Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > praktické

Spojení s domovem i cizinou aneb jak mezinárodně telefonovat II.

Redakce, Eva Bečvářová / 5.05.2001
Přichází druhý díl o mezinárodním telefonování s dalšími možnostmi.
 

Mobilní telefony Telefonování přes Internet

Mobilní telefony
  Jste-li majiteli mobilního telefonu, jistě vás nepřekvapí, když vám sdělím, že telefonování do ciziny je možné. Ba co víc, dokonce i volání z ciziny do Čech je možné. A abychom nebyli žádní troškaři, tak vás musím ujistit, že také volání z ciziny do ciziny je možné. Ano, až takoví kabrňáci jsou naši operátoři. 

Jak to funguje.
  Chcete-li volat z České republiky do ciziny, stačí pouze vytočit číslo, a to s mezinárodní předvolbou dané země (najdete je v příloze k tomuto článku). Za takovýto hovor zaplatíte vnitrostátní sazbu dle vašeho programu služeb zvýšenou o mezinárodní příplatek. Výše tohoto příplatku samozřejmě závisí na zemi, do které voláte.

  Co nás ale nejspíš více zajímá je, jak na to, když chci používat svůj mobil v cizině. K tomu slouží tzv. roaming. Je to služba, která vám umožňuje používat mobilní telefon při cestách do zahraničí, a to ve všech zemích, kde provoz mobilních telefonů zajišťuje místní operátor, se kterým má váš domácí operátor uzavřenu roamingovou dohodu. Užívání služeb v sítích zahraničních operátorů je účtováno v závislosti na cenách těchto operátorů. Dříve než vycestujete - seznamte se s cenami a způsobem účtování místních operátorů. Ceny jednotlivých operátorů a nabídka služeb se v každé zemi mohou značně lišit.

  V zahraničí platíte i za přijaté hovory. Když přijímáte příchozí hovor v zahraničí, platí volající cenu jako při volání v ČR, zatímco vy zaplatíte odpovídající rozdíl z ceny za mezinárodní hovor. Cena mezinárodního hovoru do jiné země než České republiky je účtována na základě běžných cen účtovaných za tento hovor provozovatelem navštívené sítě GSM (Global System for Mobile Communication). K této ceně bývá připočítávána přirážka.

  Dříve, než si pořídíte roaming, zjistěte si, jaké je pokrytí v zemi, do které se chystáte. Jednak váš operátor nemusí mít roamingové smlouvy se všemi zeměmi světa a jednak se může stát, že sice má roamingového partnera v dané zemi, ten ovšem nutně nemusí pokrývat celé území dané země. Toto riziko hrozí zvláště u rozlohově velkých zemí.

  Jako podmínka aktivace služby roaming může a nemusí být složení zálohy (výše této zálohy je u všech tří českých operátorů -Eurotel, Paegas, Oskar - 5000 Kč). Zálohu většinou neplatíte např. používáte-li SIM karty s kupóny (Go, Twist, Oskarta), máte-li dobrou platební historii po určitou dobu apod. Musíte-li zálohu přece jen zaplatit (jste-li uživateli některého z měsíčních tarifů), bude vám vrácena po zrušení roamingu popř. po včasném zaplacení daného počtu faktur.

  Ve světe můžete samozřejmě také posílat oblíbené SMS - jednoduše napíšete zprávu a odešlete ji na číslo v mezinárodním formátu (s mezinárodní předvolbou). Příjem těchto zpráv je i ve světe zdarma, za odeslání se už musí platit, a to opět v závislosti na zemi, z které zprávu zasíláte.

  Co se hlasové schránky týče, doporučujeme zvážit, zda ji budete chtít využívat (nebo přesměrování na jiné telefonní číslo) i při pobytu v zahraničí. Pokud budete chtít hlasovou schránku či přesměrování na jiné telefonní číslo využívat a budete mít nastaveno nepodmíněné přesměrování (tj. telefon nezačne vyzvánět a všechny příchozí hovory jsou rovnou přesměrovány na vaši hlasovou schránku či jiné telefonní číslo), nebudete za tuto službu v zahraničí platit. Pokud budete mít nastaveno podmíněné přesměrování (tj. máte obsazeno, nezvedáte telefon, jste mimo dosah signálu GSM nebo máte vypnuto), bude vám účtován příchozí roamingový hovor do země, kde se nacházíte, a také odchozí hovor zpět do CZ na vaši hlasovou schránku nebo jiné telefonní číslo.

  Před odjezdem si také zjistěte, na kterých frekvencích pracují operátoři sítě mobilních telefonů v dané zemi. Může se to od toho, na co jste z domova zvyklí, lišit a váš telefon tam vůbec nemusí fungovat. Příkladem je třeba území Severní Ameriky, které je pokryto jiným mobilním systémem než v Evropě.

  Alternativou celulárního spojení je satelitní komunikace. Satelitní komunikace vám nabízí celosvětové pokrytí. Existuje mnoho satelitních systémů, mezi kterými si můžete vybrat. Pokud se rozhodnete využívat služeb satelitní komunikace, získáte tak nejen celosvětové pokrytí, ale budete moci kdekoli na světě přijímat a uskutečňovat hovory, odesílat faxy, uskutečňovat datové přenosy a využívat dalších služeb. Satelitní komunikace je vhodnou volbou pro ty, kteří preferují celosvětovou mobilní komunikaci bez jakýchkoli omezení.

  Pomocí mobilního telefonu a jeho služeb můžete dnes také kdekoliv využívat svoji stávající e-mailovou schránku. Pokud ještě nemáte svoji e-mailovou schránku, můžete využít některou z českých či světových služeb, které poskytují zřízení a provoz e-mailové schránky zdarma. Pro příjem e-mailových zpráv si nastavte svůj program pro práci s elektronickou poštou přesně podle pokynů, které získáte u poskytovatele služby. Jako adresu odesílatele zadejte svoji e-mailovou asdresu.

Telefonování přes Internet
  Telefonování přes Internet je zcela nová technologie, která umožňuje z počítače připojeného k Internetu zavolat na běžný telefon kdekoliv na světě.

  Jedním z fenoménů dneška je obrovský rozmach Internetu a vším s tím souvisejícím. Naštěstí pro běžné uživatele to většinou představuje rozmach k lepšímu a tím je i poměrně nově nabízená služba telefonování přes Internet. Až doposud se však za tuto službu platilo, ale v posledních měsících se objevilo několik serverů nabízejících telefonování zcela zadarmo.

  Nejnovější službou je tzv. PC-to-phone calling aneb telefonování z počítače na telefon . Existuje též telefonování z telefonu na telefon přes Internet, tato služba je však většinou zpoplatněna. U nás nabízí např. Peagas nebo Eurotel. Také existuje telefonování z počítače na počítač, které není úplnou novinkou a které je zdarma již dlouho. Má však tu nevýhodu, že vyžaduje, aby oba uživatelé byli ve stejný čas připojeni k síti a připravení k hovoru.

  Telefonování z počítače na telefon však vyžaduje, abyste pouze vy byli připojeni se svým počítačem na Internet a můžete volat na libovolné číslo běžné telefonní sítě v dané zemi (většinou s výjimkou mobilních telefonů).

  Výhody jsou zjevné - platíte pouze poplatky za místní telefon nebo za připojení k Internetu jiným způsobem. Žádné další poplatky bez ohledu na to jak dlouho telefonujete. Tímto způsobem lze ušetřit 95 - 100% poplatků za hovory do zahraničí!

  Základní princip je velice jednoduchý. Pomocí počítače připojeného na Internet se uživatel napojí na server poskytovatele této služby v běžném prohlížeči jakým je MS Internet Explorer nebo konkurenční Netscape Communicator. Každý se serverů poskytuje nějaký prográmek, který zprostředkovává komunikaci s uživatelem a vesměs vypadá jako zcela obyčejný telefonní ciferník. Po vytočení čísla je navázáno spojení se serverem v zemi volaného. Tento server umožňuje přeměnu datové toku z Internetu na běžnou telefonní síť. Dále už jen zazvoní běžný telefon volaného a vy můžete hovořit a třeba celou věčnost. 

Minimální požadavky na vaše vybavení jsou:
Počítač s MS Windows 95/98/NT/2000
Připojení na Internet - minimum je 14,4 kbps
Internet Explorer 4 nebo Netscape 4 (a vyšší verze)
Plně duplexní zvukovou kartu
Sluchátka (reproduktory) a mikrofon
(Pozn.: podrobnosti zjistíte u odborníků.)

  Každý poskytovatel Internetového telefonování má zázemí v jiné zemi a taky země, do kterých je možné telefonovat zcela zadarmo, se často liší. 100% se dovoláte do USA, Velké Británie, Irska a Austrálie. Tyto země jsou v nabídce snad každé společnosti. Ostatní země již musíte hledat v nabídce jednotlivých poskytovatelů. Tato nabídka však velice rychle roste, a proto není-li vámi požadovaná destinace v nabídce dnes, je velice pravděpodobné, že tam brzy bude.

  Registrace na serverech je zcela zdarma, většinou není vyžadována ani žádná kreditní karta ani nic podobného. Často až po registraci se dostanete ke všem údajům a podmínkám, proto dopuručuji se klidně zaregistrovat u více společností a pak si vybrat tu pro vás nejlepší. Zde několik poskytovatelů služeb zdarma na ukázku: www.hottelephone.com, www.mediaring.com, www.freewebcall.com, www.dialpad.com.

  Do naprosté většiny ostatních zemí je možné se dovolat. Nyní však již za určitý poplatek. Tyto poplatky jsou však diametrálně nižší a řádově se pohybují na úrovní 5% a míň běžného tarifu Telecomu pro telefonování do zahraničí. Komerčních společností poskytujících tuto formu telefonování je podstatně více než těch, kteří nabízí tyto služby zadarmo. Ale i zde viditelně roste konkurence a ta tlačí ceny dolů stejně jako kvalitu služeb nahoru.

  V současné době je nabídka placených služeb PC-to-Phone calling velice široká. Na Internetu působí celá řada poskytovatelů a zmapovat celou nabídku je již velice náročné. Proto vám zde předkládám pouze některé společnosti na ukázku. Zde jsou: www.go2call.com, www.pccall.com, www.net2phone.com, www.4ecalls.com.

  Při výběru placených služeb se neorientujte pouze podle tarifů, které jsou všude uváděny, aby přilákaly zákazníky. Věnujte pozornost i ostatním podmínkám - např. doba, za jakou nakoupený kredit musíte vyčerpat, další poplatky (např. měsíční za vedení účtu), tomu, zda poskytovatel nabízí za daný tarif jak telefonování na běžnou síť tak i síť mobilních telefonů, nebo zda je spojení na mobily za poplatek (nebo zda je možné vůbec). 

Důležitým kriteriem je i do kterých zemí budete volat nejčastěji.
  Každý poskytovatel pak nabízí všelijaké speciální nabídky, které pokud vyhovují vašim přáním, vám mohou ušetřit i citelné peníze.

Pozn. Ke článku jsou připojeny dvě přílohy. V jedné najdete mezinárodní předvolby všech zemí světa a v druhé je cenové srovnání různých způsobů volání ze světa u dvou vybraných zemí.

 
 
 
Přečteno 2477x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: