Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení

Stany na veletrhu OutDoor Friedrichshafen 2009

Redakce, / 20.11.2009
Na tomto největším evropském outdoorovém veletrhu vystavovalo přes 40 zaznamenatelných firem vyrábějících stany. V porovnání s českým trhem, na kterém nalezneme maximálně 10 významnějších výrobců, proto není divu, že většina z vystavujících značek byla pro Čecha naprosto neznámá. Tak například: Slyšeli jste někdy o stanech „Eureka!“? Nejspíš ne, a přitom je to člen trojlístku Coleman-OaseOutdoors-Eureka!, jehož členi jsou absolutně největšími stanovými koncerny na světě.
 

V zahraničí jsou „jinde“


Zákazník zvyklý na náš malý stanový trh, okupovaný hlavně klasickými českými výrobci, si při procházce mezi modely ze zahraničí připadá jako v jiném světě. Při porovnání s inovativními konstrukcemi, nízkými váhami a do dokonalosti dovedeným designem se člověk neubrání dojmu, že ty „české“ stany jsou naprosto zaostalé. Na druhou stranu jsou již dlouhými léty prověřené a minimální investice do vývoje se projevuje alespoň částečně na nižších cenách, než by stály stany od cizích renomovaných firem. Ti z vás, kdo si nevystačí s průměrem a podprůměrem, by se měli podívat za hranice. To nejlepší naleznete v USA, Německu a Británii. Ovšem blýsk á se i u nás na lepší časy - mnoho z těchto nádherných modelů se již dá nalézt na méně viditelných českých internetových obchodech a ještě víc se jich v brzké době začne do Čech dokonce dovážet. Pro příští sezonu se můžeme těšit například na plnohodnotný příchod stanů od Salewy, Nordisku a Outwellu.

Nejednoznačné typy konstrukcí


Již je pryč doba, kdy se stany vcelku prakticky dělily dle konstrukce na kopule, tunely a jejich kombinace. Různých konstrukcí už jsou dnes k mání stovky a jejich odlišení se nejlépe provádí podle výrobců, kteří je vyvíjejí každý svou vlastní cestou. Například „konstrukce Vaude“ je tvořena 2 nosnými nekříženými pruty tvaru gotického okna a jedním stropním rozporným, který zároveň zastřešuje vchod. Druhým příkladem je styl „Tatonka“, který používá výhradně v celé délce souměrné tunely. Jediným definovatelným hlavním trendem je proto fakt, že absolutní většina moderních konstrukcí svojí filosofií navazuje na koncepci tunelu. Existují však i 3 konstrukce, které se tunelu jako základu nedrží. Jednou je známá samorozkládací konstrukce typu Quechua (patent americké armády na sekundový stan), která se objevuje v nabídkách stále více firem, a je velmi oblíbená při autokempingu a festivalech. Druhou kuriozitou jsou stany užívající jakési „nafukovací cykloduše“ místo duralových tyček, které před pár lety vyvinula americká firma Nemo. Třetím typem jsou opět rychlorozkládací stany, které fungují na bázi deštníku. Většinou jsou tvořeny 6 až 8 pruty spojenými ve vrcholu, oproti deštníku chybí jen středová tyč. Tyto stany však zatím nabízejí jen nízkonákladoví výrobci, např. z Turecka.

Nejlehčí stan


V kontextu zkušeností z minulých let se také začíná rýsovat „nejlehčí“ dosažitelná konstrukce stanu. Tento hmotnostní ideál kombinuje úplně nejnižší možnou váhu s velkou prostorností a stabilitou. Vychází z konstrukce, jak jinak, tunelu, který je zde tvořen 3 tyčemi: 1 dlouhou obloukovou přes střed stanu, plnící hlavní nosnou funkci, a 2 krátkými postranními (buď malé obloukové, nebo rovné stojné), které vytvářejí prostor pro hlavy a nohy. Tento typ nalezneme u většiny výrobců dražších stanů. Do dokonalosti ho však letos dovedla až německá firma Vaude. Její model Scutum Ultralight je prvním dvouplášťovým stan em pro 2 osoby (i bagáž) na trhu, který je lehčí než 1 kg (se všemi komponenty 1050 g)! Stan má podlážku s vodním sloupcem 10 m, ripstopové silikonizované tropiko, propracovanou ventilaci, předsíň! a dobré větrné kotvení. Neskutečné odlehčení si tedy nevybralo žádnou daň na funkčnosti nebo komfortu. Cena by měla startovat na 350 Eurech.

Variabilita stanů


Možná i vy patříte mezi ty zákazníky, které už napadlo pořídit si velký rodinný stan, který byste mohli užívat na dlouhodobé kempování, ale zároveň odzipováním části stanu byste vytvořili kompaktnější a lehčí verzi, použitelnou třeba na pěší turistiku. Takové stany skutečně existují a stále jich přibývá. Na systémy umožňující „nechat předsíň doma“ nebo spojit více stanů v jeden „společenský“ celek se můžeme na našem trhu těšit kupříkladu v sortimentu severské firmy Nordisk.

Nový český výrobce stanů


Dobře známá česká baťohářská firma Boll vystavila 2 koncepty stanů své vlastní konstrukce. Jedná se o sportovní náčiní velice moderních konstrukcí a z kvalitních materiálů. Stany bohužel nebyly vybaveny konkretizujícími popisky. Podle ohlasů odborné veřejnosti a finančních kalkulací vedení firmy se možná dočkáme již brzy nových „českých“ stanů.

Stan do vichřice


Mladá portugalská firma Ortik vystavila expediční stany se 7 duralovými tyčemi a 14 kříženími pro bezkonkurenční stabilitu v extrémních podmínkách.


Náročné stany do kempu


Klasický švýcarský výrobce nožů Wenger disponuje kolekcí stanů pro náročné. Kempovacím stanům s expedičními konstrukcemi to ve firemní červené nesmírně sluší. Strhující design, kvalitní provedení a „značka“ se však musejí tučně zaplatit.

Stany s dětským pokojem


Firma Outwell, spadající do koncernu OaseOutdoors, rozšířila svoji nespočetnou modelovou řadu velkých kempovacích stanů o řadu Magic. Ta je určena pro rodiče věnující zvláštní pozornost dětem. Stany mají dětskou ložnici s vesele barevnými obrázky, v ceně stanu je sada míčů a pálek, stejně jako mobilní badmintonová síť a prohazovací stěna.

Příslib do budoucna


Na tento článek navážeme v budoucnu na stránkách Kalimery tématem „Jak se stanuje na Západě“ a zároveň se můžete těšit na medailonky konkrétních zajímavých produktů z Friedrichshafenu.

Adam Janča, Holan sport


 
Související články
Novinky z Friedrichshafenu
Související odkazy
Holan sport
 
 
Přečteno 2176x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: