Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Zimní příloha > zimní mapy

Zimní mapy - Jizerské hory

klára Hejnová / 11.02.2013
Jedním z významných zimních běžkařských středisek jsou bezpochyby Jizerské hory na severu Čech. Z Prahy dojedete do Liberce za hodinu jízdy autem i autobusem a do Jizerek je to, co by kamenem dohodil. Žádná nekonečná stoupání ani sebevražedné sjezdy, téměř běžkařův ráj.
 

Když pojedete autem, z Liberce jste na Bedřichově, jednom z výchozích bodů za 10minut. A pravidelně jezdí na Bedřichov, jak z Liberce tak z Jablonce nad Nisou linkové autobusy. Jako další výchozí body lze použít např. Hrabětice, Smědavu, Oldřichov v Hájích nebo Jizerku. Díky poměrně novému hraničnímu mostu přes řeku Jizeru se lze bez problémů dostat na lyžích do polských Jakuszyc, čímž se běžkařské možnosti zvětšují o dalších přibližně 100km tras.

O letní i zimní turistiku se v Jizerských horách stará společnost Jizerská o.p.s. Na jejích internetových stránkách naleznete jak mapu Jizerských hor, tak stav běžkařských tratí a aktuální podmínky počasí s webkamerami (vpravo nahoře lze změnit lokalitu kamery). Možnosti parkování jsou uvedeny zde, o víkendech a jiných atraktivních dnech jsou parkoviště plně vytížena, proto se může stát, že budete mít problém zaparkovat, jediným receptem je být trpělivý a ohleduplný. Jízdní řády autobusové linky Liberec-Bedřichov a Jablonec-Bedřichov.

V blízkosti parkoviště a stadionku v Bedřichově se lze občerstvit v bufetu či přilehých restauracích. Přímo na stadionku, jež je ideální pro trénink začátečníků i těch nejmenších, je půjčovna a servis bežeckého vybavení Skiservis Mára, provozuje také školu lyžování a úschovnu věcí. Je zde i kopec pro nadšené bobisty a sáňkaře. Na ostatních výchozích bodech je max.pouze občerstvení a parkoviště.


Raritou je zimní kiosek s občerstvením na Promenádě, 1,3km nad Smědavou směrem na Jizerku, zaplaťte kolik uznáte za vhodné, více se dočtete zde.
Další zajímavostí jsou jizerskohorské pomníčky, jsou téměř na každém kroku  a skýtají zajímavé a tajemné příběhy.

Pro oblast Jizerských hor a tratí okolo Harrachova existuje odkaz s kalkulačkou kilometrů, kde máte možnost spočítat si těžce i lehce najeté kilometry na běžkařských tratích.

Kvalitní podrobnou mapu Jizerských hor s vyznačenými turistickými, ale i lyžařskými udržovanými tratěmi najdete zde

Polská strana Gor Izerskich je také protkána zimními trasami a velmi dobře se o ně starají, rolby často upravují i během dne. Zde je k dispozici mapa (vlevo v bodě 5c se nachází most na hranicích, kudy se dostanete na Jizerku, 3km) a další informace k Jakuzsycím (pouze v polském jazyce). Nástupní místo je přímo u stadionku v Jakuzsycích, kde je parkoviště pro auta a dále od harrachovského vlakového nádraží (pouze vystoupat cca 400m od nádraží do kopce). Chata k dispozici pro občerstvení je na Orle (č.7) a o 5 km dále na Velké louce Jizerské v chatě Górzystów (č.29).

Nedaleko od samotného Liberce jsou při dobrých sněhových podmínkách upravovány trasy v oblasti mezi Kryštofovým údolím a Ještědem. O úpravě se dozvíte na stránkách obce Kryštofova údolí, a mapka ke shlédnutí je zde.

Mapy běžkařských tratí mezi Kořenovem a Pasekami nad Jizerou z pomezí Krkonoš a Jizerských hor naleznete zde

Pokud jste v lyžařské stopě nováčkem, ale i ostříleným kabrňákem, není od věci připomenout si pravidla ježdění, ať se vyhnete následným nepříjemnostem. Pravidla k přečtení zde.

Vybavení na běžky zakoupíte na www.4camping.cz v kategorii zimní sporty.

 
Související články
Na běžky v Praze a ve středních Čechách
 
Přečteno 86932x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Next destinationNancy Peter, Reagovat
Custom paintingsstreetfighter, Reagovat
Naked Girls (HD Videos) - BubbleClipsStreet Fighter, Reagovat
Concentrate on 3 Points!streetfighter, Reagovat
sssjack, Reagovat
afsellafsd, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: