Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > praktické

Umíte cestovat?

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 24.04.2001
Skutečným smyslem cestování by mělo být úplně něco jiného než jen honba za exotickými obrázky a tvrzením "tam jsem byl". Čím vlastně cizí lidé ve vzdálené zemi žijí? O co se snaží, v co věří? Z čeho vycházejí jejich zvyky a šokující představy o světě?
 
    Oproti uspěchaným a "povrchním" klientům cestovních kanceláří má nezávislý cestovatel obrovskou výhodu v tom, že může proniknout mnohem hlouběji pod povrch cizího světa a může se pokusit najít na tyto otázky odpovědi. Dozví se tak věci, které ho vnitřně obrovsky obohatí. Cestování tak vlastně člověku umožňuje spoluprožít stovky životů a osudů cizích lidí. K tomu je ale nezbytné odhodit všechny zvyky, předsudky a omezení vlastní kultury a těm cizím životům se co nejvíc přiblížit.

    Ne každý to bohužel dokáže. Psycholog C. G. Jung kdesi vzpomíná, jak se na svých cestách po Indii setkal s mnoha obyvateli Západu, kteří se domnívali, že jsou v Asii. Fyzicky tam sice opravdu byli, procházeli se ulicemi asijských měst, psychicky ale vlastně nikdy nevytáhli paty ze svých evropských a amerických domovů. Podle Junga totiž tito lidé i v Indii žili "uzavřeni v nádobách západního světa, chráněni před skutečnou Indií svou objektivitou, kauzalitou, abstrakcemi a veškerým dalším západním intelektuálním aparátem". Pobyt v odlišné kultuře jim vůbec nic nedal a nic cenného si z něj pro sebe neodnesli. Nedokázali se totiž otevřít jinakosti a odlišnosti.

    Pokud chcete důkladně proniknout pod povrch jiné společnosti a poznat z ní co nejvíc, přestaňte "být jen na výletě" a místo nezúčastněného turistického pozorování se snažte spoluprožívat cizí životy. Přestaňte být aspoň na chvíli Evropany. Chovejte se jako domorodci, jezte to, co jedí oni, oblékejte se v souladu s jejich zvyky. Potkat doma na náměstí černochy oděné jen v bederních rouškách by se vám asi taky nelíbilo. Respektujte cizí zvyklosti a odlišnosti, nekritizujte je a nesnažte se je měnit. Jste hosty v cizí zemi a je proto na vás, abyste přijali její pravidla hry. Na cestě člověk mnoho získá tím, že se pokusí co nejvíc zapomenout na domácí prostředí a zvyky a stát se "tím druhým". I když máte dost peněz a nemusíte šetřit, absolvujte v Asii aspoň jednu dlouhou noční jízdu třetí vlakovou třídou bez místenky - je to jedna z nejcennějších sociálních a životních zkušeností, kterou můžete v cizí zemi prožít.
 
Související články
Organizace cyklocesty kolem světa
 
Přečteno 1132x
 
 
 
Komentáře
100% výstižnéMisa, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: