Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Egypt

Svatba na střeše

Redakce, Klára Palánová / 30.10.2002
Střechy jsou místem k posezení s přáteli, nebo prostorem k rodinným oslavám. Jejich význam a netušené možnosti využití, stejně jako střípek ze života místních lidí jsem poznala při návštěvě města Asuán.
 

Při toulání nočními ulicemi jsme se připletli na oslavu svatby konané právě na střeše domu. Už na temném schodišti ve všech poschodích postávalo mnoho veselých lidí a když jsme přišli nahoru, skoro se tam nedalo hýbat. Blízký příbuzný novomanželů, který zastával funkci pořadatele či hostitele se nás dychtivě ujal. Protáhl nás davem docela dozadu, odněkud sehnal volné židle a odběhl.

Seděli jsme v poslední řadě provizorního hlediště plného žen s dětmi a starci. Všichni vzhlíželi na taneční parket, kde se za hlučné hudby v rytmu "jedoucího vlaku" pohybovali vlevo svobodné dívky a vpravo muži. Nad tím vším na vyvýšeném postu seděla poněkud skleslá nevěsta s ženichem.

To už však byl zpátky hostitel se spoustou barevných kousků dortu a limonádou. Alkohol muslimská víra zakazuje, což je při jejich temperamentu pochopitelné. Než jsme se stihli napít, jiný muž nás všechny vytáhl na parket za nesouhlasné gestikulace některých hostů postávajících kolem hudebníků. Tančící si nás vzali mezi sebe. Dívky velmi nadšeně, muži surově a majetnicky. I když v Egyptě muž se ženou netančí, tanec s Evropankou si nechtěli nechat ujít. Hudba nás strhla stejně jako ostatní. Každý byl poctěn, když s námi mohl tancovat, což vyústilo v tahanici. Dala jsem přednost plachým dívkám a později veselým malým holčičkám před pevnými mužskými stisky. Za to jsem sklidila uznání pokořených mužů, kteří ocenili vztah k dětem. Pomalu se rozvíjela konverzace a malé slečny mě představili nevěstě, svým matkám a početným tetám. Když jsem však vyzvala jednu z nich, ať se k nám přidá, posunky vysvětlila, že vdaná žena tancovat nesmí a vodorovným pohybem pod krkem mi naznačovala reakce svého manžela. Tomu však vadil i náš rozhovor, vztekle vzal ženu i dcery a odvlekl je domů. Pochopila jsem tehdy hranice mezi hledištěm a parketem i smutný úsměv nevěsty.

I když jsou Egypťané velmi přátelští, pohled na život mají jiný než mi Evropané a hlavně Evropanky. Někteří z nich se nechali naším příchodem příliš unést. Spolu s nevhodně skromným oblečením nás cizinců to porušovalo morální zásady, které jsme my spíš jen tušili. Napětí vzniklé naším příchodem počalo vrcholit a tak jsme se opojeni hudbou a nevšedním zážitkem raději vrátili do hotelu.

 
Související články
Egypt zapovězený pro nezávislé cestovatele
 
Přečteno 552x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: