Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > ubytování

Ubytování na Kubě

Redakce, Eva Zímová / 14.04.2004
„Vážení cestující, z technických důvodů je let z Havany do Paříže odložen na zítra. Před branou číslo 29 na vás čekají autobusy, které vás odvezou do hotelu.“ A tak jsme ma konci svého pobytu na Kubě vyzkoušeli i pětihvězdičkový hotel v Havaně.
 

U Kubánců v obýváku
Námi nejvíce využívané a finančně dostupné bylo ubytování v soukromí, tzv. casa particular. Vzhledem k tomu, že do pronajímaného pokoje jsme obvykle vcházely přes ložnici, kuchyň nebo obývací pokoj domácích, stal se pro nás tento druh ubytování zároveň exkurzí do života kubánské rodiny. Ve většině případů nám nabídli i stravování, na Kubě zdaleka nejbezpečnější i nejchutnější, v cenových relacích 2,5-3,5 USD za snídani a 5-8 USD za oběd či večeři. Za dvoulůžkový pokoj jsme platily od 15 do 25 USD, ale od srpna minulého roku platí nový zákon, který povoluje ubytovat v domě pouze 2 cizince. My jsme po Kubě cestovali na začátku roku 2004 ve třech a jen dvakrát se nám během měsíčního pobytu stalo, že nás všechny neubytovali. Pro jednoho člověka vyjde pokoj na 12 – 15 USD.

Zákazy a nařízení
Zároveň došlo ke striktnímu rozdělení hotelů na ty, které poskytují ubytování výhradně cizincům a Kubáncům. Zejména v turisticky atraktivních oblastech budete nuceni bydlet v hotelech, pronajímat pokoje cizincům je zakázáno. Ubytujete se tedy „načerno“ a nebudete pro to muset ani moc dělat, domorodci si vás „odchytí“ již při vstupu do vesnice. V horším případě vám ubytování nabídnou, když se po vesnici budete chvilku jen tak bezcílně potloukat. Nepodařilo se nám zjistit, do jaké míry riskujete vy, jako cizinec, ale domácí riskují velmi. Tresty se liší podle toho, zda se daného prohřešku dopouští poprvé, či opakovaně. Dostanou pokutu, možná je i konfiskace majetku dané osobě nebo dokonce celé rodině, ale vyhrožuje se i několikaletým vězením. Kubánci si za tento riskantní počin říkají 15 USD za pokoj, počet osob většinou není limitován.

Hledání ubytování
Ten, kdo pronajímá pokoj legálně, má na dveřích označení ve tvaru modrého trojúhelníku a musí měsíčně státu paušálně odvádět 100-250 USD dle provincie. Pokud víte, kam dorazíte další den, seženou vám domácí bydlení u svých známých či příbuzných. S vyhledáním vhodného ubytování vám ochotně pomohou i tam, kde mají plno nebo vás ubytovat nemohou. Knižního průvodce se seznamem ubytování tak využijete zejména v případech, kdy nejezdíte po Kubě autem a ubytování hledáte až večer na místě.

Kempy
Campisima smějí využívat jen místní. Nejedná se o klasické kempy, kde si každý může postavit stan a užívá společné sociální zařízení, ale spíše chatové osady.

Pod širákem
Spaní pod širým nebem je možné jen na vlastní nebezpečí. Pokud si vás všimne policie nebo některý z domovních důvěrníků, budou vás nutit, abyste si našli ubytování v hotelu nebo v soukromí. Prý je tak postaráno o vaši bezpečnost, ale spíše by tak ztratili přehled o pohybu cizinců po ostrově. My osobně jsme pod širákem spali jednou – na pláži - a bez problémů. Potkali jsme Čechy, kteří jezdili po Kubě na kolech a jinak vlastně ani nespali. Stačí prý v podvečer zajet za město, popřípadě se vytratit na pláž, a nikdo vás neobtěžuje.

Odcizené hotely pro cizince
Hotely jsou na Kubě stejné, jako kdekoliv na celé planetě - odosobněné, anonymní a rádoby ušlechtilé. To platí hlavně pro ty pětihvězdičkové, které svým vybavením odpovídají evropským standardům - bazén, posilovna, sauna, restaurace a několik barů. Cena začíná již na 80 USD a končí v těch nejžádanějších oblastech na 225 USD. U hotelů s menším počtem hvězdiček již kvalita za Evropou zaostává. Bydlení v soukromí bych rozhodně neměnila za noci strávené ve skleníkovém prostředí těchto hotelů.

Než se na Kubu vydáte, zarezervujte si předem (alespoň fiktivně) jakékoliv ubytování. Pokud imigrační úředník zjistí, že nic takového nemáte, ubytuje vás v jednom ze státních, velmi drahých hotelů. Stačí mu předložit e-mailové potvrzení rezervace, či adresu a telefon hotelu nebo casy particular. To samé budete potřebovat i v případě, pokud jste na ostrově déle než 30 dní a musíte si zažádat o prodloužení víz. Bez zajištěného ubytování vám vízum neprodlouží.

 
Související články
Havana aneb zašlý lesk dávné slávy
Doprava na Kubě
Kubou na kole
Hospitality club - pohostinnosť nadovšetko!
Kubánská doprava s kolem i na kole
 
Přečteno 9763x
 
 
 
Komentáře
další užitečné info jak si užít Kubysedlonka, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: