Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Tepelný komfort

Zbyněk Jiroušek / 3.12.2000
Teplo, teplo, dědečku mrazíčku...
 
   Každý lidský organizmus prochází od klidového stavu až po vrcholný výkon několika různými režimy. Každý režim má svoji minimální a maximální hranici tepelného komfortu (TK). Pro naše potřeby pohybu, táboření a nocování "outdoor" stačí znát minimální hodnoty tepelného komfortu ve třech základních stavech organizmu - ekonomický režim, klidový režim a režim spánku.

    Ekonomický režim je takový stav organizmu, který umožňuje dlouhodobý pohyb bez přehřátí organizmu, nebo jeho prochladnutí. Minimální hodnota je 5 C, rozuměj na povrchu těla, jinak řečeno - při teplotě 5 C teoreticky mohu jít po horách v Adamově (Evině) rouše a nezmrznu, v praxi skončím na záchytce, takže to raději nezkoušejte.
    Klidový režim nastává v okamžiku zastavení, kdy provádíme na tábořišti lehčí práce a přípravu na nocleh. Minimální TK je 20 C.
    Režim spánku nemusím vysvětlovat co je, ale minimální TK je 25 C.

Nedodržením spodní hranice TK dochází k rychlému úbytku sil, organizmus prochladne a při delším působení těchto nepříznivých podmínek člověk rychle umírá.

    Z výše uvedeného vyplývá, že největší teplotní skok je z přechodu ekonomický - klidový režim, kde se samozřejmě dělá nejvíce chyb (mladí zalamovači palců, obalení kožešinami, supící v zimě vzhůru pod svůj převis pak půl hodiny vibrují okolo ohně v propoceném, nicméně stylovém vandráckém oblečení). Jak se má používat správně oblečení nádherně popsal Zdeněk Šmíd ve své skvělé knížečce Proč bychom se nepotili aneb jak se chodí po horách:"Správný horák nenese svou výstroj pasivně. Naopak: pořád ji svléká a obléká, takže během výstupu neustále mění svou základní podobu".

    No vraťme se k našemu TK. Ze všeho, co bylo řečeno vyplývá, že musíme znát izolační schopnost všech našich prostředků tepelné ochrany. Např. slabý svetr 5 C, silný svetr 10 C, péřová bunda a kalhoty 25 C, kvalitní spacák 25 C atd. Co všechno si vzít na sebe a sebou vypočítáme velmi jednoduše - od hodnoty min. TK pro určitý režim odečteme hodnotu nejnižší předpokládané teploty. Je jasné, že tohle budeme počítat hlavně pro režim spánku, protože pro ostatní režimy se to léty praxe stane věcí instinktu. Takže, když je venku -20 C a na spaní potřebuji 25 C izolační schopnost mého oděvu a spacáku = (+25) - (-20) = 45 . Tedy dohromady 45 C.

 
Související články
Vlezte jim do spacáku!
Karimatky v autě i na zádech
Spací pytel Hannah Bivak
Dětské spacáky JUREK S+R
 
Přečteno 1603x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: