Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Vařič Coleman F1 Lite

Zbyněk Zácha / 31.03.2005
Pro výběr nového vařiče jsem měl jasnou představu: aby byl spolehlivý, s dobrým výkonem, bezproblémovou manipulací a v neposlední řadě – aby byl lehký a skladný. Všem těmto kriteriím nejlépe vyhovoval vařič firmy Coleman – F1.
 
Údaje výrobce
Vařič kolibřích rozměrů a hmotnosti ( pouhých 77g ), který spolehlivě postačuje pro vaření na všech náročných outdoorových akcích. Na úctyhodném výkonu 4800 W se podílí nová koncepce hořáku s „AntiBlowing“ systémem (což dodnes nevím, co je - závětří tento vařič nemá).
Výkon: 4800 W
Spotřeba: 346 g/hod
Uvaření 1 l vody: méně než 3 min.
Zapalování: manuální
Hmotnost: 77 g
Záruka: 3 roky
Cena: 1023 Kč

Manipulace a vlastnosti – zkušenosti
Regulační ventil na otevírání/zavírání plynu se obsluhuje bezvadně. Trochu horší je rozdělávání otočných ramen pro posazení nádoby. Musí se z transportního stavu (ramena u sebe) rozložit povolením hlavy hořáku. Drážky jsou dosti jemné a občas je zapotřebí trpělivost, než se ramena roztáhnou a zapadnou do drážek. Při nepříznivých podmínkách nabývá tato slabina na problematičnosti. Ramena se zajistí zašroubováním hlavy hořáku. Postavení nádoby na ramenech je velmi dobré a stabilní. Výkon vařiče je opravdu velký a vaření se stává rychlou záležitostí. Velmi praktický je i transportní pytlík na hořák Bohužel další zkušenosti odkryly podstatnou slabinu...

Vařič jsme hned po koupi vyzkoušeli při prázdninovém přechodu slovenských hor – Rudohoří a Nízkých Tater. Po celou dobu nám výborně sloužil. Tak jsem jej zapůjčil kamarádům do bulharských hor. Jaké však bylo mé překvapení, když mi jej naštvaně vraceli s tím, že jim přestal druhý den fungovat. Ještě štěstí, že jejich kamarádi používali další a mohli si hořáky půjčovat. S převahou jsem klukům vysvětlil, že se asi ucpala tryska a že ji měli vyčistit. Jenže jednoduchý úkon - sundání hlavy hořáku a vyšroubování trysky - se ukázal nemožným! K trysce se totiž není možno dostat.

Nechtíc použít hrubé násilí, vydal jsem se do Hudy sportu, ať mi poradí. Nejsem Všeználek, asi jsem na to nepřišel. Jenže ani odborní prodavači si nevěděli rady. Trochu jsem je zaskočil. Nezbylo, než po necelých 2 týdnech provozu poslat vařič do záruční opravy. V sezóně je to dosti nepříjemná záležitost. Vařič mi v servisu opravdu spravili. Vytáhnul jsem jej z krabičky a nevěřícně zíral. Na těle vařiče byly hrubé vrypy po svěráku. To mne nadzvedlo a po troše křiku mi prodavači prozradili telefon servisu Coleman a ochotně tam zavolali. Člověk na druhé straně drátu se po vysvětlení problému přiznal, že on je původcem. Tělo se totiž musí opravdu odšroubovat od základny pomocí svěráku či hasáku, protože závit hliník-hliník se do sebe vždy festovně zakousne. Taková základní věc jako vyčištění trysky je zcela nevyřešená a na horách nemožná. Neuvěřitelné! Jak jsem si s chutí doma vyzkoušel vyšroubování trysky na mé EPI-GASu i na VARU – lehce rukou a bez nástroje ….

Závěr

Vařič Coleman F1 Lite používejte tedy jako rezervní nebo alespoň ne jako jediný ve skupině, ať nemusíte pokřoupané syrové těstoviny posílat do žaludku na ohřátí. A pokud chcete mít opravdu jistotu, připočítejte ke kolibří váze vařiče (77g) i pořádný hasák (300-500g). Jinak – od té doby mi už několikrát spolehlivě posloužil. Musím to však zaklepat na dřevo.

Takže vážení outdooráci – vařič je opravdu super, jen se nesmí dostat do trysky smítko!

Tento příspěvek získal cenu TESTOVNY od firmy ACRON.        

sponzor Testovny

 
Související články
Benzínové vařiče v Africe
Lihový vařič Tatonka Alcohol burner
Plnění plynových kartuší
Lihový vařič vyrobený z plechovky
Lihový vařič v zimě
Vařič na tuhý líh
Zkušenosti s vařením na propan-butanu
Zimní vaření - jak na to a s čím?
Plynový vařič VAR 2
 
Přečteno 5031x
 
 
 
Komentáře
zkušenost s čištění trysky Tomáš, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: