Základní informace Víza Ceny Bezpečnost Co navštívit
Základní informace Uzbecká republika je po vyhlášení svrchovanosti na bývalém SSSR v červnu 1990 a nezávislosti v srpnu 1991 prezidentskou republikou. Hlavním městem je Taškent. Na ploše 447 500 km2 žije v Uzbekistánu 22 milionů obyvatel, nejrozšířenějším náboženstvím je sunnitský islám a pravoslavné křesťanství. Úředním jazykem je uzbečtina, rozšířená je i ruština. Čas je v Uzbekistánu o čtyři hodiny před standardním středoevropským časem.
Víza a formality Pro návštěvu Uzbekistánu je třeba vízum. Na rozdíl od některých jiných postsovětských republik jsou uzbecké úřady bdělé, pokus o návštěvu Uzbekistánu bez víza obtížný a nejistý a nelze jej proto doporučit (čeští cestovatelé zemi označují za "bolševický stát non plus ultra", administrativní buzerace cizinců je zde údajně takřka na denním pořádku).
Informační brožurka MZV ČR udává tyto ceny uzbeckých víz: jednorázové pobytové vízum sedmidenní 40 USD, čtrnáctidenní 50 USD, třicetidenní 60 USD, jednorázové tranzitní vízum na čtyřiadvacet hodin 20 USD, na osmačtyřicet hodin 25 USD, na dvaasedmdesát hodin 30 USD, tranzitní vízum typu double entry 40 USD.
Na všechny cizince, tedy i na české občany, se vztahuje přihlašovací povinnost. Cizinec je povinen do tří pracovních dnů od vstupu na území Uzbekistánu ohlásit místo a předpokládanou dobu svého pobytu místně příslušnému orgánu vnitra (OVIR, atděl víz i registrácii). Je-li ubytován v hotelu nebo v jiném ubytovacím zařízení, ohlašovací povinnost ze něj plní toto zařízení a zároveň provádí registraci pasu.
Nejbližší uzbecká ambasáda je ve Vídni (Poetzleinsdorferstrasse 49, tel. 00431/315 39 94-95), v Moskvě (Pogorelsky pereulok 12, tel. 007095/230 13 01). Uzbecké vízum lze získat i v kazašské Alma-Atě (Baribaev 36, tel. 61 83 16), kde za něj ale zaplatíte až 100 USD. Vízum údajně nepotřebujete jen v případě tranzitu kratšího než osmačtyřicet hodin, musíte přitom ale mít vízum země, do které cestujete. Na rozdíl od ostatních států SNS berou uzbecké úřady velmi vážně povinnost registrace cizinců na cizineckém oddělení policie (OVIR, atděl víz i registrácii). Správně byste se zde měli registrovat v každém místě, které navštívíte. Pokud bydlíte v hotelích, supluje registraci vyplnění hotelové knihy.
Českou ambasádu najdete v uzbeckém Taškentu na adrese Navnikhol 6, Mirzo-Ulukbekskij rajon, Tashkent 700041, tel. 0099871/1206071, fax 0099871/1206075. Slovenská ambasáda sídlí na adrese Jakkasarajskaja 18, 70011 Tashkent, tel. 0073712/40 68 52, 40 69 54, fax 40 68 51.
Peníze, ceny Měnou jsou uzbecké sumy (1 USD = 150 S). Uzbekistán je zhruba stejně drahý jako Rusko. Jídlo pořídíte za 1 - 2 USD, dva litry coly stojí 0,7 USD, minerální voda 0,5 USD, půl litru vodky 1 USD, kilo rajčat 1 USD. Obecně se dá říct, že ceny základních potravin a nealkoholických nápojů jsou srovnatelné s cenami v Čechách. Na venkově lze lehce najít laciné ubytování u pohostinných lidí, ve městech se můžete doptat na vojenské ubytovny (tzv. abščežitie). Ubytování v hotelech je velmi drahé (dvoulůžkový pokoj zhruba od 60 USD výše).
Bezpečnost Uzbekistán je totalitní policejní zemí, která nemá nezávislé cestovatele příliš v lásce. Ve velkých městech jsou časté policejní kontroly a prohlídky zavazadel. Výhodou je ale paradoxně to, že ze stejného důvodu je tu také velmi bezpečno.
Jak do Uzbekistánu Kromě pozemní cesty lze do Uzbekistánu také letět. V lednu 1999 nabízeli vybraní pražští prodejci nejlevnější zpáteční letenky do Taškentu za tyto ceny: Nemo-Selecta 22 751 Kč, Atlantis Air Service 22 700 Kč (tříměsíční), Global Express 22 022 Kč a GTS International (speciální studentská cena, déle otevřená letenka) 22 990 Kč. Ceny letenek podléhají sezónním výkyvům.
Co navštívit Uzbekistán bývá označován za nejkrásnější středoasijskou zemi, pokud se týče historických památek. Najdete zde především stará historické města Taškent, Samarkand a Buchara s dobře zachovanou osmanskou architekturou, muslimskými trhy a mešitami. Město Angren v údolí řeky Karabay je východiskem treků do hor Chatkal, kam se lze podívat i ze severu z měst Gazalkent a Chingam. Zajímavá je úrodná oblast Ferghana u kyrgyzských hranic, kdysi za časů Hedvábné cesty nezávislý muslimský státeček, který si dodnes uchoval konzervativní a okolním světem příliš nedotčenou islámskou komunitu. V západním Uzbekistánu můžete navštívit opevněné město Chiva, plné historických památek, a z města Mojnak si udělat výlet k vysychajícímu Aralskému moři.
Zřejmě nejpodrobnějším dostupným průvodcem po Uzbekistánu je kniha Uzbekistan - the golden road to Samarkand (C. MacLeod, B. Mayhew, Odyssey 1999). |