Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Turkmenistán

Turkmenistán

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 2.07.2001
Lákají vás země bývalého Sovětského svazu? Komunismus v této zemi není tak docela minulostí a i přes velké nerostné bohatství patří dnes Turkmenistán mezi nejchudší státy světa.
 

Základní informace
  Turkmenská republika je po vyhlášení nezávislosti na bývalém SSSR v říjnu 1991 prezidentskou republikou. Hlavním městem je Ašchabab. Na ploše 488 000 km2 žijí v Turkmenistánu čtyři miliony obyvatel. Hlavním náboženstvím je sunnitský islám a pravoslavné křesťanství. Úředním jazykem je turkmenština, rozšířená je i ruština. Čas je v Turkmenistánu čtyři hodiny před standardním středoevropským časem.

  V podzemí Turkmenistánu, jehož 90 % rozlohy tvoří vyprahlá poušť, je ukryto pohádkové nerostné bohatství (mimo jiné třetí největší zásoby zemního plynu na světě). Přesto je Turkmenistán po rozpadu sovětského impéria jednou z nejchudších zemí světa. Vládne zde polofeudální diktatura bývalého nejvyššího komunistického bosse Saparmurada Nijazova, který si nechá říkat Turkmenbaši ("Otec Turkménů"). Nijazov si vybudoval bizarní kult osobnosti - jeho portréty zdobí zdi domů, bankovky i lahvičky s vodou po holení, nad vším bdí všudypřítomná tajná policie. Jeho totalitní vláda udržuje ožebračený národ v klidu sliby o tom, že díky ropě a zemnímu plynu udělá Nijazov z Turkmenistánu "druhý Kuvajt". Jedinou povolenou politickou stranou je Demokratická strana Turkmenistánu (bývalá Komunistická strana Turkmenské SSR).

Víza, formality
  Informace o vízových povinnostech pro Čechy a Slováky pro návštěvu Turkmenistánu jsou velmi rozporuplné. České ministerstvo zahraničí uvádí, že vízum lze získat na jakémkoli turkmenském zastupitelství, k žádosti je však třeba přiložit pozvání. Slováci podle internetových stánek MZV SR rovněž potřebují v Tukmenistánu víza.

  Nejbližší turkmenská ambasáda je ve Vídni (Argentinierstr., tel. 00431/503 64 70, 503 64 72, fax 503 64 73), v Moskvě (Filipovsky pereulok 22, tel. 095/202 02 78) a v tureckém Istanbulu (2 Tasocegi Caddesi, 4 Altan Erbulak Sokak, Mecidiyekoy, tel. 27 27 02 01). Česká ani slovenská ambasáda v Turkmenistánu není.

Peníze, ceny
  Měnou jsou turkmenské manaty, cenová hladina je zhruba stejná, jako v ostatních postsovětských republikách. Cestovní šeky nefungují, vezměte si proto dostatečnou hotovost v malých dolarových bankovkách.

Doprava
  K dopravě po Turkmenistánu je nejlepší použít železniční trať, vedoucí napříč zemí a spojující západní přístav Turkmenbaši na břehu Kaspického moře s Ašchabadem a uzbeckou Bucharou. Turkmenbaši má několikrát týdně spojení trajektem po Kaspickém moři s ázerbajdžánským Baku.
 
  Kromě pozemní cesty do Turkmenistánu sem lze také letět, cena je ale vzhledem k pozemní cestě extrémně vysoká. V lednu 1999 nabízeli vybraní pražští prodejci nejlevnější zpáteční letenky do Ašchbadu za tyto ceny: Nemo-Selecta 21 144 Kč, Atlantis Air Service 33 200 Kč (tříměsíční), Global Express 36 479 Kč (tříměsíční) a GTS International (speciální studentská cena, déle otevřená letenka) 32 430 Kč. Ceny letenek podléhají sezónním výkyvům.

Kam v Turkmenistánu
  Za vidění stojí v Turkmenistánu mimo jiné zříceniny staré pevnosti Nesa nedaleko Ašchabadu, oázy Džerbent a Darvaza v poušti Karakum, či města Merv a Kone-Urgenč, kdysi zastávky Hedvábné cesty, plné historických památek. Z města Firuza nedaleko Ašchabadu si můžete udělat výlet do hor Kopet Dag na íránských hranicích.

 
 
 
Přečteno 956x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
TurkmenistánSlavomír Horák, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: