Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Vybíráme batoh na trek

Redakce, Libor Bolda / 7.02.2002
Protloukat se světem s batohem na zádech, to znamená mít v něm naložených pěkných pár kilo. Jak tohle všechno ve zdraví přežít a vybrat si kvalitní batoh se vám pokusíme poradit.
 

První praktická rada, kterou bychom se před výběrem batohu měli řídit, že to co uzvedneme neznamená, že to také uneseme. Jinak si váš batoh vyslouží řadu nepěkných přezdívek. Proto si berte s sebou do batohu jen věci nezbytně nutné.
Batohy si pro jednoduchost rozdělíme podle objemů na:
   - denní: do města, na výlety, na kolo… (15-30 litrů)
   - třídenní: turistické, lezecké (30-60 litrů)
   - vícedenní: trekkingové, expediční, horolezecké… (60-80 litrů)
   - transportní: cestovní (objem nad 80 litrů)

Na trek použijeme kvalitní batoh pro vícedenní použití, objem mezi šedesáti a osmdesáti litry bude asi stačit každému. Každý výrobce však má svůj vlastní systém měření objemu a sedmdesát litrů vody se do každého sedmdesátilitrového batohu vejde jinak. Batohy se liší i stavbou, některé jsou užší válcovité, vhodné na pěší horské túry (výrobci: Doldy, Treksport, Alpinus, Tatonka, Ferrino, Karrimor, VauDe, Pinguin), jiné ploché širší, které se víc hodí na cestování po městech (výrobce: Gemma, Tramp).

Nosný systém
Nezbytným kritériem při výběru je volba nosné konstrukce. Vícedenní batohy ji mají vně (naše dnes již mizející krosny) anebo uvnitř (většina batohů v obchodech). Nosný systém rozhoduje o tom, jak vám "batůžek" na záda sedne. Konstrukci tvoří lišty tvaru X, T, II, nebo jen I z duralu či z jiné slitiny, které někteří výrobci doplňují ještě pružnou deskovou výztuhou z plastu. Nosný systém je zpravidla na těchto batozích posuvný a je třeba si ho nastavit podle délky zad.
Největší zatížení unese člověk na bedrech. Bederní pás proto musí dosahovat patřičné tuhosti a pevnosti a měl by nás obepínat ze všech stran a přitom rovnoměrně. Možnost dotahování a stabilizace polstrovaného pásu je neodmyslitelná. Je to hodně požadavků, ale jejich splnění znamená vysoký komfort nošení. Ramena zatěžují u kvalitních batohů anatomicky tvarované polstrované pevné popruhy s dotahy, k roznesení váhy dobře přispívá i pružný hrudní dotah s přezkou.
Moderní nosné systémy řeší i otázku odvětrávání zad. Kdo by neznal ošklivě propocená záda, které vám tak rád čerstvý větřík ofoukne. Kanály, které oddělují jednotlivé součásti zádového systému, dokáží záda alespoň zčásti odvětrat. Používané svrchní materiály
nbsp; Na batohy se používá nejvíce texturovaná tkanina se zátěrem na bázi PU (polyurethan) - např. Plastex, Cordura, Trecor, Cortex ad. Horní vlákna texturovaných tkanin jsou spojena horkovzdušně v silnější a odolnější a tak chrání druhou spodní vrstvu před oděrem a dalším mechanickým poškozením. 

Krosny
Krosna, která má nosnou konstrukci vně, je pro nošení velkých a těžkých nákladů nejvhodnější. A moderní krosny to dokazují. Výborně rozkládají zatížení a srovnávají těžiště i účinně odvětrávají záda. Ovšem menší stabilita a těžkopádnost krosen, zvlášť pro dopravu (ve vlaku je vám ulička úzká, řidič autobusu vás proklíná), zapříčiňuje jejich menší použití a proto se s nimi v obchodech moc nesetkáte.

Batohy s konstrukcí
Drtivá většina všech trekkingových nebo expedičních batohů, které vidíte na našem trhu, jsou batohy s vnitřní nosnou konstrukcí. Ta snižuje vzdálenost těžišť turisty a batohu a ten vás netáhne tak zpátky. To natolik zlepšuje použití batohů, že nebudete mít ani v obtížném terénu problém s rovnováhou.
  Mezi další faktory výběru patří možnost plnění batohu. U čelního plnění budete mít vše pod kontrolou. Po odepnutí čelní části se vám otevře celý prostor batohu. Zipy, které drží celé čelo musí mít ovšem bezpodmínečně pojistky s přezkou a měly by být dobře zakryté. Trpí také hodně přeplněním objemu. S vlhkostí bývají problémy zejména při otevírání v lijáku. Na druhou stranu existují batohy, které mají vstupní otvor shora, tzn. horní plnění. Používanější je takový batoh s horní i dolní komorou (tzv. dvoukomorový), ale existuje i jednokomorový. Do dolní komory se dostanete zakrytým čelním zipem. Tato část batohu bývá přímo určená na spacák. Od horní bývá oddělená přepážkou na zip či stahováním. Výhodou tohoto způsobu je variabilita objemu dosažená posuvným (odstranitelným) horním víkem s kapsami a rozdělením na komory. Opakem bývá někdy nepřehlednost. Časem však přijdete na fígle, jak se dostat do dolní části horní komory přes dolní, což jde velmi lehce u komor oddělených stahováním.
  Pokud jste na rozpacích, jsou na trhu dostupné i kombinované systémy batohů, které spojují výhody obou možností plnění. Pozor však na zpracování, někteří výrobci spojili i nevýhody systémů.
  Krokem dopředu je i dělitelnost batohů, z velkého si sundáte malý určený do města. Takové "klíště" oceníte, když velký necháte v úschovně, nebo jen v autě a vyrazíte na nákup nebo za památkami.

Funkční detaily
Ty nepodceňujte, rozhodují o kvalitách batohu a vaší plné (ne)spokojenosti. U batohu si všimněte, zda má zdvojené zavírání, můžete-li ještě použít jiné, pokud jedno na batohu selže (např.: zip + přezky). Zipy mají být mohutnější, značkové (např. YKK) a vynikající na nich jsou krátké šňůrky, které oceníte při otevírání zejména v zimě. Důležité jsou přezky. Na bederním pásu je mohutná a pevná, ale snadno ovladatelná. Na prsou v hrudním dotahu popruhů by měla mít gumové zakončení pro snadné dýchání a ty, které drží ramenní popruhy nikdy nesmí prokluzovat. Je dobré si vzít pokud děláte expediční akci nějaké náhradní. Na batohu je třeba mít i kompresní popruhy, dají se jimi výrazně snížit objemy a stabilizovat tak batoh na zádech.

Co se dá ještě na batohu najít nebo vidět
Určitě jste na batozích viděli různé přídavné nebo i napevno udělané kapsičky, na trek se hodí náramně, hned je všechno po ruce. Mapa, foťák, hůlky, brýle, láhev s pitím…
Do batohu si můžete zasunout i camel back. Tenhle vynález nám umožňuje pít za chůze. Z vaku pak vede hadička až k nenasytným ústům.
Výrobci přišli i s pláštěnkou přímo "implantovanou" na batohu. Dobře ochrání vaše svršky uvnitř před promočením. Na batohu můžete ocenit i síťky nebo pružné tkaničky, pod které si můžete odložit třeba svetr.
Na náročnější aktivity horolezců jsou na batohu přidělaná oka na cepín, na víku bývají úchyty na mačky a přilbu, na čelní straně batohu najdeme i systém k uchycení sněžnic nebo kapsu na lano.
Pro skialpinisty bývají z boku udělané kapsy (s otvorem na odtálý sníh) a popruhy na uchycení lyží. Zkrátka, každý výrobce přichází s více či méně úspěšnými vylepšeními klasické konstrukce, které doladí batoh podle vašich přání ať jedete kamkoliv.

Zdaleka jsme ještě nevyčerpali všechno, co všechno vás může při nákupu batohu čekat, se dočtete v dalším článku.

 
Související články
Batoh Gemma Expedition 75
Batoh GEMMA Travel 75 S
Hydrovaky - pití na každém kroku
Batoh TrekSport TATRAN 80
Doldy Vesper 26
Turistické batůžky
Kupujeme batoh
Batoh Treksport Patagonia
Související odkazy
Testovna
 
 
Přečteno 9054x
 
 
 
Komentáře
Batoh na trekingRadeHr, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: