Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Balkán na motorce

Srbská hlasitá tichá pošta

Milan Loucký / 14.05.2007
Od Dragana odjíždím až za tmy. Řetěz je mezi rozetama zcela napnutý a celou cestu v něm skřípe. Jedu jen 30-40 km / h. Ulehám v malém lesíčku, kdesi mezi silnicí a Drinou, na benziňáku vařím polívku. Ráno mírně prší, což mi na náladě, už tak mizerné, rozhodně nedodá. Stále totiž nevím, zda vůbec dorazím do Loznice; a pokud ano, kde tam shánět řetěz? A co když ho neseženu? Zkrátka těch otázek je spousta, ale jistota žádná. Vím jen, že někde v Loznici jsou nadšenci s motodílnou.
 
Vyrážím za mírného mrholení, v řetězu celou cestu hrozně rachtá a škube, jak ne zcela srovnané články naskakují na rozetu. Ale do Loznice jsem dorazil, i když velmi pomalou rychlostí.
Po hodinovém vyptávání a hledání konečně nacházím onu motodílnu (úvodní foto). Je malinká, ale profesionálně zařízená, včetně internetu. Šéfem je chlapík kolem čtyřicítky, jeho pomocníci jsou kluci mezi 16-25. Jsou velmi ochotní a už jen jejich přístup mi dost pomáhá s mou nervozitou. Ohromuju  je „svou srbštinou“ (lanac, ozubnica) a ihned je jasné, co potřebuju. Ale bohužel na skladě nemají žádný řetěz, který by mi vyhovoval. Samozřejmě hned žhaví mobily (které tu všichni vlastní) a rozjíždí po Loznici „tichou poštu“. Ale bez výsledku. Zvažuju možnost, že bych u nich motorku nechal a odjel s řetězem do Bělehradu, vzdáleného od Loznice jen 150 km. Snad tam bych pořídil.
Ale v tom přichází reakce na hlasitou“tichou poštu“. Nejdřív se ozývá na mobil jejich kamarád a pak přijíždí na skůtru do servisu. A s sebou přiváží nepoužívaný řetěz ze svého japonce. Zkoušíme ho na mou Aprilu a je tu vítězství! Články řetězu jsou sice mírně širší, ale rozteče válečků jsou stejné! Nemusím tedy do Bělehradu, s tímhle řetězem to půjde.
Upínáme řetěz a já nahazuju na motorku všechny krámy a kufry (odstrojování a nastrojování bagáže jsem za poslední dva dny dělal asi 7x). Ale ještě neodjíždím. Krásná mladá dcerka přinesla kávu a my sedíme a kecáme. Jsou to frajeři, na polici se jim leskne spousta trofejí z motosoutěží. Nemluvíme jen o motorkách, ale třeba i o srbské kultuře, hlavně muzice a kinematografii. (K tomu ještě musím poznamenat, že z rádia se linul zamilovaný popík –zpěváci hlasem neuvěřitelně připomínali buď Jožo Ráže, nebo Rišo Müllera - nic mezi tím.)
O placení nechtějí ani slyšet –vždyť jen pomohli člověku v nouzi, ten řetěz stejně nepoužívali atd., zkrátka se vytáčeli, ale nakonec sem šéfa donutil vzít něco s tím, že je to pro kluky, kteří pomáhali.
Pak se loučíme a odjíždím do centra. Dohání mě kluk z dílny na skůtru a dává mi cigára, která jsem u nich zapomněl. Já furt někde něco zapomínám.
Ve městě zrovna probíhá svatba –za zvuků rychlé cigánské dechovky přijíždí dlouhá bílá limuzína a dost se jí kouří z kapoty. Z ní klopýtá nacukrovaná nevěsta, okolo jedoucí auta troubí jak o život a všichni mávají srbskýma vlajkama- svatba holt není jen založení rodinného svazku, ale i událost národního významu.
Motám se po městě, tankuju a jedu zpět směrem na Bosnu. Prožívám si chvíle naprosté euforie, moje cesta neskončila a můžu pokračovat dál.
Ještě zMotorka pod stříškou zahrádkyastavuju v tamté oné vesnici pozdravit Dragana, který mi vyspravil rozetu a jen tak tlacháme. Začíná znovu pršet a já si sedám do bufetu u silnice. Místní mi hned pomáhají pod stříšku Rudohvězdný památníkzahrádky zaparkovat i motorku, aby –chuděra –nezmokla . Na zdech jsou sice viditelné nápisy „praseče, jagněče roštile, gotova jela, pečene“, ale dnes tu nikdo nic neroští, nepeče, ani nevaří. Ovšem je k mání pravá americká limonáda a v obchůdku za rudohvězdným památníkem i srbské cigarety Morava (Srbskem teče Zapadna Nejhledanější váleční zločinciMorava, Južna Morava a slévají se ve Veliku Moravu, a ta se vlévá do Dunaje). 
Kecám s Miloradem, majitelem bufiku – narodil se v Bosně. Na zdi mu taky visí obrazy dvou nejznámějších bosenských Srbů –Ratka Mladiče a Radovana Karadžiče,  momentálně  nejhledanějších válečných zločinců. Radši se ani nebudu ptát, co dělal Milorad za války.
Venku furt prší, ale po těch problémech s lanacem a ozubnicou si to jeden tak nebere.
Pak už ale vylízá slunko a já mířím na bosenskou hranici. Tu tvoří řeka Drina a  přechod je na mostě. Srbští celníci jsou nadšení z toho že se jmenuju Milan, podle nich je to srbské jméno a já teda musím mít srbské předky!! No nevím, až dojedu domů, tak se přeptám.
 
Předchozí díly
1. Maďarská realita
2. Srbské trendy a manýry
3. Srbská pomocná ruka
Následující díly
5. Bosna a Hercegovina
6. Sarajevo
7. Minová cesta do Mostaru
8. Za zábavou do bývalého kempu
9. Chorvatsko a Černá Hora
10. Albánie a Makedonie
11. Silniční pravidla v Albánii
12. Albánie bez orlů
13. Makedonie
14. Bulharsko na motorce
15. Rumunsko po dvou letech
16. Domluva s Maďary
17. Předčasný konec cesty
 
 
Přečteno 1676x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: