Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Jihoafrická republika

Vydří stezka v národním parku Tsitsikama

Miroslav Černý / 14.02.2009
Do národního parku Tsitsikamma přijíždím v pozdním odpoledni ze západní strany. Ještě před několika hodinami jsem si vychutnával cestu po proslulé Garden Route, ale s blížícím se večerem se charakter krajiny pomalu mění. Omamné výhledy na nekonečnost Indického oceánu jsou vystřídány šerem staletých velikánů a teplé subtropické slunce vlhkostí a chladem lesního příkrovu.
 

Jako bych nakoukl do paralelního světa. Kousek za vstupní branou potkávám pyšně si vykračujícího ibise hagedaše, ale jinak celý park působí překvapivě tiše. Takzvané zvuky divočiny, typické pro severněji položené savany, jsou zde nahrazeny téměř mystickým klidem tajuplných lesů Bretaně a Walesu. Jako bych ani nebyl v Africe a zpoza rozložitých kmenů na mě mohla každou chvíli vykouknout skupina druidů nebo dokonce samotný král Artuš se svou kamelotskou družinou. Také mé tábořiště je téměř opuštěné. Jen jedna malá skupinka mužů postává kolem svých stanů a z jejich hovoru je patrné, že se zítra vydávají na trek po Otter Trail (Vydří stezce). Protože již zbývá jen pár okamžiků, než zapadne slunce, zamířím svůj pohled co nejrychleji na jih, abych si potvrdil, co by mi řekla i ta nejlevnější mapa. Dále už nic není, jen voda, voda, led a Antarktida. Tuto noc strávím v kempu na konci světa a nikdo mi to už nikdy nebude moci vzít. A mí svědci? Těmi ať se stanou namyšlený ibis a shovívavě se tvářící Jižní kříž nad hlavou.

Ráno potkávám skupinku z předchozího večera a přidávám se k nim. Otter Trail je dlouhá 48 kilometrů a probíhá od ústí řeky Storms až po malebné Nature´s Valley. Část trasy vede mlžným pralesem. Někteří znalci tvrdí, že to je jeden z nejúžasnějších treků v Africe, možná i na světě. Z časových důvodů bohužel nemůžu absolvovat trek celý. Vydávám se pouze na první část stezky, která končí u vysokého vodopádu přepadávajícího z příkrého srázu rovnou do moře. Tři hodiny se plahočím přes kamenné bariéry, pořád nahoru a dolů, nahoru a dolů, než poprvé spatřím, jak se příboj rozbíjí o pobřežní skály a v milionech mořských krystalů se spojuje s padající vodou. Krátký odpočinek a nezbytný návrat. Ano, i toto je zkušenost Vydří stezky: naplnění střídá ztráta, hluboký prožitek mizí a lze ho jen s obtížemi restaurovat.

 

 
Související články
Jihoafrická hospoda u Hemingwaye
 
Přečteno 978x
 
 
 
Komentáře
hmmH., Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: