Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Srí Lanka

Srí Lanka i pro nenáročné

Lucie Kinkorová / 28.04.2005
Je ideální destinací pro extrémy nevyhledávající nebo začínající individuální cestovatele. Pouliční kriminalita je velmi nízká, infrastruktura rozvinutá. Kdo se světem protlouká na vlastní pěst s nízkými náklady a poznává život domorodců, je tu správně.
 

Ubytování je možné sehnat od tří dolarů na dvě osoby, oběd v místním stylu do dolaru za porci a kilometr autobusem stojí do 50 haléřů.

Srílančané jsou navíc velmi přátelští a otevření. Ženy chodí oblékané v barevných sárí jako v Indii, ale ulice nejsou zacpané davy lidí, dobytka a nejrůznějšími dopravními prostředky jako je tomu v Indii. Hromady tlejících odpadků před domy jsou tu vzácností. Lidé jsou usměvavější, ohleduplnější, mnohem vzdělanější a podstatně bohatší než v Indii. I průměrné obchody jsou lépe zásobené „výdobytky civilizace“.

Tahle exotická idylka až do loňských Vánoc přitahovala, a pravděpodobně zase brzy bude, davy klasických plážových turistů, kteří si přijeli užít svoji dovolenou. Na peníze se moc neohlíží, vždyť je tu tak levno... Taková je většina cizinců zaplavujících ve velkém nejen letoviska u moře, ale třeba i Kandy, atmosférické město v horách. Spřízněnou duši, se kterou byste se mohli podělit o cestovatelské zážitky při stopování nebo stanování, budete hledat těžko. Zato všeumělů, samozvaných průvodců – opravdu kvalifikovaných, ale také neskutečných žvatlalů nesmyslů, nahaněčů do obchodů a hotelů a jiných živlů obohacující se na naivnosti a neznalosti poměrů nebo důvěřivosti turistů, je všude, kde jsou turisté, dost.

Pokud nemáte o podobnou vykutálenou „asistenci“ zájem a poradíte si sami, stačí ignorovat každého, kdo se na vás na ulici „přilepí“ a bude vám nabízet svoje služby, třeba i zadarmo - na takové obzvlášť pozor. Chytřejší pochopí a dají pokoj. Ostatním sebejistě vysvětlete, že tu jste už popáté a že všechno znáte. Dobře pomáhá i předstírat, že neumíte anglicky, jen česky. Pozitivní je, že ne všichni lidé se živí turistickým ruchem a i mezi těmi, kdo nabízí své služby se najdou poctiví jedinci. Kromě toho, kdo snáší špatně dovolenkovou kulturu, může před ní vždy někam ujet. Místa nezasažená turismem se tu ještě najdou.

 
Související články
Velmi drahé památky na Srí Lance
Cejlonská lihovina toddy
 
Přečteno 1479x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: