Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Tábano

Redakce, Roman Diatka / 13.11.2002
Říká se, že v tropech jsou bacily velké jak vosy, a vosy jako volavky. A mouchy?
 
My bojácní, třesoucí se strachem z exotických nemocí a parazitů, proto raději volíme za cíle svých výletů kraje netropické (přesvědčeni, že komáry, kteří jsou stejně všude, už nějak přetrpíme). A takovým cílem zdá se být na první pohled mírné až chladné podnebí jižního Chile. To ale jen do té chvíle, než potkáte tábano. To potom na tyrany z břehů jihočeských rybníků zavzpomínáte s láskou!

Tábano je hmyz z čeledi Tabanidae, řádu dvoukřídlých (Diptera), kam patří třeba u nás běžně žijící moucha. Je o málo větší než sršeň, vypadá jako velká moucha a chlupaté je jako čmelák. Ekologickou funkci v přírodě má stejnou jako náš ovád, to znamená, že obtěžuje a saje krev. Vysedává nejčastěji u vody a na otevřených prostranstvích mimo les a velkýma složenýma očima pozoruje, zda se neblíží oběť. Je to nesmírně hbitý tvor, zasáhnout ho v letu je prakticky nemožné, a na to sází při své potravní strategii: létá před obličejem své oběti tak dlouho, dokud ji neustálým odháněním neunaví. No a pak už jen sedne a saje.

Na tábanech není nejnepříjemnější to, že sají krev. Jihochilské druhy při vpichu nevpravují do rány jed ani protisrážlivé látky, a pokud sosákem minou nervová zakončení, žádnou bolest nezpůsobí. Daleko horší je psychologický efekt, který vyvolá hejno tában poletující s nesnesitelným hlukem v těsné blízkosti obličeje. V netropických krajích tento hmyz nepřenáší žádné choroby, a jelikož vpich nesvědí, nehrozí ani riziko druhotné infekce, například po poškrábání.

Při ochraně před tábany je nejdůležitější nepodlehnout psychické tyranii. Tábana totiž ze všeho nejvíc přitahuje prudký pohyb. Začne-li někdo kolem sebe mávat rukama, podepisuje nad sebou krutý ortel: další krvežíznivci na sebe nedají dlouho čekat. Repelenty sice udrží útočníky mimo přímý kontakt s tělem, daleko je ale neodeženou. Proto jediným účinným ochranným prostředkem je chovat se co nejklidněji, nemávat, nekřepčit. To ovšem stěží dokážou i ti největší flegmatici…
 
Související články
Tajemství jihoamerických zásuvek
 
Přečteno 1190x
 
 
 
Komentáře
RE: Tábanokarel wolf, Reagovat
Tábanodivokej bill, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: