Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > cyklo

Tříleté cestování? Více než 4 roky práce

Redakce, Kateřina Sekyrková / 8.06.2005
Pokračování rozhovoru s Michalem a Luckou, kteří se v květnu roku 2005 vrátili z tříletého putování na kole kolem světa.
 

Po světě jste šlapali 3 roky a jeden rok jste věnovali jen přípravám. Takový projekt je finančně náročný a těžko funguje bez podpory sponzorů. Co byste vzkázali závistivcům, kteří nechápou, kde jste na to vzali peníze?
Sponzorský peníz je v podstatě plat za něco, co skutečně uděláme. Taková práce má dvě fáze: děláš reklamu po dobu cesty a reprezentuješ sebe po cestě. Je to práce jako každá jiná a prezentací v časopisech to nekončí. Firmy peníze nerozdávají jen tak. Je pravda, že lidi to nechápou. Netýká se to jen financí, ale také darovaného nebo zapůjčeného vybavení. Tahle naše práce bude trvat ještě na plný úvazek minimálně půl roku po dojezdu – jsou to účasti na veletrzích, dopsání 4. dílu naší tetralogie, promítání atd.

Ačkoliv už jste byli mezi sponzory známými cestovateli, rok příprav měl jistě i slabší chvilky v podobě opakovaných odmítnutí.
Jinak se sponzoři samozřejmě dívají na někoho, kdo přijde s tím, že už mu vyšlo v časopisech tolik a tolik článků, dělá promítání a něco už dokázal. Těžko bychom asi šli do firmy, která by neviděla naše výsledky. Někdy jsme si ale u sponzora vybrali špatnou dobu nebo jsme nenatrefili na správného člověka. Oslovili jsme více než 100 firem, ve většině z nich jsme byli s materiály osobně. Nakonec se nám podařilo získat naše současné partnery. Věříme, že příště už to pro nás bude zase o něco jednodušší. Tentokrát jsme sice byli spokojeni, ale mohlo to být i lepší.

Více peněz nebo „darované“ výbavy by něco na této absolvované cestě změnilo?
Nevím, jestli by se něco změnilo. Asi bychom nepočítali každou minutu na internetu a jezdili ne 3, ale 10 let (smích).

Na jedné straně jsou známy případy, kdy cestovatelé nedodrželi,  co sponzorům slíbili, ale také se stává, že sponzor nedodá slíbené věci nebo neprojeví zájem o zpětnou vazbu.
Stalo se nám, že nám jedna firma slíbila věci a potom je dodala den před odjezdem, kdy jsme si již sehnali náhradu. Protikladem jsou firmy, které něco bez problémů dají a potom ignorují námi zasílané informace. Nejsou hrdí na to, že nás sponzorují, ačkoliv jim nabízíme publicitu. V Americe, když nějaký místní podnikatel v malém městě podporuje děti ve fotbale, tak se tím všude chlubí. Potkali jsme české cyklisty v Kanadě, kteří sledovali naši cestu a věděli, že jsme spokojeni s termoprádlem. Než sami vyjeli, tak jim dalo hodně práce, aby zjistili, co máme za značku, a koupili si stejné. Je škoda, když to sponzory nezajímá a zahodí to do autu.

V cestovatelských kruzích jsou známy případy, kdy se do světa pustí člověk s prázdnou kapsou, nebo miliónem či více na účtě. Jaký byl váš rozpočet a jaké byly vaše konečné průměrné denní výdaje?
Jsou země, které se dají projet za dolar na den, v Rusku dost pomáhá znalost ruštiny a celý kontinent se zvládne za minimum peněz. V USA a Austrálii je pohostinnost jen turistická, zadarmo ti nikdo nic nedá. Kemp je tam a tam, vyber si. Tenhle trávník je soukromý pozemek. Zaplať si jako každý jiný turista.
Náš rozpočet byl milión a půl, více než třetina padla na letenky a trajekty – přelety mezi kontinenty a loď na Antarktidu byly nejdražší. Potřebné peníze jsme si plánovali podle Lonely Planet. Neměli jsme nikoho, kdo by nám to ze svých zkušeností mohl spočítat. Podle tohoto průvodce jsme měli kvůli prázdnému bankovnímu účtu skončit na kraji Austrálie po 9 měsících cesty. Češi jsou asi skromnější. Náš výsledný průměr 20 – 25 USD na den je ale dost zkreslený údaj. Je v tom i ten rok příprav a asi přibude i ten následující.

Příště: vybavení

 
Související články
Organizace cyklocesty kolem světa
Vybavení na cyklocestu kolem světa
Sponzoring cest a expedic
Pětiletá cesta kolem světa na plachetnici
Lepení a vyměňování duší
Pláště, dráty a ráfky vhodné na cyklocesty
 
Přečteno 2611x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: