Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Afrikou na Čezetách

Tripolis

Vojtěch Hlásný / 1.07.2007
Ze Sabrathy pokračujeme do hlavního města Libye Tripolisu (arabsky Tarábulus). Tady se opět setkáváme s Hadim. Je třeba vyřídit nějakou byrokracii - přihlašovací povinnost apod.Spaní máme los luxusos, na hlídaném parkovišti, asi 100 m od Zeleného náměstí, což je takový libyjský Václavák.
 

Přes silnici naproti parkovišti je Grand Hotel, kam jezdí politické návštěvy. My tam chodíme skrz bezpečnostní rámy na záchod. A to vše za 6 LD. V Tripolisu musíme pár dní počkat. Čekáme kromě potřebných dokladů i i na Filipovu výplatu, protože na další cestu nemáme peníze a na jihu země, kam máme namířeno, nefungují karty. Máme ale dost peněz na to, abychom si udělali jednodenní výlet do Leptis Magna, která leží 120 km podél pobřeží na východ.

Lebdah

Leptis Magna, arabsky Lebdah, je jedním ze snů archeologů a historiků - starověké římské město, největší římská památka na území Afriky. Tohle město je navíc v super zachovalém stavu, protože bylo po tisíc let pohřbeno v písku. Dnes je odkrytá zhruba čtvrtina rozlohy. Máme strach ze vstupného, v knižním průvodci píší, že vstup je možný pouze s průvodcem a to za 40 Euro plus poplatek za fotoaparát. Ve vrátnici ale nikdo nesedí, brána je otevřená. Dívám se na ceník vstupného a nemůžu uvěřit vlastním očím. Vstup stojí jednoho 7 LD a 3 LD je poplatek za foťák. Mám takovou radost, že běžím sehnat pokladníka a přiznávám mu i peníze za foťák. Prohlídka je bez průvodce, ale u každé památky je informační panel. Fotíme si staré chrámy, divadlo, římské záchody, maják, vítězný oblouk… V areálu je opět parádní písečná pláž. Písek na pláži dost pálí, je 41ºC ve stínu. Opravdu rychlá prohlídka trvá přes čtyři hodiny. Večer se vracíme zpátky do Tripolisu.

Řidičská bezohlednost

Mírně sprchlo, rozhodně se tomu nedá říkat déšť, ale místní řidiči, ani jejich pneumatiky sjeté do hladka na to nejsou zvyklí, takže podél silnic se válí v příkopech auta všeho druhu. Uprostřed čtyřproudé dálnice se převrátil i jeden kamion s talířema. Z nádrže mu vytekla nafta na vozovku. Jelikož se nacházíme v arabském světě a řidičská moráka zdejších obyvatel je horší než špatná, tak nikoho ani nenapadlo upozornit ostatní řidiče na nebezpečí. My projíždíme kolem havárie krokem, o naftě nevíme. Filip jede asi 10m přede mnou. Já za ním se už jen se zděšením dívám, jak se zoufale snaží udržet mašinu na kolech. Už se sune po boKu a od beden mu létají jiskry. Stačím zareagovat, dávám ruku z plynu, nohu z brzdy a pevně držím řidítka v přímé poloze. Přejíždím skvrnu bez úhony, Filip má ale prodřený box naskrz a uhnutý nosný rám na zavazadla. Zatím co sčítáme škody, přijíždějí další auta, sem tam některé udělá hodiny, ale žádného Araba nenapadne upozornit další řidiče.

Kořeněná medina

V Tripolisu se opět ,,ubytováváme“ na parkovišti, ale platíme již jen 3LD za oba. Zřejmě se majiteli parkoviště, který rozhodně není chudý, líbíme. Podnikáme také výlet do starého města, takzvané mediny. V úzkých křivolakých uličkách jsou čtyři základní druhy ochodů: se zlatem, s látkami, s kořením a holiči. Najdete tu ale i kovárnu. Naše kroky vedou nejdříve k holiči - naše hřívy nejsou homologovány pro Saharu. Koření je tu neskutečně levné, kilo červeného pepře si domů vezeme za 7 LD. Obchody s kořením jsou samostatná kapitola. Nespočet druhů se nabírá lopatkou přímo ze sudu.

 

 
Předchozí díly
1. Z Krymu do Afriky
2. Afrika poprvé
Následující díly
4. Saharské ceny a teploty
5. Pouští s ledovým nákladem
6. Ubarijská jezera
Související články
S Čezetou do města Tuaregů
 
Přečteno 1241x
 
 
 
Komentáře
bezva povidanipaja, Reagovat
skvelePazout, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: