Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Na kole do Číny a zpět

Z íránské civilizace do bordelu, špíny a plechových chatrčí

Radek Červinka / 3.09.2003
Na cizinecké policii potkáváme dva Čechy, stopaře. Vyrazili nalehko do "teplých krajů". Nedostatek financí je pak nutil nocovat ve východním Turecku v papírových krabicích či pod kupkami listí. Však jim všichni ti bacilové koukali z očí.
 
Půl domu na noc a jídlo k tomu
Pod stromem v jedné z uliček promýšlíme naše další plány. Úředníci nám v tomto nádherném městě zvaném Isfahán, umístěném v samém v srdci země, prodloužili pobyt o další 3 dny. Než se nadějeme, dostáváme k dispozici půl domu a hostitel mi nabízí i automobil, prý abychom si rychleji prohlédli město. Při večeři se ptám, jak se na nás, tedy celkově na Evropany, dívají. Po chvilce dohadování a přemýšlení se dozvídám, že "děláme mnoho věcí lépe". Přišlo mi to úsměvné, kdyby se ptali, co si o Iránu myslí reality neznalí Češi, také bych se s upřímností mírnil. Zůstáváme jen jednu noc a dále směřujeme nedozírnou pouští k Yazdu, odkud se již chceme přesunout do pohraničního Zahedánu.
Pouštní setkání
Pouštní města jsou nádherná, líbí se mi jejich poklidná atmosféra, palmy v zahradách poskytující blahodárný stín, čajovny, pohodoví lidé. Chleba si ve vesničkách musíme vyčuchat nebo se doptat, pekárna leckdy není k rozeznání od obyčejných obydlí. Kousek od Yazdu potkáváme nákladní Tatrovku, zase naši. Kluci jedou jakožto expedice Karakoram sjíždět Indus do Pákistánu. Nezávazně si s nimi dohadujeme stopa přes Balůčskou poušť, stále ještě nejsme rozhodnuti, jak ji překonáme. Ale zatím času dost, teď rychle do Zahedánu.

Busem do Pákistánu
Při nákupu jízdenek chce po nás autobusák peníze za kola, tentokrát ale hází částkou asi pětkrát vyšší, než jsme dali za cestu z Tabrízu. Přecházím do protiofenzívy a jadrnou češtinou mu srážím hřebínek z hlavy. Dohadujeme se tak dlouho, než se dostaneme na 40000 Rijálů - ceně odpovídající naší předchozí zkušenosti.
Během jízdy dává zejména afgánské osazenstvo autobusu tušit, že se blížíme k Pákistánu a Afghánistánu. K íránské civilizaci mají evidentně ještě nějaký ten krůček, jsou špinaví, otrhaní a hluční. Do Zahedánu přijíždíme opět nad ránem, po ranní zastávce na modlitebním místě v poušti. Je to notně divočejší město, hliněné chatrče, velbloudi, kozy, špína. A údajně centrum pašeráků z celé střední Asie. Ale pláště velikosti 28 sem nikdo nepropašoval, naše turecké již nejsou v nejlepším stavu a nákup nových jsem celý Irán odkládal, až nakonec nejsou. Na horáky je všeho dost, ale s našima trekama to je o poznání horší.
Přechod hranice
Vyrážíme směrem k hranici, kde míjíme karavany velbloudů a množství vojenských hlídek, majících za úkol omezení pašování drog a zbraní ze zemí svých sousedů. Mám ještě v hlavě varovná slova holandského motorkáře o táboření v této oblasti, ale co se dá dělat. Pečlivě se ukrýváme za železniční násep a v poklidu, bez střelby nad hlavou, přečkáváme svoji poslední perskou noc. Hranice je v klídku, žádné problémy ani s koly, asi jsou zvyklí. Jen na pákistánské straně se nás úředník ptá, zda jsme manželé, načež jsme svorně vyhrkli, já ano a Hanka ne. Byl trochu zaskočen tím, že už ani tohle si ti Evropané nepamatují. Z neuvěřitelně smradlavého chlápka se vyklubává šofér, stále ještě koketujeme s myšlenkou překonat Balůčskou poušť motorizovaně. Prý tam není nic k vidění, jsou tam problémy s vodou a zejména bychom nestihli zajet na sever země. A jelikož jsme hned ráno píchli dvě duše a náhradních už je zase poskrovnu, jsem tomuto řešení nakloněn čím dál víc. Když nakonec uhádáme cenu, která se nám zdá přímo směšná, je rozhodnuto. Spolu s námi navíc cestuje skupina šesti Slováků, a tak si alespoň budeme moci pokecat.

Pákistán - civilizační zlom
Taftan - pákistánské hraniční "město", kdosi označil za "směs bordelu, špíny a plechových chatrčí". Tato slova nevystihují zcela věrně ten neuvěřitelný zlom, který nastal. Jako bychom rázem překročili hranici mezi civilizacemi, hliněné chatrče se střechami z vlnitého plechu, okolí pokryté odpadky, kalužemi oleje, u odvrácených zdí domů řady lidských výkalů, umocňujících osobité aróma tohoto místa. Do toho nesnesitelné vedro a kol kolem vyprahlá poušť. Dostává se nám pozvání do čajovny, sedíme na zemi v potemnělé místnosti se čtyřmi dalšími muži, kteří si zde dávají oběd. Hospodský se nás ptá, odkud jsme a v zápětí radostně vytahuje fotku s několika bělochy, prý jeho českými kamarády. "Posledně ode mne kupovali hašiš, jestli chceš, taky ti prodám", dostává se mi bližších informací o krajanech, jejichž národnost se zajisté mění i několikrát za den. S díky nabídku odmítáme. Možnost, že je smluven s policistou, který by po nás v zápětí chtěl tučné "zápomné", je reálná.
Autobus odjíždí našlapaný k prasknutí, zadní část je zaházena zavazadly, na kterých si hned část Pákistánců ustlává. Mladý frája se hned Slováků vyptává na Hanku, jestli jsme manželé, a hned se se mnou snaží skamarádit. Během zastávky marně sháním ve vesnici záchod, celé osazenstvo autobusu si dřeplo vedle sebe u zdi domu a vykonalo, co zrovna bylo třeba. Pouze ženy měly privilegovaně k dispozici malý dvorek, kde už ovšem hromada exkrementů dosahovala výše malého termitiště. Papír se již od východního Turecka nepoužívá, inkriminované místo se polévá vodou z konývky drženou v pravé ruce a levou se hezky dočista drhne. Mně to nečinilo větší potíže a snad jen neuzpůsobenost našich evropských toalet mne odradila od praktikován těchto zvyků i v našich zeměpisných šířkách. Levá ruka je v těchto oblastech považována za nečistou, nesmí se podávat, brát do ní jídlo či nabírat vodu. Naštěstí. Voda je zde totiž v mnohalitrových keramických nádobách, ze kterých si každý nabere, co hrdlo ráčí. Jelikož jsme byli již dopředu informováni, že střevním potížím stejně nemáme šanci utéct, nijak jsme se kvalitou vody či potravy neznepokojovali. O to víc byl šokován jeden ze slovenských turistů, který se Hanky nevěřícně optal: "Ty tej vode veríš?". Hanku dotaz jakoby udivil, ale pak s jistým pochopením ve tváři odpověděla "Ne, ale mám žízeň" a vodu klidně dopila. Toto byla naše odpověď na vyděšené výrazy doktorů před odjezdem, jejich rady, že i balenou vodu máme raději převařovat, jíst jen v evropsky vyhlížejících restauracích atp. Jinou možnost jsme ostatně ani neměli. Když to přežijí místní, tak mi taky.
Cestovali s námi ještě dva iránští cyklisté, nádherní kluci, vypraní, načesaní, bílí, nažehlení, s úplně stejně střiženými knírky i ulízlými vlasy. Když viděli, jak místní hází odpadky na zem, plivou, prdí atd., jen nevěřícně zvedali oči k nebi a svým zrakem občas prosili o morální podporu i nás. Nešlo se nesmát....

 
Předchozí díly
1. Šlapeme do Číny
2. Evropou k Turecku
3. Turecko - 38. den cesty
4. Turecké průjezdy
5. Pro pákistánské vízum do Ankary
6. Neexistující Kurdistán
Následující díly
9. Noc pod vojenskou ochranou
10. Jak Afghánec svého milence za moji manželku měnil
11. Pohostinnost na březích Indu
12. Rekordně zvědaví obyvatelé Peshavaru
13. Přes Karakoram Highway do Indie
14. Indické rozčarování
15. Napospas indickým domorodcům
16. Vlakem do Dillí
17. Jeden den v Dillí
18. Nejjižnější cíp Indie
19. Bombové Colombo
20. Rychlý průjezd Srí lankou
21. Thajskem rychle a mimo turisty
22. Laos žravý i hravý
23. Čína s nelegálními stany
24. Navigace po čínsku
25. Čínští mravenci a odstřely
26. Čínské rozpačité úsměvy
27. Čínské zákazy a náhody
28. K čínsko-mongolským hranicím s práskači za zády
29. Vyjednávání s čínskou policií
30. Čínská policie v koncích
31. Jízda přes Gobi
32. Boj v Mongolsku o ruská víza
33. Rusko mongolské hranice
34. Bojácné Rusko
35. Od Bajkalu domů
36. Rusko na vlastní oči
37. Novosibirsk - les paneláků
38. Ruské lány
39. Svéráz národního medu
40. Kolem Moskvy
41. Poslední štreka - přes Polsko domů
 
 
Přečteno 2386x
 
 
 
Komentáře
VodaAli2, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: