Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > materiály

Tkaniny z kosmu až na naše záda

Redakce, Libor Bolda / 20.02.2002
Outdoorový trh může být pro člověka, který příliš nesleduje nejnovější technologie firem vyvíjejících nové materiály, obestřen rouškou tajemství. Co se skrývá za pojmy jako Cordura, KTX, Cortex ad., které znáte z obchodů, se pokusím trochu poodhalit.
 

Technologie spojené s výrobou high-tech tkanin se přenesly z oblasti kosmického výzkumu do běžné praxe a nikdo si bez nich nedokáže dnes představit ani takovou obyčejnou věc jako je například batoh. (více o batozích)

Pomyslnou špičkou ledovce tvoří v oboru koncerny DuPont de Nemours & Co a 3M. Udávají směr snad všem odvětvím lidského bádání v oblasti využití umělých vláken. Speciální polyamidová tkanina Cordura® firmy DuPont (velice zjednodušeně nylon) dosahuje vysoké pevnosti v tahu i ve střihu a odolnosti proti oděru. Dosahuje se jí pomocí horkovzdušné texturace povrchu materiálu (horkým vzduchem se spojí tenká povrchová vlákénka tkaniny v silnější a vytvoří tak povrch podobný na omak hrubé bavlněné tkanině). Navíc má značnou odolnost proti tlaku vodního sloupce vytvořenou polyeuretanovým zátěrem a teflonovou impregnací. Dokáže tak odolávat všem povětrnostním vlivům i UV záření.

Cordura je vhodná pro výrobu batohů, ale i obuvi a oděvů pro aktivity, kde je výrobek extrémně namáhán na oděr. Např. na oblečení se Cordurou zesilují namáhaná místa jako jsou kolena, ramena apod. Cordura sama o sobě je různorodá, nejčastěji se setkáte s běžnou Cordurou 500 dernier, silnější Corduru 1000 dernier najdete na zmíněných extrémně namáhaných místech. Cordura je asi 14x trvanlivější a houževnatější v porovnání s bavlnou, což hovoří za vše.

Každý špičkový materiál brzy najde své následovníky, kteří se snaží nabýt srovnatelných kvalit. Poměrně dobře se to daří tkanině KTX. KTX (dříve Plastex) je vytvořen jinou technologií. Polyamid je nahrazen 100% polyesterem s polyvinylchloridovým zátěrem a stal se neméně dobrým prostředkem k dosažení vysokých parametrů v mechanické odolnosti. Výrobci používají nejvíc KTX při šití batohů. Dalším plus pro KTX je nižší cena oproti Corduře.

Vidíme, že se používají na tkaniny dvě různá umělá vlákna. Polyamidová nebo polyesterová. To potvrzují mimo Cordury a KTX další tkaniny Cortex, Codra, Trecor, Urban, BullTech anebo starší Urtex a Plastex, se kterými se setkáváme na trhu. Rozdíly u tkanin najdeme v texturaci, v použitých impregnacích a zátěrech (PU, PVC, ad.) nebo v gramáži (hmotnost tkaniny na čtvereční metr). Tkaniny se netrhají, dají se snadno udržovat v čistotě a jsou velmi trvanlivé.

Poměrně hodně využívanou možností, jak dodat tkanině na pevnosti, je použití ripstopové vazby. Každé n-té vlákno je zesílené (zpravidla zdvojené), takže tkanina je pevná už při nižší hmotnosti. Získají se tak malé čtverce, které brání trhlinám v rozšiřování. Odolnost proti oděru se však podle zkoušek jeví horší a objevuje se problém s nanášením zátěrů a tím s nepromokavostí těchto tkanin. Ke zpevnění se používají i vlákna Spectra, ale ta jsou poměrně drahou záležitostí.

Na batohu se ovšem uplatňují čím dál víc i další inovace. K polstrování popruhů a bederních pásů se s úspěchem využívá 3D technologie materiálu Tebox. Prostorová struktura vláken Teboxu podobně jako u Air-Mat systému od Salewy (rozpěrná vlákna) zajišťuje přístup vzduchu a tím lepší odvětrání, nižší nasákavost a malou hmotnost. Snížení vlhkosti zad prodyšnou nylonovou strukturou vláken znamená příjemné zvýšení uživatelského komfortu při nošení batohů.

Konkurenční boj výrobců žene vývoj v oblasti umělých vláken kupředu a je zřejmé, že se brzy dočkáme na trhu dalších novinek. Jestli je přinese koncern DuPont nebo někdo jiný, to už bude jiná kapitola.

 
Související články
Termoprádlo DEVOLD ze směsi vlny a syntetiky
 
Přečteno 9798x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
GreatKelly, Reagovat
sssjack, Reagovat
RE: BatohyDufi, Reagovat
BatohyBorivoj Tomis, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: