Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Nordkapp na kole

Stereotyp silnice E75

Miroslav Šlegl / 8.12.2007
Jasné ráno slibuje nádherné počasí. Máme před sebou nejteplejší den nad polárním kruhem. To vydrželo ovšem jen do večera, kdy se přihnaly černé mraky a už nad ránem začalo opět pršet a nepřestalo celý den. Během noci rezignují i naše „alu“ karimatky, které jsou vynikající pro cyklisty jedoucí na jih, ale tady ztrácí účinnost.
 
Je zima, vše je mokré, bolí záda, ramena a i kolena si říkají o sucho a teplo, které jim nemůžeme dopřát. Naštěstí se nám po celou dobu vyhýbají vážnější nemoci jako chřipka či jen nachlazení, což by bylo velkým problémem.  Zažíváme takový cyklistický stereotyp, kdy nám pořád prší, stále máme mokré věci, krajina je jednotvárná a už týden jsme nezměnili směr. Ze špatného počasí nás vždy na chvíli vyvede skupinka sobů na cestě, na které jsme se tak těšili. Je to pro nás příjemné zpestření a důvod na chvíli zastavit.

Nevítaná změna

Konečně jsme u odbočky, kde po deseti dnech opouštíme hlavní finskou silnici E75. Poprvé se nám ukazuje značka s nápisem Nordkapp 365 km. Nová cesta se s námi nepřivítala nijak pěkně. Každý kilometr nás stál hodně sil. Cesta se pravidelně na 400 metrech prudce zvedala a v zápětí prudce klesala. Ujeli jsme po ní 15 km a kolena řekla dost. Museli jsme vzít první kemp, který nám byl v cestě. Recepce v pěkné dřevěné chajdě nabízela prostor pro odpočinek a kožešina z medvěda na jedné ze stěn vypovídala o majitelově zálibě. Zapisujeme se do návštěvní knihy, kde jediné věty v češtině jsou od nás. Doufáme, že si to někdy někdo přečte.

Komáří zabijačka

Než zapneme zipy u spacáku je potřeba vybít či vyhnat stovky komárů, co se nám nashromáždily ve stanu. Výhoda téměř slunné noci je ta, že komára vidíte i ve 2 ráno a můžete ho zneškodnit. V našich podmínkách je v těchto večerních hodinách skupinka komárů ve stanu velký problém.

Větrný nepřítel

Počet aut a kamionů projíždějících kolem nás se značně snížil a my si užíváme jízdu a krajinu kolem dokola v klidu a bezpečí, i když víme, že Finové jsou národ nejbezpečnějších řidičů. Podle místních obyvatel na jejich silnicích umře v průměru jeden člověk za rok, což je v porovnání s naší zemí neuvěřitelné. Dojíždíme kopcovitou krajinou, kde roste už jen pár keřů a trav, na finsko-norské hranice. Vítr je tentokráte proti nám – vane z Norska. Teď už nebojujeme jen s cestou, která stále prudce stoupá a klesá, ale také se silným protivětrem. Potkáváme holandský pár na kolech, kteří se rozhodují jestli vůbec dojedou na Nordkapp za takových podmínek. Říkáme jim, že by je to později mrzelo a loučíme se. Ten den dojíždíme na břehy Severního ledového oceánu a vzduch nám připomíná náš listopad, kdy se blíží zima. Kempujeme v přímořském městečku Lakselv, které bičuje silní studený vítr přímo ze severu.


 
Předchozí díly
1. Na kole přes Pobaltí až na Nordkapp
2. Via Baltica do Rigy
3. Jízda přes Finsko
Následující díly
5. Ostrý tunel na Nordkapp
6. Cílová rovinka na Nordkapp
7. Podlomená vůle unavených cyklotrempů
8. Trajektem a vlakem do Osla
9. Dánsko-německé srovnání
 
 
Přečteno 1998x
 
 
 
Komentáře
Na Nordkapp nepochybně dorazíte v příštím pokračování.Honza Vlasák, Reagovat
Re: Na Nordkapp nepochybně dorazíte v příštím pokračování.Mira, Reagovat
AutonehodyKalmir, Reagovat
Re: AutonehodyMira, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: