Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Ukrajinou na kole

Verchovinou s pubertálním dohledem

Milan Silný / 21.12.2005
Než přijedeme do města Volovec, musíme překonat jedno horské sedlo, ve kterém to nepřetržitě hučí jako na letišti, při odletu letadla. Letiště zde není ani náhodou. Místo něj je v sedle „Kompresorna Stancija Volovec,“ na kterou nás upozorňuje mega veliká plechová cedule u silnice.
 
Než přijedeme do města Volovec, musíme překonat jedno horské sedlo, ve kterém to nepřetržitě hučí jako na letišti, při odletu letadla. Letiště zde není ani náhodou. Místo něj je v sedle „Kompresorna Stancija Volovec,“ na kterou nás upozorňuje mega veliká plechová cedule u silnice.
V samotném Volovci na křižovatce u nás ihned zastavuje rozpadající se žigulík, jehož řidič nám nabízí svou pomoc. S díky odmítáme, protože jenom odpočíváme. Město samotné má asi 7000 obyvatel, je střediskem regionu Verchovina. Ve městě jsou dva kostely, kino, autobusové i vlakové nádraží a výše položené části města mají dokonce mobilní signál. Název města je odvozen od slova vůl. To není výmysl, ale historický fakt. V dřívějších dobách je sem vždycky přes zimu stahovali z okolních polonin na ustájení.
Těsně za městem se na nás nalepilo několik pubertálních výrostků na rozviklaných starých bicyklech. Dělá jim strašnou radost jet vedle nás. Pořád se smějí a mutujícími hlasy na sebe něco halekají. V první vesnici však jejich doprovod končí, ale vyhráno nemáme. Střídá je jiná skupina puberťáků a průběh cesty se nemění. V další vesnici se osazenstvo doprovodné skupiny do třetice zase mění. Jedeme volně, kocháme se okolím, a tak nám kluci ukrajinští v pohodě na těch svých vehiklech stačí. Čas od času se některý z nich prudce rozjede a po pár metrech zabrzdí a s vítězným výrazem ve tváři na nás čeká. Ukazují tím asi v jaké jsou kondici. Moc se nám to nelíbí, ale doufáme, že je to přestane brzo bavit. Trochu si připadáme jako pod nenápadným dohledem policejního doprovodu. Krajina kolem neustále kopcovitá a nádherná. Lesy, louky, chaloupky. Krávy potulující se po silnici. 
Ochladilo se, začalo stmívat a náš ukrajinský doprovod se už dávno vrátil do své rodné vísky. Na konci osady Guklivo stavíme stany hned u silničky, protože chlápek z nejbližšího domečku řekl, že můžeme. Dovoluje nám i rozdělat ohníček, ale pod jednou podmínkou. Vymiňuje si, že nám musí dříví přinést vlastnoručně on sám osobně a i oheň nám musí zapálit on sám, protože jsme jeho hosté. Připadá nám to dosti podivné, ale budiž. Asi po půlhodině se vrací ještě s jedním světaznalým kamarádem. Když prý mu dáme pět hřiven, bude nás celou noc hlídat, aby se nám nic nestalo. Bohatší o pět hřiven se pak světaznalý kamarád vyptává, kdy začneme opékat maso. Nemůže vůbec pochopit, že oheň máme jenom na zahřátí a dokreslení atmosféry okamžiku a že jsme k večeři měli těstoviny ohřáté na vařiči.
Dneska jsme na kole ujeli 45 kilometrů a v noci je taková zima, až jde pára od úst. Možná i proto spíme ve stanech. Musíme je přece použít, když už je sebou táhneme, ne?
 
Předchozí díly
1. Etapa ze Slaného na Hlavák
2. Slovensko – výstupní stanice
3. Cítíme Ukrajinu
4. Posvátné ukrajinské krávy
5. Jak se láme přehazovačka
6. My v Goletově údolí
Následující díly
8. Ukrajinci – gastarbeitři v Čechách
9. Siněvirský národní park
10. Olbrachtova Koločava
11. Ukrajinci jedni šikovní
12. Doprava kol na ukrajinsko-slovenské hranice
13. Domnělý silniční hraniční přechod
14. Lístečková hra na hranicích
15. Noc v uličce lehátkového vagónu
 
 
Přečteno 1416x
 
 
 
Komentáře
Ad: kolo ukrajina Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: