Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Zábava v Barmě za všechny peníze

Josef Kapoun / 11.10.2005
Do Barmy jsem zavítal v roce 1986. Platilo tam stanné právo a věděl jsem, že tam vládne vojenská junta a její buddhisticko-komunistický režim. Má zvědavost byla ale silnější než obavy, a tak jsem této asijské zemi neodolal.
 
Ze Singapuru jsem doletěl do Rangúnu v noci a na letišti se mě ujal jezdec na motorové tříkolové rikše. Za ohromného monzunového slejváku mě vezl hustě zarostlou krajinou, když ke mně pod plachtu náhle přistoupil Barmánec. Začal mě během jízdy přesvědčovat, abych své dolary vyměnil za barmské bankovky, kterých měl v ruce ohromný balík. V domnění, že dělám dobře, jsem jich hodně vyměnil, neboť jsem plánoval v zemi zůstat alespoň týden. Chystal jsem se platit jen za ubytování v hotelu a dopravu. Na celý týden by mi bývalo stačilo 50 singapurských dolarů, ale vyměnil jsem jich kolem sta. Bohužel mi nedošlo, že v zemi tak chudé jako je Barma "tolik" peněz nebudu mít za co utratit.
V Rangúnu jsem bydlel v původně anglickém zchátralém hotelu v centru města. Stanné právo nařizovalo každému, aby po osmé hodině večerní byl doma nebo v hotelu. Přes den jsem ale viděl ohromnou bídu Barmánců. Silnice byly rozkopané, lidé beze studu káleli veřejně do kanálů, pojídali snad i listí ze stromů, prosili o košili, cizincům nabízeli za poplatek pustit z klece ptáčka, kterého ale ihned opět lapali a strkali zpět do klece. Bylo nebezpečné sníst cokoliv mimo hotel kvůli nebezpečí průjmu a když už tam byly restaurace, vypadaly jako doupata.
Když jsem se chystal k odletu, nevěděl jsem, co s haldou bankovek. Mí mladí nohsledi mi na můj dotaz, zda-li je někde skryt salón alespoň trochu noblesních žen, ve kterém bych se mohl i slušně pobavit, mi přivedli další mladíky a ti mě tam měli odvést. Následoval jsem je z města do džungle až do nějaké vesnice, kde byly různé jednopatrové chatrče. Kolem byli psi, slepice a černí vepři. Já jsem byl jediný běloch, 186 cm výšky, oni byli menších štíhlejších postav. Mluvili jsme anglicky a docela přátelsky.
V jedné z bídných chatrčí mi nabídli k hrátkám velice vystrašenou dívku a její bratr mě výhružně popichoval očima. Otec rodiny se někde plahočil na poli, matka zřejmě sháněla zakázky pro další dcery a vydělávala tak peníze na obživu. Už víckrát jsem se setkal s tím, že matka dala nejstarší dceru bez vědomí otce do nevěstince, aby živila početné mladší sestry a bratry. Dívky jsem se samozřejmě nedotknul, nic takového jsem nehledal. Ocitl jsem se ale v pasti. Zaplatil jsem tedy slušně a se svým doprovodem šel zpátky do džungle. Tu na mě ale mladíci vyrazili, ať jim dám všechny peníze. Najednou mi došlo, že jsem s nimi osamocen a vydán na pospas jejich (zlo)vůli. Naštěstí jsem měl u sebe jen barmské peníze a něco málo singapurských dolarů. Vzali si je. Stejně bych je nesměl vyvézt. Doklady a další peníze jsem měl v hotelu. Mí dočasní kumpáni z džungle mě spokojeně pustili a kamsi zmizeli.   
 
Související články
Evropan - exotické zvíře v Asii?
Co s penězi na cestách?
Bezpečnost v Asii - pověry a realita
Černé přepadení
 
Přečteno 1659x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: