Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nedej se

Úplatky při cestách na východ

Marketa Svobodová / 21.11.2006
Nejen u nás, ale i při cestování čas od času narazíme na nataženou ruku, zejména při cestách na východ. Rodiče i známí občas straší slovy tam nejezděte, tam vás okradou...Jediný, kdo nás na cestách na výcho kdy „okradl“, byl vždy nějaký oficír – policista v Bulharsku, rumunský celník či ruští úředníci.
 

Časy se mění a požadavky také. Kdysi stačilo například rumunským celníkům podstrčit karton cigaret, dnes už chtějí spíše eura či dolary. Nejde o žádnou mafii a člověk se nemusí bát oškubání, ale jde spíš o princip. Například v Rumunsku i Bulharsku platíte „silniční daň“ jak při vjezdu, tak při výjezdu ze země. Výjimkou není ani „odblešovací“ poplatek. Nechci vás zrazovat od diskuse s úředníky o smyslu těchto daní, ale jen ztratíte čas. Zaplaťte a jeďte, než si vymyslí něco dalšího.
Pohraničníci zmíněných zemí dovedli svůj systém úplatků k dokonalosti: na hranici u Dunaje, hned jak vyjedete z trajektu ve Vidinu, přistoupí k vám chlapík s kartonem cigaret a začne vysvětlovat, jak je nezbytné jej od něj koupit, protože je jistojistě budete potřebovat u celního okénka. Pokud podlehnete, cigarety koupíte a u okénka odevzdáte, chlapík si je tam zase vyzvedne a půjde s nimi opět obcházet kolonu stojících aut. Docela dobrá recyklace celkem asi tak 3 kartonů. Někdy obstojíte i s českým pivem, my to dokonce ustáli s dokonale čistým štítem.
Horší je to s policisty, s těmi není radno se nijak moc handrkovat. Samozřejmě to zkouší, u německých turistů celkem s úspěchem. Nás stavěli policisté v Bulharsku jednou, zaplatit jsme ve finále museli a nebyl to příjemný rozhovor.
Měli jsme i problémy v Petrohradě na letišti při návratu z Mongolska. Vezli jsme si domů na památku tradiční mongolský nůž s dřevěnou rukojetí, který se ovšem zalíbil i jednomu z celníků. Ač to ještě bylo v době před 11. září 2001 a v Rusku bezpečnostní předpisy nebrali až tak vážně (v Irkutsku jsme například oba po obědě zapomněli uložit zavírací nože do batohů, nechali je v bundě a bez problémů prošli nefunkčním detektorem), v Petrohradě tvrdili, že je to ohromná zbraň, která se v Rusku nesmí držet. Pro upřesnění: tentokrát byl nůž řádně uložen v zavazadle! Nic nepomohlo naše dohadování, jak to, že nás to teda nechali do Ruska vůbec dovézt, že to není zbraň, ale suvenýr, ani milion jiných důvodů. Byli jsme tam přes hodinu, kamaráda téměř odvlekli v poutech a mě vyhodili z cely, málem nám uletělo letadlo a bitvu jsme stejně prohráli. Přišli jsme o nůž za 100 USD.
To jsou mocní. Jinou kapitolou je dávání milých dárků a pozorností místním, zpravidla pohostinným lidem. I tady se lze zpravidla spolehnout na cigarety, jen pozor na místní zvyklosti. Na Balkáně pastevci kouří všechno včetně slámy, takže je ničím neurazíte. K nám většinou přišli, beze slova si nabídli z krabičky, mlčky vykouřili (trochu trapné, my jako nekuřáci jen přihlíželi) a zase odešli. Na Altaji jsme si ale naběhli – koupili jsme krabičku Lucky Strike či čeho, abychom měli něco k dobru pro přátelské posezení s horaly. Sklidili jsme ale vlnu posměchu, když brácha nabídl domorodcům, sám se přemohl a zapálil si, cigaretu s filtrem! Prý to kouří jen ženské, pro chlapa naprosto nemyslitelná a ponižující cigareta, to vůbec není mužné! Takže cigarety jsme pak nechali nějaké děžurné či komu a s místními jen cucali bonbony. Kupodivu to je nijak nerozesmálo, na ty se vrhli s radostí. Ve východní Asii jsou vůbec bonbony zaručeným společenským úvodem. Namíchali jsme v Čechách do pytlíku asi 5 druhů a sklízeli s nimi úspěch všude – hlavně karamely a bonpari, jen Hašlerky nám zbyly...

 
Související články
Bakšiš
Nadháněči v asijském pojetí
Smlouvání na suvenýry
Jak nenaletět podvodníkům v Asii
Obchodujeme v Maroku
Celní hra v postsovětských zemích
 
Přečteno 2625x
 
 
 
Komentáře
sssjack, Reagovat
vyborny napad:)martina, Reagovat
RuskoIvan, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: