyžařská oblast Szczyrk se sice nachází pouhých 50 km od Českého Těšína, ale my jsme tam přijeli od severu, z polských Katowic, odkud je středisko dobře dostupné i autobusy. Železnice sem nevede a z české strany je lepší použít auto. Dostupnost tedy možná není ideální, ale poloha střediska na pomezí Moravskoslezských Beskyd a slovenských Karpat umožňuje lyžování i v jarních měsících.

Sehnali jsme si předem velice výhodné ubytování na odborové chatě, které poskytují slušný komfort za přijatelný peníz i v sezóně (dvoulůžko za 350 Kč na osobu). Rezervace je během letní i zimní sezóny nezbytná, jinak nemusíte mít štěstí a již i dvoudenní pobyt se pěkně prodraží.

Lyžování je tu opravdu nádherné, svahy nezklamou začátečníky ani pokročilé lyžaře. S permanentkou za 350 Kč si můžete vybrat ze 30 vleků a 60 km sjezdovek, z nichž některé se uměle zasněžují a v noci bývají osvětlené. Pokud vás středisko zaskočí svými lyžařskými možnostmi a vy nebudete adekvátně vybaveni, stačí zajít do některé z místních chat či penzionů, kde lyžařskou výstroj zapůjčují. Každoročně se tu také pořádají závody ve skoku na lyžích, takže si na své zde přijdou i pasivní sportovci.

Nás kromě lyžování zlákala i sedací lanovka na nejvyšší vrchol Slezských Beskyd Skrzyczne, který je tak se svými 1257 m.n.m dostupný pro lyžaře i pro pěší turisty. V přepočtu asi za 50 Kč jsme se nechali z městečka Szczyrk vyvézt do první stanice Jaworzyna a vychutnávali si sice nevrcholový výhled na zasněžené hory a zimní chaty, ale za to se silnou podporou slunce. Ani chvíli jsme nezaváhali a svah nakonec sběhli zpět do Szczyrku v 40centimetrovém prašanu. Jestli jste tuhle zábavu nikdy nezkusili, máte co dohánět.

Celodenní pohyb na sněhu unaví, ale zvažte ještě večerní projížďku na povoze taženém koňma. Naše skupinka o tom dokonce i hlasovala, a ti co nejeli, pak jen tiše záviděli. Povoz byl veliký, na sedátkách nás hřály ovčí kožešiny. Projeli jsme se přes celé krásně osvětlené město, přes které bychom létě kvůli záplavě turistů asi neprojeli. Takhle jsme si prohlédli zblízka i ty nejméně osvětlené domky. Náš kočí, oblečen v typickém místním kroji, nás stihl během jízdy naučit také několik nářečových slov. Po dvacetiminutové projížďce nám ještě poradil, kde jsou ve městě potraviny otevřeny non-stop. Ve městě s 5500 obyvateli jsme takový obchod ani neočekávali. Mile překvapeni jsme tedy zašli ještě něco koupit i pro ty, co zůstali na chatě. I oni měli svoje zážitky – kromě dvou kostelů objevili prodejní galerii a ochutnávku uzeného ovčího sýra „oscipek“.
A pak, že se toho za 12 hodin nedá moc stihnout ….
 
Související články
Na běžkách Stolovými horami
 
Přečteno 1112x
 
 
 
Komentáře
lepší jednou vidět..."cestovatel", Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: