Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Vybíráme kapesní svítilny

Jana Linková / 16.05.2000
Není dnes problémem koupit si kapesní svítilnu, která vydrží tak akorát přes prázdniny, a počítat s tím, že se dříve nebo později rozbije. Na druhé straně je ale na trhu dostatek výrobků schopných vydržet velice dlouho, a to i nejnáročnějšímu uživateli.
 

Jak takovou svítilnu poznat a správně ji vybrat, jsme zjišťovali u výrobců a prodejců.

Svítilny, jichž je na trhu opravdu velké množství, se rozlišují podle účelu použití a v rámci jednoho typu pak často ještě podle velikosti.

Hodně závisí na žárovce

Bez velké nadsázky lze říci, že základem svítilny je hlavice se žárovkou. "Právě na použitém druhu žárovky závisí intenzita svitu, energetická spotřeba a životnost svítilny," říká Stanislav Slabyhoudek, spolupracovník poradenského střediska ČEZ v oblasti světelných zdrojů.

Do svítilen se používají čtyři základní typy žárovek:

1) Obyčejné – životnost 4–10 hodin, cena 5–8 Kč.

2) Kryptonové – životnost 10–45 hodin, dávají až o 70 % více světla než obyčejné, cena 15 až 20 Kč.

3) Halogenové – životnost 10–50 hodin, dávají až o 200 % více světla než obyčejné, vynikají velkou trvanlivostí, cena 70–90 Kč.

4) Xenonové – dávají až o 150 % více světla než obyčejné, cena se pohybuje okolo 50 Kč.

Žárovky používané do kapesních svítilen mají nejčastěji patici E 10, případně P 13,5 s. Při nákupu baterky je lepší se předem ujistit, že v ní použité žárovky jsou na trhu běžně k dostání.

Nárazy a vlhko

Velice důležitou vlastností kapesních a ručních svítilen je nárazuvzdornost. V domácnosti i v přírodě se totiž člověk jen stěží ubrání jejich občasnému pádu na zem. Důležité je proto vybírat modely vyrobené z odolných materiálů (pevný, ale lehký kov, tvrzený plast) s vytvrzenými sklíčky.

Jinou podstatnou výhodou je odolnost proti vniknutí vlhkosti do těla baterky, která by jinak mohla poškodit kontakty, způsobit korozi atd. Spotřebitel by však měl rozlišovat mezi vlhkuvzdornými a vodotěsnými modely. Vlhkuvzdorné jsou schopné odolat jen při menším dešti, ve vlhkém prostředí apod. Vodotěsné svítilny je možné celé ponořit do vody, tj. mohou například spadnout do potoka, a nic se jim nestane. "Některé modely, určené zejména vodákům, jsou dokonce zkonstruovány tak, že ve vodě plavou a vždy se otočí hlavicí nad hladinu, aby je majitel snadno nalezl," upozorňuje Petr Špíka, vedoucí marketingu společnosti CampinGaz, ČR.

Informace o odolnosti proti nárazům, vlhkuvzdornosti a vodotěsnosti by měl výrobce uvést buď na obalu, nebo v přiloženém návodu k použití.

Barva, funkce a doplňky

Zejména při nákupu svítilny na tábory a turistické či jiné podobné akce je lepší odolat modelům se zelenou barvou, případně v provedení khaki. V obchodě sice vypadají velmi efektně, pokud však spadnou za šera do trávy, velmi špatně se hledají. "Rozumnější je proto volit výrobky se svítivějšími barvami. Pro děti jsou pak vhodné levnější a zároveň menší modely, které jsou i lehčí. Rodiče by měli počítat s možností, že dítě baterku někde zapomene," radí Andrej Kuzmík, ředitel společnosti Tradenet, s. r. o., která k nám dováží svítilny značky Mag-Lite.

Většina baterek umožňuje zaostření kuželu světla do jednoho bodu, případně do kruhu. Častá je také funkce blikání. Některé modely mohou mít i různé barevné filtry, které se přesunují přes sklíčko. Je ovšem důležité vědět, že se při jejich používání snižuje svítivost, tj. baterka dosvítí na kratší vzdálenost.

Četné modely mají různě polohovatelné hlavice. Důležité je rovněž vybavení držáčkem, klipsnou, šňůrkou či magnetem, s jejichž pomocí bude možné baterku někam upevnit. Již při výběru proto zvažme, jak a kde ji budeme nejčastěji používat.

Speciální skupinu tvoří tzv. čelovky, což jsou svítilny upevňované pomocí popruhů kolem hlavy na čelo. Využívají je především speleologové, horolezci a vůbec lidé, kteří potřebují mít obě ruce volné. I jejich paprsek lze často různě zaostřovat. Důležité je při jejich výběru zkusit si zapínání a vypínání a především, jak drží na hlavě. Velkou výhodou je, má-li svítilna i třetí popruh, vedoucí středem přes hlavu, který zabraňuje jejímu sklouzávání.

Jinou skupinou jsou modely s akumulátorem, které lze dobíjet buď ze sítě nebo v automobilu přes zapalovač.

Jaké baterie

Zatímco typ žárovky ovlivňuje intenzitu světla, délka doby, během níž bude svítilna fungovat, závisí na použitých bateriových článcích a jejich počtu. Obecně platí, že čím kvalitnější je článek, tím déle bude svítilna v chodu. Než klasické chloridové články je proto vhodnější a levnější používat alkalické, které vydrží několikanásobně déle.

Při posuzování ceny svítilny je potřeba vzít v úvahu, zda ji výrobce dodává již s bateriemi, případně s jakými. Jejich cena se může výrazně promítnout na celkové částce.

 
Související články
Čelovky nebo Hi-tech bludičky?
 
Přečteno 2884x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Nitecore - skvělá svítilnaRadeček, Reagovat
Svítilna od NitecoreLuky, Reagovat
...Kapitán, Reagovat
Re: ...Tom, Reagovat
Re: Re: ...Kapitán, Reagovat
Re: Re: ...Vašek, Reagovat
nadpisCochroach, Reagovat
Re: nadpisArgent, Reagovat
ArcheologieManny, Reagovat
celovkymiro, Reagovat
celovkymiro, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: