Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Světové záchody

Redakce, Radek Červinka, Eva Bečvářová, Petr Hruška, Petr Drbohlav, Lucie Kinkorová / 6.11.2003
Každý tam musíme. Někdo rychleji, někdo pomaleji. Na záchod, do kadiboudy, za stromek. A jak to chodí na cestách?
 

ETIOPIE

Uh! Etiopský záchod. Tmavá vybetonovaná kobka velikosti 1,5 x 1,5 m, s dírou o průměru deseti centimetrů uprostřed a dvěma stupátky z podivně tvarovaných kamenů. V temném rohu tuším dvě tři lidské hromádky těch, kteří se neuměli či snad nechtěli trefit. Spodní díl dveří z vlnitého plechu zrezivěl a odpadl. Nemáme náladu teď, za tmy, hledat něco jiného, a tak zůstáváme. Na noc dostáváme plastový nočník a protože je k ránu plný, jsem nucená obout trekovky a vydat se se zapálenou svíčkou v ruce do oné zapáchající místnůstky. A co nevidím? Noční hlídač stoji metr před přivřenými dveřmi a ulevuje si přímo na ně!

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav; On-line cesty, www.kalimera.cz

ČÍNA

Kolují o nich téměř hororové pověsti a málokdo na ně zapomene. Pokud cestujete levně, budete v Číně pravděpodobně spát v noclehárnách, kde se používají společné záchody. Problémem je, že pokud jde o splachovací záchod, Číňané zpravidla nesplachují a nechají tento úkon až na tom, kdo přijde po nich. Často se také setkáte s tzv. korytovými záchody. Základ tvoří jakési koryto, nad nímž dřepíte. To je odděleno nízkými přepážkami, abyste měli alespoň nějaké soukromí. Dveře samozřejmě neexistují. Koryto se splachuje automaticky jednou za několik minut. Pokud jste v té chvíli u nižšího konce, vidíte pod sebou projet všechny produkty vašich společníků. Nejvíc šokující pro cizince jsou veřejné záchody na venkově nebo na odpočívadlech pro autobusy. Tam většinou najdete jen několik děr v zemi. Soukromí je neznámým pojmem. Při vykonávání své potřeby si popovídáte a seznámíte s novými lidmi.

Petr Hruška; www.czechaid.cz

V Číně to bylo v Asii s hygienou asi nejhorší. U záchodu často chyběly dveře. Něco takového je tam prostě normální. Naštěstí se to nestávalo pořád. Zajímavé také byly "odlehčovací" zastávky autobusů. Autobus zastavil někde na kraji cesty a poraď si, jak umíš. Jenže často nikde žádné křoví ani kopeček, za který by se dalo schovat. Pozorovala jsem, co budou dělat domorodé ženy. Ty si bez ostychu dřeply hned vedle autobusu, používajíce šikovně své dlouhé sukně k uchování soukromí. Já se jen smutně podívala na své šortky a zbytek cesty strávila se zkříženýma nohama.

Eva Bečvářová; Rozhovory, www.kalimera.cz

PÁKISTÁN

Cestou z pákistánského hraničního města Taftan sháním marně na zastávce ve vesnici záchod. Celé osazenstvo autobusu si dřeplo vedle sebe u zdi domu a vykonalo, co zrovna bylo třeba. Pouze ženy měly privilegovaně k dispozici malý dvorek, kde už ovšem hromada exkrementů dosahovala výše malého termitiště. Papír se již od východního Turecka nepoužívá, inkriminované místo se polévá vodou z konývky drženou v pravé ruce a levou se hezky dočista drhne. Mne to nečinilo větší potíže a snad jen neuzpůsobenost našich evropských toalet mne odradila od praktikování těchto zvyků i v našich zeměpisných šířkách. Levá ruka je v těchto oblastech považována za nečistou, nesmí se podávat, brát do ní jídlo či nabírat vodu. Naštěstí. Voda je zde totiž v mnohalitrových keramických nádobách, ze kterých si každý nabere, co hrdlo ráčí.

Radek Červinka; Světem na kole, www.kalimera.cz

Máte jiné nebo podobné zkušenosti? Pište na redakce@kalimera.cz.

 
 
 
Přečteno 2262x
 
 
 
Komentáře
Moskvatemporary, Reagovat
koryta v CineTomas Belicek, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: