Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > cyklo

Vodící cyklocomputer NAVIION

Lukáš Staněk / 13.11.2003
Nestává se často, aby český výrobce obohatil svět cyklistických výrobků něčím tak novým a ojedinělým, jako je NaviiOn. Tento víceúčelový přístroj je kombinací cyklistického počítače, elektronického průvodce a digitálního zvukového záznamníku.
 
Jedinečný je na přístroji použitý navigační režim "Point to Point"- správněji nazývaný spíše průvodcovský, který nepotřebuje ke své činnosti družicový systém GPS a provede vás tedy pouze po trase uložené ve své paměti. NaviiOn obsahuje i digitální hlasový záznamník, kdy si zaznamenaný zvuk si můžete přehrát přímo v přístroji nebo později na PC.

Vnější popis přístroje
Samotný NaviiOn je s rozměry 66 x 85 x 18 mm a hmotností cca 140 g (s akumulátory a paměťovou kartou) na dnešní poměry drobných cyklocomputerů pořádný macek. Design přístroje je spíše průměrný, nicméně vše je podřízeno dobré funkčnosti. Po jeho obvodu je 2 mm široká ochranná gumová páska pro zvýšení odolnosti proti nárazům a jako ochrana proti stříkající vodě. Pod ní se také skrývá slot pro paměťovou kartu. Ochrana proti vodě však není úplně dokonalá, po účasti na letošním Author Šela marathonu, v průběhu kterého pršelo a bahno létalo všude kolem, jsem pod obvodovou gumou objevil vlhkost. K elektronice přístroje se voda naštěstí nedostala…
NaviiOnu vévodí velký, plně grafický displej s rozlišením 128 x 64 bodů, rozměr viditelné plochy je 33 x 66 mm. Plocha displeje je beze zbytku využita, sem však směřuje drobná výtka: údajů se podařilo na plochu umístit opravdu mnoho, je to však na úkor čitelnosti a přehlednosti - ne všechny údaje potřebujete při jízdě neustále sledovat.
Na zadní straně NaviiOnu je pod pryžovou záklopkou umístěn konektor na kabel NaviiLink, který umožňuje stáhnout si nový firmware z internetových stránek výrobce po dokončení další verze a svůj přístroj zdarma "obohatit" novými funkcemi, vylepšit stávající, nebo třeba jen opravit skryté chybičky. Na spodní straně přístroje je odklopný kryt pro umístění dvou kusů baterií. Je možno používat jak alkalické baterie, tak akumulátory, vše velikosti AAA (tzv. mikrotužkové). Doba provozu na přiložené NiMh akumulátory (650 mAh) byla dostatečně dlouhá - po měsíc trvajícím testu a najetí asi 300 km ubyla jen asi třetina kapacity.
Na spodní straně dále najdeme mikrofon a reproduktor hlasového záznamníku, tlakové čidlo pro měření nadmořské výšky a pochopitelně konektor pro uchycení přístroje na řidítka, kompatibilní s computery značky Sigma. Pokud tedy vlastníte cyklocomputer jmenovaného výrobce, stačí NaviiOn nasadit a vyrazit. U uchycení na řidítka se ještě na chvíli pozastavím: po montáži NaviiOnu na řidítka se může zdát uchycení vůči velikosti a hlavně hmotnosti přístroje jako velice subtilní. Přiznám se, že jsem z počátku měl strach, že NaviiOn za jízdy někde ztratím. Nicméně náročnost testu (včetně zmiňované účasti na Author Šela marathonu) ukázala funkčnost zvoleného systému upevnění přístroje na řidítka.

Konkrétní funkce
K základním funkcím computeru patří měření jízdy (popř. úseků) a prohlížení najetých údajů přímo v NaviiOnu - k těmto funkcím není třeba paměťová karta. Se zasunutou paměťovou kartou zaznamenává NaviiOn v určeném intervalu aktuální hodnoty rychlosti, nadmořské výšky a teploty. Hodnoty se ukládají během jízdy na kartu jako jeden standardní soubor, který lze později zpracovat na PC v přiloženém software. Dále se na paměťovou kartu ukládají soubory obsahují údaje potřebné při režimu navigace nebo při vytváření nové trasy, ale o tom později. Pro ukládaní a zápis vytvořených souborů dat z paměťové karty slouží USB čtečka paměťových karet.
Podrobný popis funkcí a možností přístroje je poměrně rozsáhlý a zabral by velké množství místa. Pokud vás budou zajímat, navštivte internetové stránky výrobce, kde si můžete stáhnout, mj. i velmi podrobný návod. V dalším textu se zaměřím na ty nejdůležitější a nejzajímavější funkce, které NaviiOn obsahuje. Pokud tedy v menu potvrdíte volbu Start jízdy, zapne se měření jízdy a na displeji se objeví následující informace (viz foto): SPD - aktuální rychlost, A (B) - aktuální zvolený typ kola (jsou podporovány dva průměry kol, např. silnice/MTB), 8 (0-8) - počet definovaných úseků v probíhající jízdě (vhodné např. pro trénink), DS - celková ujetá vzdálenost během jízdy, MX - maximální rychlost během celkové jízdy, AV - průměrná rychlost během celkové jízdy, TIM - čistý čas celkové jízdy, ALT - aktuální nadmořská výška, TMP - aktuální teplota, STANI - počet zastávek během jízdy, S ALT DIF- výškový rozdíl aktuální pozice vůči výchozímu bodu, ALT CM - nastoupaná výška v průběhu celkové jízdy (načítá převýšení vždy při jízdě do kopce), ^ˇ - minimální a maximální teplota v průběhu jízdy a v černé lince CLK - aktuální čas a DATE - aktuální datum. Údaje o rychlosti lze sledovat v km/h nebo v mp/h, teplotu v stupních C nebo F. Na obrazovce je velké množství údajů, které se pochopitelně za jízdy mění. Po počátečním mírném zmatení se ale v údajích začnete rychle orientovat.
Přístroj je vybaven mikrofonem a reproduktorem, tak si během jízdy nebo i kdekoli mimo kolo můžete zaznamenat své prchavé myšlenky. Poslechnout si zvukový záznam můžete přímo z NaviiOnu nebo ho opět pomocí paměťové karty přenést do PC. Záznam je v rozšířeném formátu wav a přehrát si ho tak můžete přímo v prostředí Windows.
Ovládání probíhá pomocí čtyř tlačítek - levé tlačítko plní funkci Esc (jako na PC) prostřední dvě umožňují pohyb v menu nahoru a dolů, pravé tlačítko slouží k potvrzení volby (enter). Vstup do menu umožní současný stisk prostředních dvou tlačítek. Menu je vytvořeno položkově po vzoru menu mobilních telefonů a zvyknout si na něj nečiní po chvíli problém. Hlavní menu obsahuje 11 položek, přičemž najednou je možné vidět pouze položek šest. Menu je realizováno cyklicky, což znamená, že např. k vyvolání funkce NOVY USEK není třeba se 10x posunovat směrem dolů, ale stačí pouze 1x směrem nahoru. Hlavní menu obsahuje pod položkami č.8 a 9 další podmenu. Pod položkou č.8 NASTAVENI je možno provádět změnu typu kola, upravovat datum a čas, obvod kola, kontrast displeje atd. V podmenu nazvaném NASTROJE se provádí operace spojené s exportem dat z paměti přístroje na paměťovou kartu a dále mazání, případně formátovaní této karty.

Co za svoje peníze dostanete?
Při koupi NaviiOnu se můžete rozhodnout mezi dvěma verzemi. První, za 5960 Kč, nazvaná Basic, obsahuje kromě samotného přístroje ještě CD se softwarem NaviiSoft a manuál. Druhá, za 9700 Kč, pojmenovaná Pro, obsahuje oproti verzi Basic ještě navíc paměťovou kartu Compact Flash Card o kapacitě 16 MB, Compact Flash USB čtečku, sériový kabel pro propojení s počítačem (NaviiLink), držák Sigma na kolo, přepravní pouzdro, dva akumulátory AAA a dobíječku akumulátorů.

Konkrétní použití přístroje zhodnotíme v příštím díle seriálu o NaviiOnu.

Článek byl převzat v rámci spolupráce z cyklistického portálu www.bajk.cz

 
 
 
Přečteno 846x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: