Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Údolní ledovce

Redakce, Zbyněk Jiroušek / 7.12.2000
O čem je třeba vědět nejen v zimě..
 
Jedním znejbližších míst, kde se s údolním ledovcem můžete setkat, jsou Alpy. Sklon ledovce bývá mírný a chůze nečiní potíže. Nebezpečí se skrývá v trhlinách, které nejsou nebezpečné, když jsou vidět. Na ledovci však bývá často sníh, který zrádné trhliny kryje. Přítomnost trhlin lze odhadnout z tvaru terénu. Vyskytují se na nerovnostech. Ledovec totiž "teče" do údolí, i když jen třeba 5 -10 m za rok. Na hřbetu ledovce jsou trhliny podélné, na prahu a pod ním příčné. V jámovitém profilu mají trhliny tvar písmene A, rozšiřují se z vrchu ke dnu a přes vydutá místa se lámou do tvaru V, dole se zužují. Trhliny A jsou zrádné, protože jsou zamaskovány sněhem. Trhliny V jsou horší, protože pád do nich znamená zaklínění a zranění. V trhlině A většinou stačí rychle kamaráda vytáhnout nahoru.

Nejhorší jsou místa, kde je ledovec zúžen přírodní překážkou, a kde dochází vlivem obrovských tlaků k vyzdvihování ledových ker - séraků. Takovým místům se říká ledopády. Séraky se mohou kdykoliv zřítit. Takových míst se bojí i tak velcí borci jako R. Messner, který pokládá ledopád Khumbu na jižní straně Everestu za nejnebezpečnější místo na světě, které byl nucen kdy přejít. Ze všeho vyplývá, že na zasněženém ledovci musíme být vždy navázáni na lano. Z hlediska schopnosti zachytit pád kamaráda do trhliny a zajistit jeho rychlé vytažení, je minimální počet členů ve družstvu 3. Jeden z dvojice druhému nepomůže, leda by byl Schwarzenneger. A 5 lidí dokáže zareagovat rychle a vzít lano rovnou "do teplejch". Znamená to být stále ve střehu a připraveni kdykoliv "zaseknout". Na laně se doporučuje uvázat vůdcovské uzly v odstupech max. 1,5 m. Ty výrazně zlepší zaseknutí lana do hrany trhliny v případě pádu, a sníží riziko stržení ostatních. Musíme mít i rezervní lano na vytažení z trhliny. Také je potřeba znát prusíkování, nebo mít šplhadla. Ale vždy je potřeba, než začneme zachraňovat, napnuté lano, na kterém visí spadnuvši, nejdříve zafixovat, ať už zaraženým cepínem, nebo jinými možnými způsoby. Opět odkazuji na učebnici horolezectví.

Nakonec jedno základní pravidlo. V zájmu zachování toho nejcennějšího, všechno výše uvedené nacvičte pod dohledem odborníka a nikdy se nepouštějte do velehorských dobrodružství, nadupaní teoretickými vědomostmi.
 
Související články
Lavinové pomůcky
 
Přečteno 1279x
 
 
 
Komentáře
nic moc...Pepa, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: