Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Vlezte jim do spacáku!

Redakce, Kateřina Sekyrková / 12.02.2003
Je to tak. Stejně jako se zkouší bundy, kalhoty, boty a termoprádlo, měl by se vyzkoušet i spacák. Jedním z hlavních důvodů je nestejně dlouhý centimetr u Žluté řeky a u Berounky.
 

Rozměry
Přehledné tabulky s názvy použitých materiálů, teplotními rozměry spacáků a hmotnostními údaji se stávají použitelné až v případě, že víte, co tím chtěl výrobce říci. Nikdy si nemůžete být jisti, že se se svými 185 cm vejdete do spacáku, kde výrobce udává délku 220 cm, a že 2,35 kg váží spacák bez kompresního obalu a zašité cihly.

Vnitřní materiály
Při důkladném prostudování letáků zjistíte, že všechna starší i hi-tech umělá vlákna (jedno, čtyř i šestidutinková dutá vlákna, či mikrovlákna): patří do generace termoizolačních materiálů, hodí se i do nejnáročnějších podmínek, mají vysokou hodnotu loftu, jsou nealergická, nezapáchají a díky nejmodernějším technologiím jsou u nich vystupňovány optimální vlastnosti, tzn. mají schopnost izolovat i při vysoké vzdušné vlhkosti. Laicky řečeno, byly vyrobeny za účelem, aby vás hřály, mohou se prát, hřejí i ve vhlku a alergici z nich ráno nevstávají s opuchlýma očima. Důležitý fakt, který výrobce nezdůrazňuje na visačkách, ale až prodejce v obchodě, je jejich nižší cena na rozdíl od přírodních materiálů (peří, hedvábí), která je adekvátní době, po který vám spacák bude sloužit v původním stavu. Během 3 - 5 let, dle péče, které se spacáku bude od vás dostávat, se z třísezónního spacáku z umělých vláken stane letní a ze zimního třísezónní. Známé jsou také pravdy typu, že spacák je cenově dostupnější, pokud nám záleží na teplotním užití a ne již tolik na jeho hmotnosti. Přitom obecně panuje názor, že mikrovlákna (to jsou ty tenčí, lehčí a dražší) se více lámou než dutá vlákna (to jsou ty levnější, těžší a s dutinkama) a dříve tak ztrácejí tvarovou paměť a s tím související loft. Vzhledem k tomu, že u spacáku vás hřeje vzduch mezi vlákny, udávaný právě jako loft, a ne rouno samotné, měla by vás tedy těžká dutá vlákna hřát déle než lehká drahá mikrovlákna.

Tvar spacáku
...je bojem mezi pohodlností a teplem, které si dokážete ve spacáku vytvořit a udržet vlastní tělesnou teplotou. Letní mumie s krátkým zipem sice ušetří pár deka, ale teplejší letní noci budete trávit rozmýšlením, jestli je lepší se potit uvnitř spacáku nebo se třást zimou na spacáku. Naopak u dekáče do minusových teplot nevyužijete naplno sílu náplně, protože tělem vyrobené teplo vám bude chladnout ve volnějších prostorách spacáku. Svázaným nohám se vyhnete kromě dekáče také ve "vajíčku", které je v prostřední části dost volné na to, abyste se v noci otočili z boku na bok a přitom ponechali dolní část spacáku u země. Pokud vám nepadne žádná z konfekčních velikostí spacáku, nechte si ušít spacák na míru.

Spojovatelnost spacáků
Zamyslete se nad použitelností této "výhody" u třísezónních nebo zimních spacáků, kdy jejich spojením vznikne prostor, který je větší než součet jejich vnitřních objemů, a záda, na která vám při tulení bude táhnout, si spojeným spacákem nepřikryjete. Dejte si také pozor na "větrací otvory" u spojených zipů v dolní části spacáku. Při trvání na spacácích s označením zipů písmenky L (levý, links, left) a P, či R (pravý, rechts, right), si je vždy na místě spojte a míru větrání u zipů řádně prozkoumejte.

Kompresní obal
Sbalený spacák vypovídá jen o jedné věci: jak dobře je ušit kompresní obal. Existuje výrobce, který šije kompresní obaly na své spacáky tak těsné, že vlastně nevím, proč je nazývá kompresními - již nejdou stáhnout. Ale jeho spacáky jdou velmi dobře na odbyt, protože spacáky jsou "malé". Odporuje to nejen logice uskladňování spacáku v době, kdy není na cestách (rok na skladě v malém obalu mu jistě po rozbalení na loftu nepřidá), ale také významu slova komprese. Také siv hlavě srovnejte, kolikrát budete mít spacák volně ložený v dolní komoře batohu a kolikrát ho povezete sbalený na kole.

Babské rady
Koupě spacáku by měla být založena zejména na vašich dosavadních zkušenostech. V obchodě trvejte na vyzkoušení vybraného spacáku. Neměl by vám být ani těsný, ani příliš volný, zejména co se týče délky v oblasti nohou. Stáhněte si kapucu i límec, ve spacáku si sami zkuste zapnout a rozepnout zip, aniž by se zakousl do vnějšího materiálu. Sami si zkuste nasoukat spacák do obalu. Spojovatelné spacáky si spojte, zejména v případě jejich rozdílných délek nebo různých výrobců.

 
Související články
DUOTHERM
Praní a impregnování v outdooru
Než si koupíte stan…
Letní spacáky
Karimatka Therm-a-Rest UltraLite
Tepelný komfort
Bivakovací pytel - zlepšení vlastností spacáku
Spací pytel Hannah Bivak
Dětské spacáky JUREK S+R
 
Přečteno 11556x
 
 
 
Komentáře
pinguin expertRoman, Reagovat
chamarshall, Reagovat
RE: spacak cocoonkatka, Reagovat
RE: RE: cocoonmarshall, Reagovat
SpacákyBorivoj Tomis, Reagovat
JCJindra, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: