Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Žďárského bivakovací pytel Schwarzkopf

Karel Cvalin / 25.04.2008
Naše každoroční zimní putování na běžkách po českých horách se stalo tradicí a po několika probdělých nocích jsem přistoupil k doplnění výbavy. Tyto výlety podnikám ve společnosti několika bláznivých kamarádů a pouze představa, že bychom tuto akci podnikli alespoň s komfortem stanu, vyvolává dosti bouřlivou reakci.
 
Každý se k otázce, jak přečkat noc někde venku na sněhu, staví po svém. Někdo má štěstí a jeho práh vnímání chladu je někde hluboko pod bodem mrazu a nevzbudí ho ani vánice opodál kácející stromy. Někdo investoval do spacáku a je poměrně taky vysmátý. Jeden z nás se k našim zimním výpravám postavil tak, že přestal jezdit.
Já jsem usoudil, že optimální řešení ve smyslu „cena-výkon“ bude pořídit si bivakovací pytel, samozřejmě v kombinaci se spacákem, který už jsem měl. Lépe řečeno se dvěma spacáky. Mám totiž letitý péřák (z dob kdy Hannah začínal šít) a pak ultra letní spacák. Nevím, jaké zkušenosti s šitím spacáků mohli mít tehdy, každopádně mezi jednotlivými komorami s peřím jsou hluchá místa, proto izolační schopnost spacáku jako celku degraduje. Tomu se lze vyvarovat přidáním v podstatě jakékoli větru odolné vrstvy. V mém případě tedy bivakovací pytel Schwarzkopf. Pokud očekávám třeskuté mrazy, beru si již zmíněný letní spacák, do kterého se nasoukám se svým péřákem. Pokud spíme na sněhu, do žďáráku vložím i karimatku. Toto rozhodně nezvyšuje izolační schopnosti, ale činím tak proto, že sebe izoluju od sněhu, který se může dostat mezi karimatku a spacák (žďárák).

Žďárák je tedy dostatečně veliký. Musím ovšem uznat, že bych klidně využil i větší. Při dlouhých zimních večerech, kdy slunce zapadá brzy, je příjemné si číst. Listovat si uvnitř v A4 časopise je úkol téměř nadlidský. Na to asi designéři ze Swcharzkopfu zapomněli. Je však nutné mít na paměti k jakému účelu je věc vlastně primárně určená a zkrátka neočekávat hodinky s vodotryskem.
Jako nevýhodu jsem shledal skutečnost, že pokud se člověk chce do bivakovacího pytle zcela zavřít, což v zimě nebo dešti chce, vlastně mu jeho „kapuce“ leží na obličeji, pořípadně na otvoru ve spacáku. Takže musím volit mezi „udušením“ v teple a suchu nebo si nechat pršet na hlavu. Proto, pokud možno, nechávám žďárák vždy trochu otevřený. Ocenil bych jakoukoli zabudovanou vzpěru, která by udržovala alespoň minimální prostor u hlavy.
Vzhledem k tomu, že ho používám především v zimě, u otvoru se vždy vysráží voda. Tomu, podle mého názoru, nelze zabránit. Vydýchaný vzduch je totiž ochlazován vzduchem zvenčí, tudíž kondenzuje právě na kontaktní vrstvě, což je právě zevnitř v prostoru kapuce. Co se týče hlavní části pytle, nikdy jsem neměl problém s prodyšností. Tedy pokud nezmíním příhodu, kdy jsem přes noc zapadal sněhem, který prodyšnost poněkud snížil. To samé platí o dešti – v dešti to funguje dobře – to zn. zůstanu v suchu. Není to úplně 100%, ale je to uspokojivé. Logicky – pokud je pytel zvenku mokrý a neustále na něj prší, asi těžko bude odvádět vlhkost zevnitř a to i v případě, že reklama budí zcela opačný dojem.
Schwarzkopf žďárák používám zhruba 5 let. Tehdy se vyráběl z Gelanotsu. Přesné pararmetry svého žďáráku neznám a ke spokojenosti mi to neschází. Podle mého názoru lze v současnosti stejný žďárák koupit pod jméném High Point (dřívější Schwarzkopf), jen používají jiný materiál – Bloc Vent. Rozměry 230x97x58 cm, hmotnost 500 g, cena 2690 Kč. Podle ohlasů mých známých, kteří z tohoto materiálu mají bundu, bych tomu důvěřoval i pro případ bivakovacího pytle.
Žďárák využívám především v zimě, jako další tepelnou izolaci. Výborně chrání proti větru (nahrazuje stan). Dobře ochrání před ranní rosou a v dešti je to mnohem lepší než drátem do oka.

Také máte zkušenost s vybavením, kterou byste rádi předali dále?
Pošlete nám svůj příspěve a vyhrajte v
soutěži TESTOVNY  praktické ceny od  firmy ACRON - www.acron.cz.


 
Související články
Zimní bivak na pólu i za chatou
Funkční prádlo na vlastní kůži
Spací pytel Hannah Bivak
Vrstvení oblečení do extrémních mrazů
 
Přečteno 6290x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
nový materiálvašek, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: