Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Stan Pinguin Vega

Jan Verfl / 16.11.2007
Naší Vegu jsme koupili na Výstavě stanů v roce 2004, tehdy s 20% slevou (ten poslední kus, který tam celou dobu někdo oblézal) za asi 4500 Kč (současná katalogová cena u výrobce je 4 867 Kč). Byla to tehdy docela těžká volba, zejména vzhledem k její hmotnosti a vědomí, že ji budu muset přenášet na svých bedrech. Díky kamarádovi, který ji tehdy měl, jsem ji však již měl vyzkoušenou v poměrně náročných zimních podmínkách, kdy sloužila výtečně. Po třech letech intenzivního používání a nejméně 200 nocích vesměs příjemného spánku mohu říct, že nezklamala, i když co zlepšovat je vždycky.
 

Na co se hodí a na co neVega ve švédském Laponsku

Stan Pinguin Vega v základní variantě (tedy nikoliv Vega Extreme, která je dražší a lehčí) váží téměř 4 kila, což vzhledem k nepříliš ohromující uváděné kapacitě "2+" naznačuje, že má buď nějaké vlastnosti, které takovou váhu ospravedlní, nebo nejde o příliš dobrou investici. Tímto ospravedlněním je především skutečnost, že Vega je zkrátka takový přenosný palác. Klasickou konstrukci kopulí stojících na vnitřní ložnici (jakou najdete u řady dalších stanů od Pinguinu a také mnoha populárních Jurků) rozšiřuje třetí tyčka, která zaručuje opravdu prostorné předsíňky, v nichž můžete mít zároveň krosnu, boty a vařící se večeři. I vnitřní ložnice pro dva lidi je více než velkorysá, s možností se zpříma posadit, ba se i pohodlně obléknout, nebo si něco pověsit nad hlavu v marné naději, že to uschne.
Vega se tak příliš nehodí pro cyklisty, ani horolezce, kteří budou patrně počítat každý gram, a ani na krátký výlet v létě po Jeseníkách, kde takové pohodlí snadno oželíte. Pořádně se uplatní teprve při delších cestách do relativně deštivých (či jinak pobytu venku nepříznivých) oblastí, kde do ní ve dvou můžete rychle zalézt, většinu činností (včetně zmiňovaného vaření) v pohodlí vykonávat vevnitř a případně tu strávit vysloveně propršený den válením se nebo hraním společenských her. Při překonávání skalnatých partií si na její váhu sice asi zanadáváte, ale až se v ní budete schovávat před lijákem třetí den v kuse, tak se jí zase omluvíte a budete rádi, že se vám při měsíčním putování po dalekých zemích nestal druhým domovem nějaký méně luxusní stan.
Zajímavé je, že pro tři lidi je přes všechny svoje rozměry poměrně malá - může za to lichoběžníková ložnice, zužující se k nohám (což je samozřejmě jinak logická a pro konstrukci stanu dokonce nutná vlastnost), kde je pro troje nohy pak už docela málo prostoru. Několik dní se to ale dá vydržet, a tak je Vega také vhodná na kratší, ale klimaticky náročnější výpravy ve třech, a to především v zimě. Tehdy oceníte její stabilitu a odolnost, obzvlášť pokud ji dovybavíte sněhovým límcem, o němž ještě bude řeč dále.

Konstrukce a stavbaVega v turecké Kapadocii

Když Vegu poprvé rozbalíte, bude vypadat jako stan, kterých jste už asi viděli spoustu - jako první se vztyčí lehká vnitřní ložnice s podlážkou, která visí na dvou do oblouku vyklenutých tyčkách. Lichoběžníkový tvar ložnice však způsobí, že se tyčky neprotnou uprostřed, díky čemuž pak ke křížení se třetí tyčkou, která se částečně navléká zvenčí do tropika, dochází ve třech různých bodech a tvar stanu se tak přirozeně zaobluje. Zajímavou vlastností je, že předsíňka se dá (v příznivém podloží), zakolíkovat ještě před postavením tropika (v rozích), protože tropiko se pak po přehození k připevní plastovými sponami. Tato zdánlivá drobnost může velmi usnadnit stavbu stanu v silném větru. Pevné spojení tropika s ložnicí kvalitními sponami (s nimiž jsme ani v mrazu neměli sebemenší problém)  je pak základem odolnosti stanu proti vyvrácení nebo jiné destabilizaci větrem.
Stavba ložnice, spočívající v ohnutí dvou tyči a nacvakání osmi platových úchytek ložnice na ně, se dá ve dvou zvládnout za několik desítek vteřin. Provléknout třetí tyč tropikem už tak snadné není (má tendenci se po cestě zasekávat), ale vzhledem k tomu, že tak musíte učinit až po přehození tropika (kdy už do stanu pod ním neprší), to tolik nevadí. Po spojení všech plastových spon stan stojí sám od sebe opravdu dobře i bez jediného kolíku, ale vzhledem ke svému značnému průřezu ve větru nemá příliš tendenci zůstávat na jednom místě - a především není dlouhodobě nepromokavý, protože tropiko se v nohách a hlavách nalepí na vnitřek.
Tady je největší slabina konstrukce stanu. Pokud stavíte na trávě či hlíně, kde dobře drží kolíky, není to žádný problém, protože po pořádném zakolíkování se tropiko od ložnice dobře oddělí a stan, obzvlášť pokud použijete další vnitřní zpevňovací prvky a kotvící šňůry, vydrží v takovémto stavu i opravdovou vichřici. Pokud je ale problém zakolíkovat stan ve všech potřebných bodech, budete potřebovat dost vynalézavosti, aby vám dovnitř neteklo díky nechtěným kontaktům s tropikem - v jednom případě jsme tento problém řešili postavením fotografického stativu mezi tropiko a ložnici, ale kreativitě se meze nekladou.
Nepříjemné také je, že i přes celkově robustní konstrukci stanu, nejsou v této verzi příliš odolné tyčky. Obzvlášť pokud stan v silném větru teprve stavíte, působí na ně díky velké ploše tropika v různých fázích stavby poměrně velké síly a mají nepříjemnou tendenci se ohýbat. Na horách vám to příliš nepomůže, ale až se vrátíte domů, můžete si naštěstí od výrobce objednat poškozené díly (jsou téměř všechny stejné) za přijatelnou cenu a snadno si je v postižené tyčce vyměnit. Dobrá zpráva také je, že se nám nikdy žádná tyčka nezlomila, ani nenalomila a to přesto, že už byly ohnuté do dramatických tvarů. Jen jejich konce se s časem poněkud třepí a mohou popraskat, což potom může mít neblahý vliv na tropiko - je lépe je proto občas kontrolovat a včas vyměnit.

Když už stan stojíVega v Kitzbuhlských Alpách

Jak už jsem předeslal, když už Vega jednou dobře stojí, není se moc čeho bát. Tropiko z poměrně hutného (jak už by člověk při té váze čekal) je ošetřeno rozličnými moderními metodami, a tak, především prvních pár desítek nocí, skutečně dobře odpuzuje vodu a rychle schne. Tato schopnost se přirozeně s časem ztrácí, ale svoji dobrou nepromokavost si látka uchovává dlouhodobě, a to i když není dokonalé vypnutá. To oceníte především pokud každý den balíte stan mokrý - není samozřejmě radost se s ním pak večer pomazlit, ale látka nikdy není vysloveně nacucaná.
Podobné ódy už ovšem nelze pět na provedení četných švů, které si složitý tvar stanu na tropiku vyžádal. Jde patrně o rozsáhlejší problém firmy Pinguin, protože jsem se se stejným problémem setkal i u nepromokavé bundy této firmy - švy byly lajdácky zalepené a jejich ochrana se s časem drolí a odlupuje. Již při prvním delším výletu do stanu při silném dešti malinko kapalo v místech, kde je zevnitř k tropiku něco přišité a stav se s časem zhoršoval. Jelikož jde vždy o lokalizované problémy, celkem snadno se s nimi bojuje vhodným zavěšením ručníku, ale není to příliš systémové řešení. Funkční se ukázalo ošetřit nejkritičtější místa vhodným přípravkem na lepení švů, ale vzhledem k nemalým rozměrům tropika by bylo časově i finančně dost náročné takto opravit švy všude. Nezbývá než doufat, že se výrobce po mnoha letech nutných stížností od zákazníků (minimálně jednoho) poučil a dnešní stany mají již švy skutečně zalepené.
Vnitřní ložnice je velmi vzdušná, celý její strop je z moskytiéry a oba vchody jsou zavřít buď látkou, nebo jen síťovinou, což oceníte nejen v teplém počasí plném komárů, ale i v zimě, kdy je odvětrávání vlhkosti klíčové, neboť jinak by se vám mohlo vše, co přes noc vydýcháte vrátit v podobě opadávajícího ledu. V tomto ohledu znám málo stanů, které by mohly Veze konkurovat. Jako ve všem, i tady se najde nějaký problém, v tomto případě jde především o zipy vchodů, které jsou dosti nekvalitní a rády se zasekávají. I zde jsme se po čase obrátili na výrobce, který zipy zaslal a my jsme je s pomocí šicího stroje vyměnili. Ač to může vypadat jako drobnost, například v oblastech tundry je komárovzdornost snad důležitější pro přežití, než nepromokavost. Pokud stan nestojí na rovině, jsou také poměrně dost namáhány horní rohy ložnice, které pak mají tendenci se trhat, neboť látka je jemná a nad nohami zde chybí zpevňující pruh.

DoplňkyVega na Islandu

Ten, kdo rozhodoval o velikosti běžně dodávaného obalu na Vegu, ji patrně nikdy nebalil jinak, než suchou v klidné, velké místnosti. Zabalit ji ale do těchto rozměrů s nějakou tou vodou, ledem či bahnem na povrchu, pokud fouká vítr a okolo jsou jenom kameny, není úplně snadné. Obal se navíc rychle rozbil a výrobce místo něj poslal kousek ještě menší, do nějž již stan nacpat byl nadlidský úkol. Již delší dobu proto nosím tropiko a ložnici zabalené zvlášť, což kromě lepšího rozdělení hmotnosti na batohu také usnadňuje vnucování jeho částí ostatním členům výpravy.
Specifickým vylepšením, které si můžete na Vegu objednat, je sněhový límec. Přestože jsem byl varován, že když o to požádám výrobce, přišijí mi ke stanu oranžovou hrůzu, zkusil jsem to - a skutečně mi obšili stan podivnou oranžovou látkou, která se však ukázala být při pobytu ve sněhu extrémně užitečnou, neboť účinně brání pronikání sněhu dovnitř do stanu. Límec také poskytuje další možnosti ukotvení stanu: ve sněhu jej můžete zkrátka zasypat, což zvláště v případě dostatečného množství vlhkého sněhu dělá se stabilitou divy. Ale i v létě můžete využít nových kotvících bodů na límci pro zvýšení naděje na vhodné místo k zapíchnutí kolíku. Ukotvením ploch pod nohami a za hlavou za límec místo původních oček na tropiku také výrazně snížíte nebezpečí kontaktu tropika s ložnicí. Daní za tyto výhody je ovšem ještě další zvýšení hmotnosti stanu.

ShrnutíVega v divočině Rago

Vega je jedním z nejlevnějších stanů na trhu, kterým bych už přidělil označení expediční. Díky své stabilitě, vodovzdornosti a luxusním rozměrům se bude hodit všem, kdo na cestách tráví dlouhá období pod stanem, daleko od civilizace. Daní za příznivou cenu je mírně nedotažené výrobní provedení, které se projevuje drobnými závadami v různých směrech. Výhodou ovšem je český výrobce a jeho ochota zasílat poštou rozličné náhradní díly.
Po třech letech cestování jsem přesvědčen, že málokterá věc, kterou mám, mi přinesla tolik radosti a užitku, jako Vega. Pokud si ji pořídíte a postavíte někde v zahraničí, možná někdy zaklepeme na vchod - její netradiční konstrukce je již z dálky rozlišitelná a jasně říká, že tady bydlí Češi.

Tento příspěvek je zařazen do soutěže TESTOVNY  o ceny od  firmy ACRON        


 
Související články
Stan Pinguin Mercury 140
Stan Jurek S+R DOME 2 KM
Stan GEMINI 210 Pinguin
Stan Hannah Vertigo
Stan MIDI 4 JUREK S+R
Vítr není jediný nepřítel stanu
Související odkazy
Stránky výrobce
 
 
Přečteno 5479x
 
 
 
Komentáře
Re: celkem dobrá volbaRadek Smik, Reagovat
celkem dobrá volbaLibor Kořínek, Reagovat
Re: celkem dobrá volbaHonza Verfl, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: