Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Stan Pinguin Mercury 140

Filip Černoch / 11.05.2005
Mercury 140 patří k veteránům značky Pinguin. Vyznačuje se celou řadou charakteristických rysů – 2 vchody se 2 apsidami, tropikem zavěšeným na duralových prutech vně stanu a poměrně komfortním vnitřním prostorem.
 
„Už třetí den je mlha a prší, jediné, co máme k jídlu je čokoláda v prášku a sýr. Křížovky znám nazpaměť. Aspoň, že ve stanu je sucho. Však se rumunští bohové počasí jednou umoudří…“

Co vykoukáte z katalogu
Brčálově zelené tropiko podvěšené na dvou duralových prutech, křížících se na vrcholu kupole pomocí tunýlků ze síťoviny. Dvě apsidy, sloužící i jako vchody do stanu, upevněné klasicky kolíky. Vnitřní oranžový stan z lehké syntetiky, oba vchody mohou být buď otevřeny úplně (na procházení), nebo lze látku srolovat a vchod je pak tvořen z poloviny pouze sítí proti komárům. Dva přiměřené větrací otvory poměrně šikovné konstrukce, dvě kapsy na drobnosti, řada upínacích šňůr, nějaké ty kolíky. Jeden obal tvaru válce s kompresními popruhy.

Otázka přežití
„Dlouhý trek před sebou, každý gram bude bolet.“ Tak tady je spíše slabší stránka stanu, poctivých 3,4 kg stanu nepotěší. Kdo ulamuje ručky kartáčků na zuby a vrtá díry do lžíce, aby ušetřil váhu, zapláče. Mírně nadprůměrnou váhu mají na svědomí dva vchody, které oba potřebují své zipy, a také velikost stanu se dvěma apsidami.

„Zmrzlé prsty, únava, tma, spěch, liják, není čas na hraní s upínátky.“ Tak to je silná stránka stanu. Mercury se staví velmi dobře. Vnitřní stan je zavěšen pomocí kolíčků do tropika a lze jej takto i přenášet. Na tábořišti se celý stan jen vyhodí z obalu, duralové tyče se poskládají, prostrčí tunýlky, zastrčí do poutek v rozích a stan stojí. Batožina se nahází dovnitř a pokud není vítr, tak se s vypínáním stanu může počkat na přestávku v dešti. Já osobně vnitřní stan kvůli lepšímu vysychání ráno odepínám a nosím jej oddělený od tropika, takže se stavba mírně protáhne. Ale i tak můžu rychle postavit tropiko, naházet věci pod něj a vnitřní stan vepnu v klidu a v suchu. Přichycení vnitřního stanu k tropiku je řešeno nikoliv klasicky háčky, ale spínátky fungujícími velmi spolehlivě, nicméně trochu náročnými na praxi.

„Zuří bouře, vítr si pohazuje stromy jako sirkami.“ Kostra stanu je tvořena pouze dvěma pruty kříženými v jednom bodě, ale i při razantní fujavici jsem nezaznamenal absolutně žádný problém. To se týká i apsid – přestože nejsou vyztuženy žádným prutem je jejich stabilita velmi dobrá, nikde nevlají, netřepou se. Stan je vybaven dostatečným množstvím vypínacích šňůr a oček pro kolíky, takže jej lze velmi dobře zabezpečit proti větru.

Větrání je velmi dobře technicky vyřešeno, do stanu nemají šanci vletět hmyzáci, ani padat kapky vody. Snad jen velikost otvorů by mohla být větší, stan má tendenci se zevnitř rosit, i když ne více než je standardem.

Otázka pohodlí
Kdo někdy strávil delší čas zavřený v bouřce ve stanu, bez možnosti vyjít ven a uniknout nudě a ponorce, velmi dobře ví, jak zásadní může být velikost stanu. Přestože mi bude řada minimalistů oponovat, preferuji stany spíše větší. Kilo rozdělené mezi dva lidi na zádech příliš nepoznáte, čtverečný metr prostoru navíc už ano. Mercury je v tomto ohledu velmi příjemný: pro dva komfort, tři se vejdou. Dost místa na sednutí. Každá z apsid pojme i dva velké batohy a další vybavení. Jen jediný obal stanu je sice dostatečně velký, navíc vybaven i kompresními popruhy, dal bych však přednost zvláštnímu obalu na tropiko a vnitřní stan. Kolíky a tyče jsou samozřejmě v samostatných pytlících.

Vychytávky, opotřebení
Vícekrát už byla zmíněna zvláštnost konstrukce, kdy jsou tyče vně stanu. Je to dobrý a rychlý patent, s řadou výhod: rychlá stavba, není také nutno stavět nejprve vnitřní stan a na něj pak házet tropiko. S tím je spojena i možnost vzít si na akci pouze tropiko a za cenu sníženého komfortu ulehčit batohu (váha klesne z 3,4 na 2,3 kg.). Je to celkem povedený kompromis mezi kompletním stanem a pouhou bivakovací plachtou.

Mercury 140 jsem využíval poměrně intenzivně po 4 roky, bez větších ohledů a často za náročných podmínek. Zatím funguje beze změny, drobné opotřebení nemá vliv na jeho funkčnost.

Shrnutí
Směle mohu tento stan doporučit do akcí i poměrně náročného charakteru, byť asi ne na horolezecké expedice, na které jsou přece jen určeny stany s více pruty a třeba i sněhovým límcem.

Technické údaje:
váha: 3,4 / 2,3 kg (bez vnitřního stanu)
rozměry: 140 x 220 cm, výška 110 / 115cm (vnitřní / vnější stan)
rozměry sbaleného stanu: 50 x 17 cm
apsidy: 2
konstrukce : dva duralové pruty 8,5 mm
cena: cca 4 500 Kč

Bodově:
+ prostor
+ kvalitní materiály, duralové tyče
+ snadná stavba
+ možnost postavit tropiko samostatně
- vyšší váha

Tento příspěvek získal cenu TESTOVNY od firmy ACRON.        

sponzor Testovny

 
Související články
Stan - výběr a koupě
Opravy stanů
Stan Jurek S+R DOME 2 KM
Stan GEMINI 210 Pinguin
Stan Hannah Vertigo
Stan MIDI 4 JUREK S+R
Stan Pinguin Vega
 
Přečteno 3472x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: