Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Španělsko

Tenerife - praktické rady a tipy

Jiřina Jedličková / 14.09.2006
Tenerife - největší z Kanárských ostrovů v Atlantiku, fascinující ráj nejen pro milovníky rostlin, ale přírody vůbec. Ne nadarmo je Tenerife nazývané „ostrovem věčného jara“. Vegetuje zde asi 3000 druhů rostlin, které leckdy dosahují neuvěřitelných rozměrů. Na každém rohu rozkvétají žlutooranžové strelitzie, pichlavé opuncie, zelenají se palmy nebo banánovníky. Pokud i vy budete mít někdy možnost vycestovat právě na Tenerife, rozhodně ji využijte, protože Tenerife je přesně to místo, na které se zkrátka nezapomíná.
 

Doprava na a po Tenerife
Na Tenerife vás dopraví letecké společnosti Canaria Travel nebo Fischer zhruba za 5 hodin. S největší pravděpodobností přistanete na mezinárodním letišti Aeropuerto Reina Sofía na jihu ostrova. Na Tenerife vládne západoevropský čas, což pro vás znamená, že si svoje hodinky posunete o 1 hodinu zpět v kterékoliv roční době.
Způsoby cestování po Tenerife jsou prakticky dva, buď pronajatým autem, což se dá cenově utáhnout ve vícero lidech, nebo místní dopravou. V tomto případě pak doporučuji zakoupit si legitimaci, která je přednabitá určitou peněžní hodnotou. Je to velmi praktické, zvláště pokud zrovna neexcelujete ve španělštině. 

Tipy na výlety

Nejen na Tenerife, ale na všech ostrovech, je tolik lákadel pro turisty, že je rozumné si zařídit alespoň 14denní pobyt. Z vlastní zkušenosti přikládám tipy na výlety, kterých rozhodně litovat nebudete.

Koupání a potápění v oceánu
Nepodceňujte zdejší sílu slunečních paprsků, Tenerife je velmi blízko rovníku, proto neocenitelnými společníky jsou kromě opalovacích krémů s vysokým UV faktorem i slunečníky. Opalovací oleje i krémy lze případně dokoupit u místních stánků, avšak o něco dráže. Slunečníky si buď můžete za menší poplatek půjčit přímo na pláži nebo si zakoupit vlastní.
Nejznámější pláž na Tenerife je Los Cristianos se světlým pískem a také s přístavem, odkud odjíždí trajekty a lodě za nejrůznějšími výlety. Zvláštností jsou pláže s černým pískem, např. Los Gigantes, vděčící za svůj název velmi strmému pobřeží až 600 m vysokému a 10 km dlouhému. Právě zde, mezi obry, je skrytá malá černá pláž. Pozor, černý písek se ohřívá velmi rychle a za velmi krátkou chvíli je tak rozpálený, že vám může popálit chodidla. Kroěm plážové obuvi na černé pláže si přibalte také potápěčské brýle - zdejší podoceánský svět je okouzlující. Na potápění jsou vymezené prostory u útesů s dostatečnou hloubkou 3 až 4 m, kde je skutečně živo. Budete si mezi barevnými rybkami připadat jako v obrovském akváriu. Občas jsem si, mezi těmi všemi barevnými rybkami, připadala jako v obrovském akváriu.

Turistika – výstup na Pico del Teide
Perlou turistické dovolené na Tenerife je výstup na sopku Pico del Teide (3717 m.n.m), nejvyšší horu Španělska. Teide je dominantou Národního parku Las Caňadas a je stále činná. Na Teide se dostanete po klikaté silnici, kdy v závislosti na zvyšující se nadmořské výšce máte možnost shlédnout různé stupně vegetace, počínaje svěží zelení, přes rozsáhlé piniové lesy až po lávová pole, připomínající spíše měsíční krajinu. Zhruba v polovině cesty na Teide se naskytne krásný výhled na sousední ostrovy Gran Canaria, La Gomera a El Hierro. Zvláštností tohoto národního parku je, že si v žádném případě nesmíte cpát kapsy upomínkovými kamínky, které byste si poblíž sopky sebrali - jsou tady fakt hákliví. Dokonce jsou různě rozmístěné hlídky, které kontrolují chování turistů. Pokud patříte mezi ty, kteří jsou zvyklí si z každého kopce donést kamínek, tak zatněte zuby. Na samotný vrchol Teide vás vyveze lanovka Teleférico del Teide. Z důvodu ochrany přírody smí být na vrcholu pouze 150 lidí, takže počítejte s tím, že pokud bude pěkné počasí, budete si muset případně chvíli počkat, než na vás přijde řada, ale vydržte, vyplatí se to. Lanovka jezdí pouze za bezvětrného počasí kvůli bezpečnosti, protože co je dole malý vánek, směrem k vrcholu se mění na vichr. Na Teide se lze vyškrábat také pěšky, v takovém případě však počítejte s tím, že krom kvalitní turistické obuvi budete potřebovat značnou výdrž, protože v důsledku řídnoucího vzduchu se vám bude hůře dýchat kvůli nadmořské výšce i sirným výparům.

Největší papouškárna světa
Patříte-li mezi milovníky zvířat, určitě navštivte městečko Puerto de la Cruz, kde v jeho městské části Punta Brava je Loro Parque. Jedná se o největší sbírku papoušků z celého světa, která se rozkládá na ploše 125 000 m2. Krom papoušků tu uvidíte spoustu jiných druhů zvířat a v rámci zábavného programu můžete shlédnout asi 30minutové papouščí show, vystoupení s lvouny hřivnatými nebo delfíní show. Delfíní show je úžasná, budete ohromeni co vše tito inteligentní tvorové dokáží. Každá show se koná v jiné části parku, takže si vše vhodně časově rozvrhněte, ať nic nezmeškáte. Na Loro Parque si vymezte alespoň jeden den, protože krom jmenovaného se můžete těšit na žraločí akvárium, skrz něž lze projít průhledným podvodním tunelem, navštívíte netopýří jeskyni a pavilon s orchidejemi. Malé upozornění, nejen zde v Loro Parque, ale i při jiných turistických akcích, se nenechte překvapit tím, že vás hned u vstupu vyfotografují. Vaši upomínkovou fotografii vám pak před výstupem nabídnou ke koupi zhruba za 5-7 euro.

Delfíní a žraločí safari
Tenerife nabízí i mnoho dobrodružnějších výprav, např. výletní safari za velrybami a delfíny. Brzy ráno se v přístavu v Los Cristianos nalodíte na menší výletní loď, kde vás přivítá kapitán spolu s několika námořníky, opět vás vyfotí a vyráží se na širý oceán. V ceně  vstupenky máte i občerstvení po celou dobu plavby  a oběd. Opět nezapomeňte na opalovací krémy, uvidíte jak se vám na lodi vyplatí. S trochou štěstí uvidíte několik metrů před sebou velryby – kulohlavce, většinou ve skupinách, někdy s mláďaty. Po nějaké době vás zmerčí zvědaví delfíni, kteří jsou neuvěřitelně dovádiví  a velmi společenští - jen těžko byste hledali delfína samotáře.

Vavřínový ostrov s černou pláží
Na Tenerife máte možnost podívat se i na vavřínový ostrov La Gomeru, kam vás tak za 30 minut, opět z přístavu z Los Cristianos, dopraví obrovitý trajekt Fred. Olsen Express. Fred jezdí poměrně často, takže nemusíte mít strach, že byste se nedostali zpět. Na La Gomeře se nachází další z černých pláží.

Pekelná propast
Klasickou atrakcí na Tenerife je pekelná propast Barranco del Infierno. Za vstup zaplatíte asi 4 euro a zhruba půlden vám zabere procházka různými vegetačními pásy, které jsou chráněny příkrými skalními stěnami. Konec propasti tvoří strmá skalní stěna, pod níž stéká tenký pramínek vody. Poté se musíte vrátit stejnou cestou.

Nejkrásnější vesnice na ostrově
Zbude –li vám přeci jen nějaký čas, navštivte Mascu, nejkrásnější vesnici na ostrově, která je vsazena mezi vysoké hory.

Místní gastronomie
Určitě si nenechte ujít trhy, které jsou každý týden a kde máte možnost ochutnat zdarma místní speciality. Doporučuji opunciové plody a zapít to likérem také z opuncie. Na likéry jsou tady fakt machři, dělají je snad ze všeho. Mezi ty opravdu vychytané patří krom kaktusového ještě  banánový a žaludový, která má fakt sílu. Na trhu zakoupíte mnoho laskomin a přitom ušetříte. Dále určitě ochutnejte rizoto s mořskými plody, také zde jedí tenké syrové plátky hovězího masa, které jsou hodně prosolené a ačkoliv se to nezdá, velmi chutné. Další delikatesou, kterou vám připraví jako minutku i na benzínové pumpě je chobotnice. Tu Vám donesou celou pěkně na talíři, takže si ji musíte vhodně naporcovat a pokapat např. vinným octem. Přikusují k tomu mj. anýzové rohlíky a pokud dokážete silou vůle udržet svůj žaludek na uzdě, je to překvapivě chutné. No a spláchnout to můžete třeba známým drinkem převzatého z Kuby Mojitem, které si většina obyvatel míchá doma sama.

Doufám, že jsem alespoň někoho z vás zlákala a při rozhodování, kam vyrazit za dobrodružstvím, zvolíte právě Tenerife. Těm, kdo už mají jasno, přeji šťastný let a spoustu nezapomenutelných zážitků.

 
Související články
Autobusová doprava na Madeiře
La Palma – Kanáry pro nezávislé cestovatele
Východ slunce na Pico del Teide
 
Přečteno 12168x
 
 
 
Komentáře
ŠPANĚLSKOPAULA, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: