Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Černá Hora

Stop do Žabljaku

Milan Silný / 18.08.2004
Ráno se v místech, kde se vodopád vlévá do říčky, povaluje mlhový opar. Slunce svítí a my začínáme stoupat kaňonem vzhůru. Zadýchaní a zpocení od právě absolvovaného stoupání dorážíme do motorestu „Žabli,“ který leží přímo u mostu „Na Tare.“
 
Na venkovní terase s krásným výhledem na kaňon si poroučíme nejprve do jedné nohy srbské pivo Jelen a pak do druhé nohy černohorské Nikšičko pivo. Obojí stojí 1 euro za kus. Když si hodláme objednat (asi do třetí nohy?) další rundu, mladý vrchní to na nás zkusil. „Už nemam veliko pivo.“ Prý má už jenom třetinky a stojí rovněž 1 euro jako pivo velké. „Kámo, tohle na nás nezkoušej, za tuhle cenu si ho můžeš chlastat sám.“ Platíme a odcházíme.

Jen tak ze zvědavosti se procházíme po mostě a z ptačí perspektivy si prohlížíme kaňon. Na křižovatce u mostu hodláme odchytnout nějaký stop do města Žabljak, autobus jede až večer. Těsně za mostem se nachází stanoviště policie. Velitel i jeho dva podřízení se očividně v polední výhni nudí. Krátí si dlouhou chvíli tím, že staví každé projíždějící auto. Některým řidičům provádějí přísnou kontrolu, s jinými jen přátelsky podebatují. Jeden z policistů „tluče klíny do hlavy“ prodavačce v nedalekém stánku. Nám se samozřejmě stop moc nedaří. Kámen-nůžky-papír… Rozdělujeme se na dvojice, abychom měli větší šanci něco stopnout.

Naplánovaný sraz je v Žabljaku na náměstí. První dvojicí jsme Tintí a já. V momentě, kdy hodláme vyrazit něco stopnout, berou situaci pevně do rukou přítomní policisté. Domlouvají nám stopa sami. A hned dvě vozidla. Do osobního auta nasedá Pítrs, Suchy a Spído. Na korbu náklaďáku házíme naše věrné přátele batohy a za nimi skáče Dan, Tintí a já. Obloha se zatáhla, ale nám to zas tak nevadí. Za chvíli budeme v Žabljaku. Navíc řidič tvrdí, že z toho pršet nebude. V 15:00 hodin jsme v Žablajku a mraky jsou dávno ty tam.

Město Žabljak je hlavním turistickým střediskem pohoří Durmitor. Leží v nadmořské výšce 1450 metrů a obklopuje jej spousta dvoutisícových horských vrcholů. Je to nástupní místo pro trek na Bobotov kuk, který je s nadmořskou výškou 2523 metrů nejvyšší horou pohoří Durmitor a současně celé Černé Hory.

Dokupujeme potraviny a pití. S plně naloženými bágly se dáváme na pochod. Zahlédneme cestou několik opuštěných zimních lyžařských vleků a po třech kilometrech chůze docházíme k Crnomu jezeru, kde civilizace končí. Dál už je jenom stezka, lesy, skály, my a možná nějaký ten medvěd nebo vlk.

 
Předchozí díly
1. Vlakem do Černé Hory
2. Mojkovac - divoký východ
3. Kaňon Tara
Následující díly
5. Výstup na Bobotov kuk
6. Za foťákem hop a skok
7. Černohorské autobusy
8. Hnízdo zvané Ostrog
9. Přímořské letovisko Budva
10. Boka Kotorská
11. Cesta do Podgorici a ještě dál
 
 
Přečteno 1339x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: