Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Strach horší než tsunami

Ivan Brezina / 18.03.2005
K obavám z další vlny tsunami se přidružil v přímořských státech jihovýchodní Asie strach z nemocí.
 
Pražský hygienik Vladimír Polanecký začátkem ledna varoval před cestami do postižených zemí, kde prý hrozí epidemie cholery a břišního tyfu. "Je to hazard se zdravím," řekl novinářům. "Epidemie se nezastaví na hranici jednoho letoviska". Podobně se vyjádřilo také Ministerstvo zahraničních věcí.

Měli byste cestu do Thajska, Malajsie, Indonésie či na Srí Lanku odložit? Pražský hygienik je bezesporu uznávanou autoritou, jeho obavy ale obratem vyvrátila Světová zdravotnická organizace (WHO). "Rozhodně nemáme v úmyslu cestu do Jihovýchodní Asie komukoliv zakazovat," prohlásila její mluvčí Adéla Chaibová. Také primářka infekční kliniky v Praze na Bulovce Hana Roháčová oponovala, že při dodržování základních hygienických návyků hrozí v oblastech postižených tsunami stejné riziko nákazy jako před katastrofou.

Už teď je jisté, že katastrofa na dlouhou dobu těžce zasáhne turistický průmysl. Obyvatelé Západu se do postižených oblastí budou vracet jen pomalu. Reagují hystericky na jakoukoli zmínku o nemocech v exotických koutech světa. Mohu to doložit několika příklady ze své vlastní cestovatelské zkušenosti:

Na podzim 1994 jsem pobýval v Indii právě v době, kdy se ve městě Surat na západním pobřeží objevilo asi 200 potvrzených případů plicního moru. “Epidemie Černé smrti!” hlásaly novinové titulky. Indie se okamžitě ocitla v mezinárodní izolaci. Letecké a lodní linky byly zastaveny, cestovní kanceláře rušily zájezdy. Jakmile přitom indičtí lékaři diagnostikovali, že jde o mor, obratem nemoc zastavili moderními antibiotiky, kterými je takřka stoprocentně léčitelná. Nenakazil se ani jediný cizinec, zemřelo padesát Indů. Podle statistiky českého ministerstva zdravotnictví zabije každý rok stejný počet Čechů obyčejná chřipka.

Na podzim 2003 jsem cestoval po Pákistánu a západní Číně právě v době, kdy tam "řádil" SARS. Podle studie organizace World travel and tourism council (WTTC) srazil strach z nemoci počet turistů ve většině asijských zemích na polovinu. V celé Asii přitom SARS zabil 700 lidí – tedy polovinu každoročního počtu obětí automobilových havárií v České republice. Když jsem se loni na jaře vydal do Malajsie, Thajska a Kambodži, jihovýchodní Asii právě sužovala epidemie ptačí chřipky. Zájezdy do Thajska kvůli ní odřeklo 20 % západních turistů. Ptačí chřipka zabila asi dvacet domorodců. Kolem třiceti Čechů přitom každý rok zemře na onemocnění salmonelou.

Když jsem v roce 1997 psal průvodce "Cesta na východ", u odborníků na tropickou medicínu jsem zjišťoval, jak velké je nebezpečí nákazy různými exotickými nemocemi. Choleru si přiveze zhruba jeden český cestovatel za deset let, tyfus asi tři za rok. A obávané “exotické” choroby? Mor, SARS a ptačí chřipka zabily dohromady řádově 800 lidí. Přibližně 1 800 Čechů zemře každý rok na následky nezřízeného pití, 22 000 z nás zabije kouření. Dlouhodobé statistiky mluví jasně: nejčastější příčinou smrti západních cestovatelů v Asii nejsou nemoci, ale dopravní nehody.

Co z toho všeho plyne? Klidně si hoďte na záda bágl a vyražte. Riziko, že se v jihovýchodní Asii po tsunami stanete obětí epidemie, je o několik řádů menší, než úder blesku (loni zabil nejméně sedm Čechů). Nezapomeňte jen zdravotní pojištění a zdravý rozum.
 
Související články
Cestovní pojištění, zn. rychle!
 
Přečteno 1213x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: