Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Austrálií na kole

Z Adelaide do Melbourne přes Kangaroo Island

Martin Stiller / 12.01.2008
Naše poslední reportáž byla z Adelaide, kde jsme strávili celkem týden a dopřávali si odpočinek po více než jedné polovině expedice.
 

Poslední dny v Adelaide

Určitě největším zážitkem pro nás byla návštěva přírodního parku Clealand, kde mají návštěvníci možnost spatřit mnohá australská zvířata jako klokany, emu, dingo wombaty, ježury atd. Určitě největším lákadlem jsou ale koaly. A právě zde máte možnost si za poplatek koalu pohladit, vzít do náručí a nechat se s ním vyfotit. To jsme si nemohli nechat ujít! Pro Renču to byl nezapomenutelný zážitek, na který se celých 5000 km těšila. A i těch 10 km šlapání do pořádného kopce stálo za to. Kromě parku se zvířaty jsme navštívili ještě nádhernou botanickou zahradu a také největší aboriginské muzeum na světě, které stojí právě v centru Adelaide. Byla tu zajímavá expozice o tomto velmi zajímavém původním australském národu.
V Adelaide jsme se také měli sejít s dánským cyklistou Nicolaiem, ale na místo srazu jsme dorazili nechtěně se zpožděním a Nicolai už na nás bohužel nečekal. Tak snad v Melbourne, jede totiž stejnou trasu. Neplánovaně trávíme další tři noci v Adelaide navíc a to u Pavla Kohouta, který je zde na stáži. Společně s ním vyrazíme na první koupání k moři. Dosud jsme se totiž ještě nikde nekoupali, neboť moře bylo studené. Tady je tomu podobně, moc teplé není. Renča zůstává na břehu a já lezu do oceánu sám.

Hurá na Kangaroo Island

Tento ostrov plný původní fauny se nachází asi 100 km jižně od Adelaide a lodí se k němu jede asi 2 hodiny. Do přístavu Wirrina nás doprovází Pavel a pak už plujeme sami do hlavního města Kingscote. Teprve až na lodi se dozvídáme, že téměř 85 % ostrova bylo evakuováno a je policejními zátarasami uzavřeno kvůli obrovským požárům. Jsme rozčarováni, neboť zaměstnanci lodní společnosti nám to řekli až po zaplacení lodních lístku a nastoupení na palubu. Zároveň jsme strašně zklamáni, že asi nic neuvidíme. Po připlutí zjišťujeme aktuální stav v infocentru a je to opravdu tak. Může se jen do druhého přístavu Penneshaw, což je asi 60 km. Váháme, zda tam jet a vidět aspoň tučňáky a nebo se vrátit hned na australskou pevninu. Nakonec tučňáci vítězí. Pozorování těchto tvorů při setmění, když se vrací z moře, stálo opravdu za to. Vracíme se zpět do Kingscote a tam se dozvídáme, že byla otevřena další malá část ostrova, kde je jeden park se zvířaty. A tak se jedeme podívat na klokany, medvídky koala, krokodýly, papoušky, atd.

Podél pobřeží směrem na Melbourne

Volíme trasu, která kopíruje pobřeží směrem na Victor Harbor a Goolwa. Udělali jsme dobře, je to parádní cesta skrz vysoké lesy, je příjemné chladno, nádherné scenerické pohledy z kopců na oceán. Jediné, co nás trápí, jsou stovky dotěrných much. Moskytiéry máme navlečené už celé dny, bez nich to nejde.
Ve Victor Harbor musíme s mým kolem do servisu, mám něco se středem. Profesionální a příjemný chlapík během 30 minut vše perfektně opravuje a účtuje si jen 15 AUD. V tomto městečku nás zaujala historická, koňmi tažená tramvaj, která po náspu vozí turisty na ostrůvek Granit Island. Následující kilometry vedou po atraktivní pobřežní cyklostezce.
Hrozně nás zaujalo historické městečko Strathalbyn, asi doposud nejhezčí město na naší cestě. Odsud dále jedeme několik set kilometrů velmi neatraktivní a nudnou krajinou. Jediným zpestřením kromě několika úplně vyschlých bílých solných jezer je překonání slavné řeky Murray, po které se v historii plavily krásné kolesové parníky.
Počátek trápení s počasím, začíná pršet, máme hodně silný protivítr a takhle to trvá několik dní. Nedá se nic dělat, musíme s tím bojovat. V městečku Kingston nás vítá obrovský humr, asi tak 20 metrů vysoká socha humra. Člověk by se skoro až lekl. Za Kingstonem už začíná být cesta konečně trošku zajímavější, občas nějaké kopečky, lesy a vinice. Musíme ale spěchat, čeká nás další den více než 130 km do Mount Gambieru. A to určitě chceme zvládnout, neboť když to stihneme do setmění, budeme mít šanci krmit possumy. A vychází nám to. 139 kilometrů přibylo na tachometru a večer se jdeme podívat do propasti, která je plná malých nor, ze kterých po setmění vylézají possumy za potravou, lidé je tam chodívají krmit. Je to krásný zážitek. Tyhle zvířátka jsou něco jako veverky ve velikosti kočky, vůbec se vás nebojí, žerou vám ovoce klidně z ruky, můžete si je pohladit, no paráda. Mount Gambier má ovšem ještě jednu raritu a to nádherné kalderové jezero Blue Lake o obvodu 5 km, které se třpytí fantastickou tyrkysovou barvou. Fantazie, nemůžeme se toho nabažit. Tady také končí naše putování Jižní Austrálii a vstupujeme na území dalšího státu: Victoria.

Slavná pobřežní silnice Great Ocean Road

Dorazíme k ní přes města Portland a Warrnambool. Prvními útesy, které proslavily tuto silnici jsou pro nás skaliska v místě zvaném Bay of Islands. Přijíždíme sem chvíli před setměním. Akorát přichází silná bouřka, hodně blesků a deště. Je to jen přeháňka a hned po ní přichází západ slunce. Je to neuvěřitelné divadlo stínů a barev. Takovou přírodní show jsme tady ještě nezažili. Fotíme, co to jde, ale mnohem více všechno jen pozorujeme a užíváme si to. Tak tohle bylo opravdu skvostné přivítání na Great Ocean Road. Druhý den ráno je ještě hezky, projíždíme kolem bizardních útesů ve tvaru mostu - London Bridge atd. Pomalu se počasí horší, sluníčko se ztrácí a když jsme v tom nejlepším, tedy v místě Loch Ard Gorge a pak dále na slavných Twelve Apostels, tak už nám počasí moc nepřeje. Ještě neprší, ale už to není na focení. U této zajímavosti se prvně setkáváme s proudícími davy turistů. Je to skoro jako v Praze na Václaváku. Trošku nám to kazí dojem, ale nic nenaděláme. Komerce a turismus dorazily bohužel už i sem. Naštěstí zatím jenom sem. Zbytek cesty po Great Ocean Road překonáváme v silném dešti, hlavně v okolí Apollo Bay jsou velké lijavce a krajina kopcovitá. Nedá se nic dělat, musíme šlapat, chceme být přece včas na Vánoce v Melbourne.
Na závěr G.O.R, jsme narazili na medvídky koala, kteří žijí v málem eukalyptovém lesíku, úplně volně v přírodě, hned u cesty. Tak přece jen nejsou pouze v parcích, ale i divocí ve volné přírodě.

Setkání s blbcem

V městečku Princetown jsme byli požádat v místní restauraci o vodu. Odmítli nám ji dát, že prý podzemní voda není pitná a že nám ji dát nemůžou. Že si prý máme koupit balenou vodu. O tom, že mají dešťovku, se ani nezmínili. Tak jsme vyšli ven a chtěli si nabrat z kohoutku, který jsme objevili pár metrů vedle na pozemků kempu. Odtamtud nás ale sprostě vyhodil jeden nepříjemný Australan. Absolutně nám vodu odmítl dát a že jestli chceme vodu, máme si ji koupit u něj v obchodě. Vysmál jsem se mu a řekl, že on je prvním a jediným nepříjemným Australanem, kterého jsme potkali a že ostatní jsou moc fajn. O vodu jsme nakonec požádali na nedaleké farmě, kde nám ji bez problémů dali nějací velmi ochotní Australané. Ostatně jako vždycky.

Příjezd do Melbourne

Ze 70 km vzdáleného Geelongu vede dvouproudová dálnice, po které se může zpočátku i na kole. Tak tedy jedeme. V jednom místě je najednou cyklistům zákaz. Hledáme náhradní řešení. Asi po půl hodině marného hledání se vracíme na dálnici a frčíme dalších 20 km k Melbourne. Je to hrozně nepříjemná jízda a navíc se bojíme, že nás bude pokutovat policie. Těsně před městem se dálnice začíná zvedat nahoru na obrovský a dlouhý most. Tak tohle určitě nezvládneme. To by bylo o život. Sjíždíme z dálnice dolů a jdeme se motat předměstskými uličkami, abychom se dostali do centra. První pohledy na Melbourne jsou úchvatné. Je vidět plno skleněných mrakodrapů i historických budov. Je až překvapivé, jak to vcelku ladí k sobě. Na několik hodin se zastavujeme u Kořínkových, kteří zde žijí už mnoho let a u kterých je zrovna na návštěvě Mirek, spolupracovník z Renčiny bývalé práce. Povídalo by se dál, jenže my se musíme prokousat skrz Melbourne na druhý konec města k našim známým, u kterých budeme trávit Vánoce. Jedeme podél řeky Yarra po parádní dlouhé cyklostezce. Pro cyklisty je Melbourne opravdový ráj. Začíná se stmívat, cesta je dlouhá a celkem komplikovaná. Nemáme podrobnou mapu a trošku se motáme. S pomocí kolemjdoucích se ale daří dosáhnout cíle, jsme na místě. Tachometr ukazuje 6506 km. Tak tady, ve čtvrti Ivanhoe u Marka a Prue budeme trávit Vánoce.

Závěrem

Jak probíhaly naše australské Vánoce, co vše jsme zde zažili, jak se nám líbilo Melbourne a co jsme v něm vše viděli, tak na to vše se můžete těšit v další reportáží, která zároveň bude spojena s prvními zážitky z Tasmánie, kam se vydáváme už 28.12. a budeme tam trávit Silvestra.


 
Předchozí díly
1. Let s koly až do Austrálie
2. Pinnacles aneb zajížďka 616 kilometrů
3. Podél pobřeží jihozápadní Austrálie
4. Od eukalyptových lesů k poušti
5. Australský Nullarbor plain
6. Zpátky do civilizace
Následující díly
8. Vánoce v Melbourne a Silvestr na Tasmánii
9. Tasmánie
10. Z Melbourne do Canberry přes střechu Austrálie
11. Z australského hlavního města do města největšího
12. Sydney a cesta zpět domů
 
 
Přečteno 866x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: