Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Ukrajina

Ukrajina – výlet do hor i do měst

Mariana Trojanová / 5.03.2010
Ukrajina je ohromná země, druhý největší stát Evropy – hned po Rusku. Se svými přáteli jsem během tří týdnů stihla procestovat jen její část, jednu z nejzajímavějších. Dva týdny jsme strávili chůzí zapomenutou krajinou Zakarpatské Ukrajiny, týden návštěvou několika měst a pozvolnou cestou domů. Kromě cestování mezi městy byly naším hlavním dopravním prostředkem nohy a přístřeším stan či salaš.
 

Putování začíná

Tak trochu jako na Ukrajině jsme se začali cítit již v Praze – po nastoupení do autobusu ukrajinské společnosti. České národnosti jsme tam byli snad jediní. Cesta do Kolomyje, města vzdáleného zhruba 50 km na východ od Karpat, trvala 22 hodin. Na místním nádraží nás vyzvedl bratr mojí známé a odvezl nás k nim domů, kde jsme se setkali se zbytkem rodiny. U známých jsme si odpočinuli, poprvé ochutnali místní boršč a vodku. Další den jsme se přemístili do hor, kousek nad středisko Bukovel, kde nám naši starostliví přátelé zamluvili ubytování, doufajíce, že se třeba rozhodneme strávit klidný týden tam a nepohrneme bláznivě do hor s batohy a stany. Což jsme samozřejmě neudělali.

Vzhůru na Hoverlu 

Po noci v pěkné dřevěné chatce jsme vstali časně ráno (což se nám stalo asi poprvé a naposledy) a směle se vydali k vrcholku nejvyšší hory Ukrajiny Hoverly (2061 m n. m.). Ve vesnici Lazesčina jsme si koupili neuvěřitelně tvrdý chleba, cesta jinak probíhala vcelku bez nesnází. Během hodinky jsme se dostali k hranicím národního parku u sportovní základny Zarosľak, zaplatili jsme nevelký příspěvek za vstup a začali stoupat po úpatí Hoverly. Po chvíli se však rozpršelo a déšť zhoustnul natolik, že jsme nemohli jít dál. První noc v horách jsme strávili společně s kravami na pastvině pod Hoverlou. Během příštího dne jsme vrcholu dosáhli, i když podmínky stále nebyly ideální. 

Dříve československá Jasinje

Slunce na nás vykouklo až ráno a spolu s ním se před námi otevřelo nádherné panorama Černé hory a Svidovce (názvy pohoří v Zakarpatí). Bez problémů jsme dohlédli na náš cíl pro tento den, jímž byla hora Pietros (2020 m n. m.). Ještě večer jsme s vypětím (skoro) všech sil dorazili do Jasinje a ubytovali se v turbáze Edelvajs. Jeden den jsme strávili prohlídkou městečka a řádně nasávali ukrajinskou kulturu. Kromě starobylého kostelíka jsme se obdivovali prodavačkám v nesčetných samoobsluhách, které na počítadlu počítali s takovou zručností, že by jim mohl leckterý prvňák závidět. Pípa byla v každé samoobsluze. Malinkaté obchůdky tím povýšily na místa, kde se místní scházejí ve všechny denní doby a klevetí u sklenice piva a panáka vodky. V Jasinji jsme strávili ještě jeden večer, prohodili pár slov s místními (česko-polsko-ukrajinsky), připomněli si, že do roku 1938 platilo úsloví: „Z Jasinje do Aše, republika je naše,“ a v dobré náladě šli spát.

Zastaralý průvodce

Jasinj se nachází na rozhraní pohoří Černé hory a Svidovce. Pohoří Svidovec je jiné než to černohorské. Nenaleznete tu skoro žádné stromy ani jiný porost kromě trávy. A právě tudy pokračovala naše cesta, poloninami, směrem k turbáze Drahobrat. Průvodce zde sliboval dobré místo na přespání. Když jsme po celodenní chůzi v úmorném vedru dorazili k turbáze a zjistili, že je pevně uzamčená a že od té doby, co byl napsán náš průvodce, se její okolí rozrostlo o nedostavěné domy budoucího lyžařského střediska (postavit si tam stan nepřipadalo v úvahu), beznaděj v nás začala klíčit. Po chvíli nás ale přešla. Vyšli jsme nad osadu a objevili nenápadnou šipku „pivo“. A po pár metrech dokonce dostavěný „Penzion Oáza“. Byl otevřený! Na zahrádce seděli lidé a kolem na louce stály stany. Umírali jsme hlady a žízní. Byli jsme nadšení, div, že jsme se nerozběhli. Po jídle a pivu jsme téměř okamžitě usnuli, abychom se probudili do nádherného slunečného rána.

Bouřka, zpátky k Oáze

Na cestu jsme se vydali, netušíce, že nedojdeme daleko. Pod vrcholem Bliznice (1881 m n. m.) nás stihla bouřka o síle, kterou nikdo z nás dosud nezažil. Poté, co 100 m od nás uhodil blesk, jsme nouzově postavili stan a hodinu se v něm všichni čtyři namačkaní na sobě krčili a doufali ve šťastný konec. Když bylo po všem, byla většina našich věcí zcela mokrá, proto jsme se rozhodli sestoupit z hřebenu a přespat kousek od hotelu Oáza. 

Koločava plná Čechů

Během dalších dvou dní jsme bez problémů přešli zbytek Svidovce a ocitli se v Usťi  Čorné. Přenocovali jsme v příšerné, obrovské, za minulého režimu postavené turbáze „Jalynka“. Následující den jsme dokoupili zásoby včetně ještě teplého chleba v parádní pekárně a vydali se průsmykem do Koločavy. Ta byla plná českých turistů, z čehož jsme příliš nadšeni nebyli. Ale její historie je skvělá. V jednom muzeu jsme natrefili na paní učitelku z místní základky, která se sama ze zájmu o historii naučila česky. Byla velice sdílná, domluvila nám levné ubytování u místních lidí.

Poslední noc v Karpatech

Z Koločavy jsme pokračovali autobusem do Siněvirského národního parku, kam jsme (s půldenní zastávkou v hospodě) dorazili až k večeru. Parkem jsme rychle prošli a utábořili se kousek nad ním, v blízkosti salaše, kde nám milá slečna nadojila před očima mléko do pet flašky. Salašník nás dokonce pozval na chvíli dál. Tím byly naše dny v horách pomalu sečteny. Ráno jsme stáli na cestě a stopovali do malého města Dolyna, potom do Lvova. Celkem jsme v Karpatech strávili 14 dní a ušli něco přes 100 km.

Univerzitní Lvov a šedivý Kyjev 

Město Lvov nás skutečně okouzlilo, svou historií i atmosférou. Špinaví a smradlaví z hor jsme se najednou zjevili v univerzitním městě s náměstím v italském stylu, s množstvím restaurací, kavárniček a kostelů. Ve městě, které však teprve čeká na objevení západem, na jeho vymoženosti (otázkou je, zdali má o co stát…). Škoda, že nás začal pomalu tlačit čas. Nemohli jsme zůstat déle a ještě týž večer jsme odjeli vlakem do Kyjeva. V metropoli Ukrajiny k nám nebyl nikdo tak přívětivý jako doposud všude. Na nádraží jsme strávili asi pět hodin sháněním zpátečního lístku do ČR na další den. Nikdo nám nerozuměl. Nakonec jsme se spokojili s vlakem do Mukačeva, kde nalezení autobusového nádraží nebyl takový problém… V Kyjevě jsme poměrně brzy našli příjemné a levné ubytování, nálada se nám spravila a po sprše jsme se vydali do víru velkoměsta. Navštívili jsme písčité pláže na pobřeží Dněpru, oblouk přátelství dvou bratrů – Ruska a Ukrajiny, Sofiin chrám i muzeum Černobylu. Stálo to všechno za to, i když – v šedivém a špinavém Kyjevě bych žít nechtěla. 

Svižná cesta domů

Nakonec jsme byli rádi, že naše zpáteční cesta vedla přes Mukačevo. Před dlouhou cestou do Prahy jsme si v tomto příjemném malém městečku, připomínajícím město jihočeské, mohli odpočinout. Cesta autobusem probíhala vesele, pracovníci vracející se z dovolené, zapíjeli vodkou opětovné odloučení od rodin, a my (chtě-nechtě) zapíjeli s nimi. V Česku jsme se ocitli, ani jsme nevěděli jak.

Výlet do minulosti

Náš ukrajinský výlet ve mně zanechal tolik neopakovatelného, kdykoliv začnu vzpomínat, mám chuť okamžitě se sbalit a jet tam zase. V těch zakarpatských vesnicích jsem si připadala jako na výletě do vlastní historie, byli jsme přece jedna země... Místní se od těch dob příliš nezměnili, žijí, jak umí. Nedotčeni západní kulturou. Určitě mají těžký život, ale nevypadali nešťastně a většinou byli příjemní a ochotní. Zakarpatí je však jen malou částí Ukrajiny, zbytek země je nížinatý a potýká se s obrovskými problémy. Jsem zvědavá, jak si nový prezident poradí se stavem své země, ale moc optimisticky se na to dívat nedokážu. Před Ukrajinou je rozhodně ještě dlouhá, hodně dlouhá cesta.

 
Související články
Siněvirský národní park
Po Ukrajině autobusem, vlakem i stopem
Jak přežít v ukrajinské nemocnici
 
Přečteno 25179x
 
 
 
Komentáře
Nike Air Max 98Georgette, Reagovat
Timberland StoreNicholas, Reagovat
Adidas Outlet OnlineAnthony, Reagovat
Skechers ShoesMaria, Reagovat
PandoraMaria, Reagovat
Ray Ban EyeglassesBarbara, Reagovat
Soccer Cleats On SaleSantos, Reagovat
Pandora BraceletsRobert, Reagovat
Skechers OutletSarah, Reagovat
YeezyAnthony, Reagovat
Pandora JewelryLauren, Reagovat
Yeezys Shoes Kim, Reagovat
Fila ShoesHolder, Reagovat
Ralph LaurenBynoe, Reagovat
Coach OutletLauren, Reagovat
Pandora CharmsParker, Reagovat
BalenciagaNicholas, Reagovat
Yeezy Blue TintJanes, Reagovat
Ralph Lauren Outlet OnlineWilliam, Reagovat
Air MaxDarleen, Reagovat
Kyrie Basketball ShoeSarah, Reagovat
Ralph Lauren OutletWebb, Reagovat
Longchamp BagsWebb, Reagovat
Jordans 11Santos, Reagovat
Kate Spade Outlet OnlineTim, Reagovat
Adidas NMD R1Lisa, Reagovat
Puma ShoesKatina, Reagovat
Harden shoesSantos, Reagovat
Christian Louboutin HeelsCatalina, Reagovat
Puma Shoes OutletGeorgette, Reagovat
Harden shoesBynoe, Reagovat
Adidas SuperstarParker, Reagovat
Jordan Retro 11Katherine, Reagovat
KD 11 shoesRobert, Reagovat
Fila DisruptorCatalina, Reagovat
Yeezy 350 V2 BoostCody, Reagovat
Nike Air MaxLisa, Reagovat
Ed HardyWilliam, Reagovat
Goyard Handbags On SaleKatina, Reagovat
Air Max 270 WomenJoseph, Reagovat
Birkenstock Outlet StoreSarah, Reagovat
Pandora CanadaWilliam, Reagovat
Fjallraven KankenRobert, Reagovat
Longchamp Outlet OnlineGeorgette, Reagovat
Air JordanLisa, Reagovat
MLB ShopKatherine, Reagovat
Air Jordan 11Barbara, Reagovat
Fila Disruptor 2Catalina, Reagovat
Nike Air Force 1Walker, Reagovat
Nike Air JordanMaria, Reagovat
Nike Outlet UKWilliam, Reagovat
Pandora Outlet Online Katina, Reagovat
Nike Air Max 270 WomensGeorgette, Reagovat
Nike Outlet OnlineAnthony, Reagovat
Chaussure Air Max 90Janes, Reagovat
Blue Tint YeezySarah, Reagovat
Nike Outlet UKWilliam, Reagovat
Yeezy boost 350 v2Barbara, Reagovat
Nike Factory Outlet Barbara, Reagovat
Yeezy BoostJoseph, Reagovat
Kyrie 3 ShoesBynoe, Reagovat
Air JordanDarleen, Reagovat
NFL JerseysHolder, Reagovat
Adidas UKHolder, Reagovat
Yeezy Boost 350 V2 Blue TintCody, Reagovat
Nike HuarachesSarah, Reagovat
Football JerseysPhyllis, Reagovat
Nike StoreHolder, Reagovat
Adidas StoreDarleen, Reagovat
Nike RosheWalker, Reagovat
Ralph LaurenKatina, Reagovat
NMDBarbara, Reagovat
Pandora BraceletsWilliam, Reagovat
Air Max 95William, Reagovat
Air Force 1Tim, Reagovat
NBA JerseysPhyllis, Reagovat
Adidas TrainersWilliam, Reagovat
Yeezy boostSarah, Reagovat
Air Max 2018Rodolfo, Reagovat
Nike OutletPhyllis, Reagovat
KD ShoesNicholas, Reagovat
Adidas SuperstarMaria, Reagovat
Nike Air MaxWalker, Reagovat
Nike Air Max 720Parker, Reagovat
Michael Kors Canada StoreBynoe, Reagovat
FerragamoRodolfo, Reagovat
Yeezy SneakersCatalina, Reagovat
Bottega VenetaCatalina, Reagovat
MonclerBarbara, Reagovat
Pandora JewelryLisa, Reagovat
Yeezy Boost 350Nicholas, Reagovat
Pandora JewelryWalker, Reagovat
Nike 270 Air MaxCatalina, Reagovat
Wholesale JerseysDarleen, Reagovat
Oakley Standard IssueKatina, Reagovat
Christian LouboutinRodolfo, Reagovat
Timberland ShoesNicholas, Reagovat
Vans ShoesBynoe, Reagovat
Jordans SneakersParker, Reagovat
Pandora JewelryLisa, Reagovat
Skechers OutletSarah, Reagovat
Timberland ShoesNicholas, Reagovat
Nike ClearanceDarleen, Reagovat
Lebrons ShoesGeorgette, Reagovat
Birkenstock Shoes For WomenKatina, Reagovat
NFL JerseyPhyllis, Reagovat
Ray Ban GlassesWilliam, Reagovat
Ed Hardy ClothingLisa, Reagovat
Cheap NBA JerseysKatherine, Reagovat
Adidas SuperstarsCatalina, Reagovat
Louboutin ShoesBynoe, Reagovat
Ferragamo BeltsLisa, Reagovat
Air Jordan 11William, Reagovat
Nike Air Max 720Katherine, Reagovat
MLB JerseysPhyllis, Reagovat
Air Max 98Darleen, Reagovat
Air JordansRodolfo, Reagovat
NHL JerseysKatherine, Reagovat
Birkenstock Shoes For WomenKatina, Reagovat
Polo Ralph Lauren OutletSantos, Reagovat
Nike Epic ReactAnthony, Reagovat
Adidas CanadaPhyllis, Reagovat
Adidas SuperstarWalker, Reagovat
Rihanna Puma SlidesJanes, Reagovat
Christian Louboutin ShoesWilliam, Reagovat
Jordan 11 For SaleKatina, Reagovat
Nike ClearanceCatalina, Reagovat
Skechers SneakersCatalina, Reagovat
Ultra BoostLisa, Reagovat
NFL JerseysPhyllis, Reagovat
Skechers Shoes UKTim, Reagovat
Cheap Jerseys WholesaleDarleen, Reagovat
Nike Sneakers For WomenNicholas, Reagovat
Nike OutletBarbara, Reagovat
Timberland Work BootsRobert, Reagovat
Valentino ShoesKatina, Reagovat
Longchamp HandbagsRodolfo, Reagovat
KD ShoesSantos, Reagovat
Adidas SneakersJoseph, Reagovat
Asics SneakersRobert, Reagovat
FerragamoKatherine, Reagovat
Adidas YeezyAnthony, Reagovat
Red Jordan 11Santos, Reagovat
MLB JerseysMaria, Reagovat
Air Max 270 WomenCatalina, Reagovat
Moncler UKWalker, Reagovat
Fila DisruptorNicholas, Reagovat
Custom Football JerseysWalker, Reagovat
Pandora Outlet Online Lisa, Reagovat
Louboutin ShoesRodolfo, Reagovat
Pandora Charms SaleWilliam, Reagovat
Curry 4 Release DateSarah, Reagovat
MLB Store Official SiteKatherine, Reagovat
Yeezy Boost 350 V2Anthony, Reagovat
Airmax 270Georgette, Reagovat
Yeezy boost 350 v2Janes, Reagovat
Adidas TrainersSarah, Reagovat
Pandora Rings Official SiteLisa, Reagovat
Pandora BraceletsKatherine, Reagovat
NHL Jerseys CheapParker, Reagovat
Adidas Yeezy Boost 350 V2Anthony, Reagovat
Adidas NMDBynoe, Reagovat
Oakley On SaleKatina, Reagovat
Air Max 270 Dusty CactusRobert, Reagovat
YeezysBarbara, Reagovat
Cheap NBA Jerseys From ChinaMaria, Reagovat
Kyrie 3 ShoesLisa, Reagovat
Yeezy boost 350 v2Lauren, Reagovat
Ferragamo ShoesKatina, Reagovat
Adidas YeezyParker, Reagovat
Valentino OutletAnthony, Reagovat
Adidas YeezySantos, Reagovat
Cheap Jerseys From ChinaDarleen, Reagovat
MLB Official SiteAnthony, Reagovat
NBA JerseysHolder, Reagovat
Pandora Jewelry Official SiteLauren, Reagovat
Kyrie 3 ShoesLauren, Reagovat
Adidas OutletRodolfo, Reagovat
Coach OutletKim, Reagovat
Nike Kyrie 3Lauren, Reagovat
Adidas YeezyRodolfo, Reagovat
Kyrie 3 ShoesJanes, Reagovat
Pandora SaleLisa, Reagovat
North Face Jackets ClearanceAnthony, Reagovat
Nike Air VapormaxBynoe, Reagovat
Coach Outlet OnlineSantos, Reagovat
Pandora CanadaSarah, Reagovat
Cheap NHL Jerseys RedditHolder, Reagovat
MonclerBynoe, Reagovat
Pandora Jewelry 70% Off ClearanceSarah, Reagovat
Adidas Shoes For WomenJoseph, Reagovat
Ray Ban Wayfarer 2140Barbara, Reagovat
Valentino OutletCatalina, Reagovat
YeezyAnthony, Reagovat
Yeezy 700Catalina, Reagovat
ECCOKatina, Reagovat
Vans Outlet StoreHolder, Reagovat
Fjallraven Kanken BackpackNicholas, Reagovat
Moncler Outlet OnlineSarah, Reagovat
Adidas Superstar ShoesAnthony, Reagovat
Jordan 11Janes, Reagovat
Lebron ShoesCatalina, Reagovat
NFL StoreAnthony, Reagovat
NMD R1Santos, Reagovat
Skechers ShoesRobert, Reagovat
Moncler Official SiteBarbara, Reagovat
VapormaxWilliam, Reagovat
Coach Outlet StorePhyllis, Reagovat
Balenciaga ShoesRodolfo, Reagovat
Louboutin ShoesSarah, Reagovat
Louboutin ShoesAnthony, Reagovat
Kyrie 3Barbara, Reagovat
FitflopWilliam, Reagovat
NFL ApparelAnthony, Reagovat
YeezyWebb, Reagovat
BirkenstockWalker, Reagovat
Pandora Jewelry OutletLisa, Reagovat
Oakley On SaleSarah, Reagovat
Nike Cortez WomenJanes, Reagovat
Red Bottoms ShoesMaria, Reagovat
NFL Store Online ShoppingDarleen, Reagovat
ECCOBarbara, Reagovat
Yeezy 350 V2Barbara, Reagovat
Nike Outlet StoreMaria, Reagovat
Nike Factory Outlet William, Reagovat
Nike Kyrie 3Bynoe, Reagovat
MLB ShopParker, Reagovat
Baseball JerseysParker, Reagovat
MLB Official SiteMaria, Reagovat
Adidas Yeezy V2Webb, Reagovat
Kate Spade OutletKim, Reagovat
Red Bottom for WomenJanes, Reagovat
Kyrie Irving ShoesSantos, Reagovat
Coach OutletWilliam, Reagovat
Pandora RingsTim, Reagovat
Curry 4 ShoesCody, Reagovat
Nike Cortez WomenRodolfo, Reagovat
Adidas Outlet StoreLauren, Reagovat
NBA Shop OnlineAnthony, Reagovat
Air Jordan ShoesBarbara, Reagovat
Polo Ralph Lauren OutletBarbara, Reagovat
NMDSantos, Reagovat
Nike Air MaxTim, Reagovat
Rihanna Puma SlidesBarbara, Reagovat
Air MaxWebb, Reagovat
Adidas ShoesAnthony, Reagovat
Christian Louboutin ShoesWilliam, Reagovat
Adidas Outlet StoreGeorgette, Reagovat
Birkenstock Outlet OnlineBarbara, Reagovat
Pandora JewelryAnthony, Reagovat
Hermes Belt WomenCatalina, Reagovat
VapormaxParker, Reagovat
Asics Gel Nimbus 17Joseph, Reagovat
Moncler JacketsSarah, Reagovat
Cheap NBA JerseysParker, Reagovat
Asics Gel Kayano 24Georgette, Reagovat
Oakley Sunglasses OutletLisa, Reagovat
Nike Air Max 90Darleen, Reagovat
Vans ShoesRobert, Reagovat
KD 10 ShoesBarbara, Reagovat
Hermes BeltsNicholas, Reagovat
Nike Air Max 270 WomensRobert, Reagovat
NFL Pro ShopAnthony, Reagovat
New JordansMaria, Reagovat
Yeezy 350 V2Rodolfo, Reagovat
Goyard HandbagsCatalina, Reagovat
Pandora BraceletHolder, Reagovat
Oakley Standard IssueBarbara, Reagovat
Hermes HandbagsPhyllis, Reagovat
Pandora Jewelry Official SiteLisa, Reagovat
Christian LouboutinRobert, Reagovat
Michael Kors Canada StoreKatina, Reagovat
Ray Ban AviatosBarbara, Reagovat
Christian Louboutin ShoesBarbara, Reagovat
Pandora JewelryJoseph, Reagovat
NMDSJoseph, Reagovat
Skechers OutletRodolfo, Reagovat
Yeezy SneakersAnthony, Reagovat
PumaParker, Reagovat
Nike UKWilliam, Reagovat
NBA JerseysMaria, Reagovat
Pandora SaleLisa, Reagovat
Nike KD 11Nicholas, Reagovat
Asics Outlet StoreNicholas, Reagovat
YeezyKatherine, Reagovat
Lebrons ShoesRodolfo, Reagovat
Christian Louboutin OutletJoseph, Reagovat
BirkenstockRodolfo, Reagovat
PumaRobert, Reagovat
Ray Ban SunglassesRodolfo, Reagovat
MLB JerseysDarleen, Reagovat
Yeezy 500Darleen, Reagovat
Red Bottoms Louboutin Barbara, Reagovat
Oakley Prescription GlassesWilliam, Reagovat
Polo Ralph Lauren OutletBarbara, Reagovat
Nike Air Max 2018William, Reagovat
Nike UKLisa, Reagovat
Yeezy 500 BlackCatalina, Reagovat
Pandora OutletKatina, Reagovat
Adidas NMDWalker, Reagovat
Adidas OutletHolder, Reagovat
Pandora JewelryHolder, Reagovat
PandoraPhyllis, Reagovat
Asics Gel KayanoGeorgette, Reagovat
Nike OutletPhyllis, Reagovat
Oakley Outlet StoreWilliam, Reagovat
Pandora OutletRodolfo, Reagovat
Soccer ShoesSarah, Reagovat
Kyjev-ubytováníPetra, Reagovat
Re: Kyjev-ubytováníHonza, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: