Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > doprava

Svět letenek spekuluje

Kateřina Sekyrková / 11.10.2001
Deset tisíc letenek zdarma, bezplatné jízdy metrem v New Yorku, poloviční vstupné do zábavných parků - to vše Vás může potkat na podzim při cestě do USA. Americký trh bojuje o zákazníky.
 
Počáteční úplné přerušení transatlantických letů, snížení počtu personálu, zrušení vybraných letů, státní garance letů národních leteckých společností... Některá z opatření jakoby se samotného cestujícího netýkala. Nepoletí-li tento spoj, poletím dalším. Je nám přeci jedno, jaká ze sličných letušek nás bude odbavovat a starat se o nás, a že ta příjemná mladá paní, co tuhle nalévala víno, je bez práce. Podíváte-li se na aktualizované stránky leteckých společností, naivní představa neflexibilního trhu letecké přepravy a nezájmu o konečného zákazníka rázem zmizí. Tedy, pokud se nedíváte pouze na stránky evropských aerolinek.

Cena za bezpečnost
Prázdné historické tramvaje projíždějící centrem Prahy, menší počet letadel hřmících nad hlavami pražanů, zkrátka stagnace turistického průmyslu je v důsledku teroristického činu vidět na každém kroku. Vzhledem k zavedení tzv. bezpečnostní taxy se navíc zvyšuje cena letenky. To se zatím netýká všech leteckých přepravců. ČSA zvyšuje letenky o 2,40 USD až od středy 10.10.2001, tzn. že poplatek se netýká letenek již zakoupených či zarezervovaných před tímto datem. Navýšení ceny se nyní pohybuje zejména u evropských leteckých společností kolem 3-8 USD, ale cena letenky do Londýna se u Lufthansy zvýšila více než tisíc korun. Navíc, důkladná kontrola příručních zavazadel a osob samotných vede k vyšší časové (ale i finanční) náročnosti letecké přepravy. Situace se mění ze dne na den a dá se předpokládat, že se tento výjimečný stav bude leteckých společností držet ještě dlouho. Nedávno rozpoutaná protiteroristická bitva nepřidala rozhodně na klidném spánku nejen zaměstnancům leteckých společností, ale také cestujícím. Zvýšené ceny letenek evropských aerolinek tak mají logické pozadí - vyšší finanční nároky pojišťoven.

Boj o přežití není bojem o zákazníky
Lufthansa, německý letecký přepravce, ohlásil zavedení zvláštních poplatků ve výši 8 USD již 28.září s účinností od 1.října. Nic výjimečného v této době. Lufthansa však tyto poplatky nepojmenovala bezpečnostní taxou, které beztak málokdo rozumí. Z 8 USD na let míní financovat zvýšené výdaje nejen na bezpečnostní zařízení, ale také fixní a pojišťovací náklady. Lufthansa, stejně jako mnohé z aerolinek, omezila počet svých letů, ale nezrušila žádnou z cílových destinací. Lufthansa ruší jen plánované rozšíření služeb na linkách Německo-New York a do New Yorku slíbila zajistit 4 lety denně. Dále není však vyloučena možnost úplného omezení letů z Frankfurtu, Mnichova a Dusseldorfu. Nyní již vyřadila z provozu 28 letadel, to se rovná snížení přepravní kapacity o 20 procent.

Sleva za bezpečnost
Logika "zvýšená bezpečnost- zvýšená cena" nezasáhla manažery amerických národních i mezinárodních leteckých společností. Cena se zde více než náklady řídí trhem a cenovou konkurenceschopností, která hraničí v těchto dnech více než kdy jindy s bojem o přežití. Je tak otázkou, jestli jedinečné ceny za létání po USA nepřivedou společnost do finančních problémů stejně jako jejich nezavedení. To nám, cestujícím, může být vcelku lhostejné, pokud si u dané letecké společnosti nestřádáte věrnostní míle. Právě s tímto marketingovým balíkem věrného zákazníka vytáhly do boje téměř všechny letecké společnosti. Jde o trik starý, ale s novými čísly. Určitý počet našetřených (tedy nalétaných) mílí se Vám může v budoucnosti proměnit v letenku zdarma. Míle přičtené na vaše "letecké konto" docílené nákupem letenky v těchto týdnech jsou až dvojnásobné. Vše je zahrnuto spoustou podmínek (povinnost pobytu min. jednu noc v destinaci, koupě do určitého data, platnost letenky atd), ale ty vyváží další akcičky v podobě 10-ti procentní slevy při nákupu přes on-line rezervace (u určitých destinací až 15 %). Cena letenky, která již před událostí 11. září byla "se slevou" v souvislosti s recesí americké ekonomiky, se tak dostane na skutečně pohádkovou cenu, která by měla američany přesvědčit o tom, že statisticky je letecký přeprava pořád tou nejbezpečnější.
Dalším tahákem je v našich médiích zaznamenaná akce letecké společnosti Delta airlines, která údajně poskytne 20 tisíc letenek zdarma. Prohlížením webových stránek této společnosti se dozvíte, že letenek je 10 tisíc a jejich distribuce k Vašim dveřím není tak přímočará a jednoduchá, jak by si každý z nás přál. Společnost slibuje dodání konkrétních podmínek jejich distribuce 1. listopadu, zašlete-li jim své osobní údaje na koresponďáku, máte ale zřejmě náskok. Každopádně, byla to právě společnost Delta Airlines, která svými marketingovými taháky dovedla ke slevám i ostatní přední americké letecké společnosti jako Northwest, American, a United Airlines.

Časové zpoždění?
Air New Zealand a australasijský letecký přepravce Qantas jsou mezi posledními aerolinkami, kterých se "bezpečnostní" krize dotkne. Air New Zealand bude nuceno zrušit 10 % svých linek, většinou mezi Sydney a Los Angeles, ale také na trans-tasmánských linkách mezi Austrálií a Novým Zélandem. Novozélandský přepravce se také nevyvaruje personálních škrtů, včetně svého výkonného ředitele, který na svoji funkci v úterý sám rezignoval. Za jeho působení od začátku tohoto roku dosáhla Air New Zealand rekordní ztráty. Novozélandského národního přepravce zachránila před týdnem vláda, která tak dnes vlastní 83% akcií této ztrátové letecké společnosti.
Ke snížení platů vedoucích pracovníků (není to hezké, když si management místo krácení pracovních míst zkrátí plat?) v souvislosti s probíhající krizí přistoupily Singapore a Qantas Airlines. Linky do Pákistánu dočasně přerušily Thai Airways International, včetně služeb poskytovaných mezi městy Bangkok- Lahore a Bangkok -Karačí. Ty zároveň znovuobnovily svoje lety nad Evropou, s možností vyhnout se tak dnes válečné oblasti Pákistánu. Letová doba se tak prodloužila o až 60 minut. Stejně zareagovaly u svých západních letů i indické aerolinky Air India. Singapore Airlinies zrušily své lety do Pákistánu již dříve.

 
Související články
Ubezpečovaná bezpečnost
Rezervace letenek u neexistující společnosti
 
Přečteno 678x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: