Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Workcamp v Německu

Redakce, Kristina Kapucino / 24.05.2006
Na workcampu v německém Durnau jsem strávila již dvě léta. Je určen pro mladé lidi od 18 do zhruba 26 let a jezdí se na něj obvykle na dobu jednoho z letních měsíců (červen – srpen). Důležité je umět německy, popřípadě anglicky. Účastník si hradí cestu (asi 1500 Kč, stopem za méně), nějaké to kapesné, poplatek při příjezdu za pojištění a značnou část víkendových akcí. Strava a ubytování jsou zdarma, navíc je po večerech neomezený přístup na internet.
 

Denní program

Na workcampu potkáte lidi z celého světa a zažijete s nimi spoustu neuvěřitelných věcí. Nudit se člověk nestihne a stereotyp taky nehrozí. V týdnu se obvykle pracuje. Já jsem například zkusila i zedničinu nebo výrobu rakví. Pomáhala jsem při výrobě knih a časopisů, občas jsem asistovala v kuchyni nebo při úklidu. Po večeři má každý volno, může se dívat na filmy, jít do hospody, hrát stolní tenis nebo prostě jen tak klábosit, to už záleží na každém osobně. Víkendy jsou ve znamení relaxace a zábavy, většinou se tráví nějak akčně. Jezdí se na různé festivaly a koncerty, může se jít do kina nebo prohlédnout cizí města a památky. Když je hezky, jezdí se na výlety na kolech, chodí se po horách a k vodě. V okolí Durnau je přírodní rezervace. V případě nepříznivého počasí je možné zajet do blízkých lázní s termálními prameny a navštívit zde lázeňské koncerty nebo promítání.

Kvalita ubytování

Kooperative (lidé, co workcamp organizují) není organizace s neomezeným množstvím financí, neočekávejte tedy luxusní ubytování. Na ubytovně je však čisto, teplo a útulno, nechybí záchod i koupelna s teplou vodou. Většina času se tráví pohromadě ve společných prostorách nebo venku, takže na pokoj se chodí víceméně jenom přespat.
Užitečné rady
Vždycky se najde někdo, kdo přijede jenom s malým batůžkem a sandály, a potom vznikají zbytečné komplikace. Během měsíce se může rapidně změnit počasí, proto je důležité mít oblečení teplé i lehčí. Nezbytné je vzít si pracovní oblečení. Je nutné také počítat s tím, že se dostanete i do města a mezi lidi, takže se hodí přibalit i trochu slušnější oblečení. Každoročně se tu řeší, že lidi nemůžou na hory, protože nemají kvalitní turistickou obuv, nepromokavou bundu nebo si nevezmou plavky. Každému je zde k dispozici prádelna i se sušičkou.

Jazykové bariéry

Vesnička Durnau leží ve Švábsku a dostanete se zde do styku s místními se silným akcentem, takže i dobře německy mluvící osoba se pak dostává do úzkých. Lidé z  Kooperative však ocení každou snahu domluvit se německy, angličtinu berou jako krajní řešení. Mají větší trpělivost s vaší lámanou němčinou než s vaší plynnou angličtinou. Chápou, že cizinci prostě některé gramatické jevy nebo výslovnost  nikdy nezvládnou, dokonce jim to připadá dost vtipné, což jim nesmí mít nikdo za zlé - ostatně čeština je pro ně taky absolutně nepochopitelný jazyk. Důležité je nestydět se a okamžitě se přiznat, pokud něčemu nerozumíte. Jinak dochází v lepším případě k trapasům, v horším případě se může přihodit i něco nemilého. Na to jsou největší experti Japonci a Korejci, kteří považují za absolutně neslušné a nespolečenské říct, že něčemu nerozumí. Nepřiznali dokonce, že neumí plavat nebo jezdit na kole. Na závěr ještě dodám, že dost důležitá je všeobecná tolerance k odlišnostem, očekává se zodpovědnost, ochota spolupracovat a něco se naučit.

Osobní přínosy

Zjistila jsem, že disponuji značnou fyzickou silou, když je to nutné, a taky, že dokážu spoustu věcí, které bych do sebe nikdy neřekla. Překonala jsem například strach z krav a naučila jsem se i dojit,ochutnala jsem spoustu zvláštních jídel a taky jsem se naučila vařit a péct. Zvlášť cenná je zkušenost se suši nebo korejskými rýžovými koláčky, na druhou stranu všem chutnal obyčejný český guláš. Vyrobila jsem si vlastnoručně několik knih a natočila jsem krátký (skoro)němý film. Byla jsem v Rakouských Alpách, u Rýnských vodopádů ve Švýcarsku, okouzlila mě německá muzea a taky vesnické festy, které se konají celé léto a nikdy nechybí veliký ohňostroj.
Může se vám také stát, že se sejdete na workcampu s Čechem, mluvíte s ním německy a nenapadne vás, že by to šlo vlastně i v mateřském jazyce. Prostě workcampy mají své kouzlo. Na měsíc se člověk ocitne v úplně jiném světě, v jakési směsi kultur a různých světů. Všem vřele doporučuji.
www.ferchervonsteinwand.org
www.kooperative.de

 
Související články
Dobrovolníkem v zahraničí
Práce na farmě v Norsku
Dobrovolníkem v Turecku
Související odkazy
ferchervonsteinwand
Kooperative
 
 
Přečteno 3674x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: