Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Vybíráme zimní spacák

Jan Růža / 8.12.2011
Teploty pomalu ale jistě klesají pod bod mrazu, ale to přeci neznamená že bychom měli přerušit své výpravy do přírody. Zima má své nezaměnitelné kouzlo a přespat v zasněžené krajině venku je nezapomenutelný zážitek snad pro každého. Obzvláště pokud to absolvujeme v neadekvátním spacáku. Výběr spacího pytle mám může noc velice zpříjemnit nebo nás také může nadobro odradit.
 
Přinášíme Vám proto několik tipů pro výběr vhodného spacího pytle, který se může stát vaší oblíbenou součástí výbavy. Nejde ani tak o to předložit zde kompletní nabídku výrobců, ale spíše všeobecně platné informace.

V první řadě musíme zapomenout na to že bychom chtěli teplý, lehký, skladný a levný spacák. Takový na našem (a téměř jistě ani žádném jiném) trhu neseženete. U spacáků platí nepřímá úměra. Pokud chcete, aby byl spacák teplý, musíte počítat s tím že bude objemnější než Váš letní nebo třísezónní spacák.Pokud za něj nechcete utratit moc peněz, platí to dvojnásob. Je-li pro nás nejdůležitější velikost a váha, budete nuceni se připlatit. Nebudete ovšem litovat.

Na co si dát pozor


Vybíráte-li si zimní spací pytel, je velice důležité si ho důkladně prohlédnout. Spacák by měl mít správnou délku, abyste zbytečně nevyhřívali nevyužité místo a zároveň nesmí být moc krátký. V tom případě byste nohama sltačovali náplň a opět nedosáhli požadovaného komfortu. Je dobré zkontrolovat si, zda je zip dostatečně chráněn zateplenou légou, bez které by unikalo mnoho vzácného tepla. Konstrukce kapuce se také liší od letních spacáků - Většinou nejde plně rozložit, obsahuje mnohem více náplně a dá se dokonale stáhnout kolem obličeje. Samozřejmostí musí být límec, kterýlze stáhnout kolem ramen a drží teplo u těla. Spacák dále musí mít kvalitně řešené komory, aby se náplň nemohla pohybovat a nevzniklo nám "hluché místo". Naštěstí většina těchto věcí je již výrobci brána automaticky a vyberete-li si spacák od jakéhokoli alespoň trochu renomovaného výrobce, neměl by nastat žádný fatální problém. Důrazně tady ale varuji před nákupen zimních spacáků v hypermarketech. Mohlo by se to velmi nevyplatit. Samozřejmě to nemusí být pravidlem.

U většiny spacáků se setkáme se tří nebo čtyřstupňovou škálou teplot. Nejspolehlivější je testování podle evropské normy, kterou používá nejvíce výrobců a teploty lze opravdu srovnávat. Nikdy se sle nemůžete orientovat podle extrémní teploty. Ta udává nejnižší teplotu, ve které by měl zdravý muž, vážící kolem osdesáti kilogramů, v suchém oblečení a chráněný před větrem, být schopen přežít. Důležíté bývají teploty uprostřed škály, které by opravdu měly znamenat komfortní teplotu pro spánek. U žen se vyplatí pro jistotu ještě nějaký stupínek přičíst.
U péřových spacáků bereme ještě v potaz "loft", který značí do jaké míry a jak rychle spacák nabyde na objemu. Tedy kolik vzuchu, který můžeme vyhřívat, udrží. Nehřeje totiž náplň spacáku, ale vzduch který je náplň schopna udržet a člověk vyhřát.


Zjednodušeně můžeme spacáky rozdělit podle dvou základních kritérií.
Dekové a mumiové. Bavíme-li se o zimních, zaměříme se pouze na mumie.

Druhým kritériem podle kterého můžeme spací pytle dělit je použitá izolační náplň.

Spací pytle z dutého vlákna


Takový spacák se dá sehnat za celkem rozumné peníze kolem dvou tisíc korun. V teplotách pod nulou poskytnou dostatečný komfort, jsou cenově dostupné ale musí se počítat s tím, že zaberou značnou část batohu (mám na mysli velké batohy od 60l) a nebudou nejlehčí. Jejich největší výhodou je, že hřejí i pokud jsou vlhké. U takovéhoto spacího p y tle můžeme počítat s tím, že nám vydrží zhruba pět let při dobrém zacházení a skladování.


Spací pytle z mikrovlákna


Platí pro ně víceméně to co pro spací pytle z dutého vlákna. Jsou však méně objemné a výrazně lehčí. To je však vykoupeno vyšší cenou kolem čtyř až pěti tisíc korun a musí se u nich počítat s kratší životností než u dutého vlákna.

Péřové spací pytle


Královská kategorie zimních spacáků. Jedná se o nejteplejší spací pytle, bez kterých by si žádný ho rolozec, polárník nebo náročnější turista nedokázal zimní nocování představit. Peří splňuje téměř vše, co si můžete přát. Zimní spacák s péřovou náplní, ve kterém můžeme pohodlně spát v mínus deseti stupních, se váhově dokáže vejít do 1300g, narozdíl od dutého vlákna, u kterého se váha bude blížit třem kilogramům. Také životnost peří bývá dvojnásobná a navíc většina výrobců je schopna peří doplnit a můžeme ho tedy začít používat znovu. Jako problém se může jevit minimální výhřevnost vlhkého peří, které se "slepí" a téměř ztratí loft. Není však peří jako peří. Běžně se používá husí a kachní peří. Z těchto dvou je právě husí peří kvalitnější a při nižší váze dosahuje lepšího loftu.

Naštěstí dnes většina výrobců péřových spacáků používá materiály, které jsou nejen lehké, ale i do jisté míry odolné proti vodě. Voděodolnost těchto spacích pytlů se pohybuje od 0,5 metrů vodního sloupce po cca 15 metrů. Pro ilustraci klasický deštník má vodní sloupec právě kolem 0,5 metru. Je samozřejmě rozdíl mezi látkou, na kterou není žádný tlak kromě deště a je napnutá a látkou na které ležíme. Samozřejmě, že čím odolnější materiál, tím těžší spacák bude. Cena u takovýchto spacáků se běžně pohybuje od deseti tisíc korun výš. Nejdražší a nejteplejší potom kolem dvaceti tisíc.

Pevně doufám, že Vám tento článek trochu pomohl při rozhodování a vyberete si ideální spacák, který splní vaše představy.
 
 
 
Přečteno 21863x
 
 
 
Komentáře
ceska zimadYvY, Reagovat
Re: ceska zima Reagovat
Re: ceska zima Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: