Z téhle historky z Jeseníků vidíte, že i bez sněžnic (nebo lyží) to v hlubokém sněhu jde, pokud jste ochotni vynaložit extrémně velké úsilí na pohyb hlemýždím tempem. Nicméně vzhledem k tomu, že půjčovné za tenhle užitečný kus vybavení je zhruba 50-60 Kč denně, tak je to DOST zbytečné.
Sněžnice značky Sasquetch, nejnovější typ IV, jsou už svým konstrukčním řešením mezi u nás dostupnou konkurencí spíše netypickým exotem. Vrací se totiž zpět k původnímu konstrukčnímu řešení – namísto plastové konstrukce je využit klasický rámový styl – pokud by nebyly použity moderní materiály, mohly by sněžnice patřit klidně kanadským lovcům před sto lety. K výhodám a nevýhodám této skutečnosti se budu vracet v celém textu.
Konstrukce Rám sněžnic je vytvarován z duralové trubky, zvednutá špička usnadňuje chůzi a konec do špičky pomáhá snadnému vedení Sasquetchů za chůze. „Výplet“ je tvořen syntetickou tkaninou, přichycenou k rámu nýty. Naprosto zásadní část sněžnic – vázání – je sestaveno z masivního pohyblivého drapáku (hliník), ke kterému se bota přichytí třemi pásky, přes špičku, nárt a patu. Nežádoucímu pohybu brání i další zuby napevno přichycené zespodu zadní části sněžnic. V průběhu použití jsem velmi kladně ocenil jednoduchost používání vázání – stačí zasunout nohu, zatáhnout za řemeny, udělat na nich uzel, aby neplandaly a jít. Bez problémů i v hrubých rukavicích, se zmrzlými prsty, unavenej, prostě pohoda.
Obout a vyrazit Zásadním rozdílem proti plastovým sněžnicím je absence pevného uchycení boty. Na novějších plastových sněžnicích firem TSL, MSR, Grivel apod. je bota uchycena podobně jako třeba u skialp – pevná plocha, na kterou se bota připevní a ta se pohybuje na čepu sněžnic. Pokud jste zvyklí na tento typ, Sasquetche budou pro vás trošku nezvyk – vázání je k rámu připevněno dvěma pásky a v začátcích používání budete mít poněkud nejistý pocit. Noha má ve sněžnicích podstatně větší vůli – pata se pohybuje nejen nahoru, ale i do stran a při chůzi v členitém terénu jsou sněžnice složitější k ovládání. To může dělat problémy obzvláště při traverzu ostřejších svahů, nicméně po určité praxi se mi dařilo i zde Sasquetche ovládat. Sněžnicím chybí také hrazdička pod patu, která při dlouhých výstupech šetří achilovku, což je asi největší slabinou tohoto výrobku. S tím souvisí také absence možnosti připnutí paty ke sněžnici napevno – ocení se při sestupech a složitých manévrech – couvání apod.
Kromě jednoduchého obouvání sněžnic jsem také ocenil drapáky, bránící nechtěnému ujetí sněžnic. Jsou solidně robustní a zajišťují velmi dobré brzdné vlastnosti. Jejich materiál – hliník – umožňuje jejich bezproblémové znovunabroušení po postupném opotřebování. Velikost plochy sněžnic mi přišla mírně nadprůměrná, což se hodí obzvláště v měkčím sněhu, s batohem, při těžší postavě. Podle údajů výrobce jsou Sasquetche dimenzovány na zátěž 130 kg.
Jak jsem již psal dříve, na sněžnicích se mi zpočátku nelíbilo uchycení vázání k samotné sněžnici pomocí dvou tenkých pásků. Po každém ostřejším pohybu jsem kontroloval, jestli se nepoškodily. Poté, co ani po maximálním nasazení (pád s batohem…) nejevily známky poškození, jsem o jejich spolehlivosti přestal pochybovat. K trvanlivosti sněžnic ještě jedna poznámka – dovolím si odhadnout, že s pár šroubky v kapse a kouskem řemínku není na sněžnicích nic, co by se nedalo mimo civilizaci opravit.To může být pro leckoho zásadní záležitost.
Jak se na nich teda chodí? Byl jsem zpočátku trochu zklamaný, zdálo se mi, že noha příliš „lítá“, že je volná a sněžnice si dělají, co se jim zamane. Také při traversech a na různých muldách mě příliš nenadchly, měl jsem pocit, že mi pata ustřeluje do stran a nemám potřebnou oporu. Z velké většiny jde ale o nezvyk (používal jsem dosud jen sněžnice s pevnějším uchycením vázání), který odstranila trocha praxe. Postupně jsem začal přicházet Sasquetchům na chuť. Chůze v nich je velmi pohodlná, díky „výpletu“ ze syntetické tkaniny je došlap měkký a příjemný. Odpadá i otravné klapání při každém kroku, kdy podložka boty naráží na sněžnici, které může vadit u řady plastikových sněžnic. V zásadě mohu s čistým svědomím doporučit Sasquetche i pro náročnější akce, sám je v budoucnu budu preferovat.
V případě nákupu není bez zajímavosti že jejich nákupní cena je lehce přes dva tisíce, což je na spodní hranici kvalitních sněžnic. Sasquetche se vyrábí také s ráčnovým vázáním – jako u snowboardu.
Shrnutí: + jednoduché připínání + nemá se co ulomit + pohodlná chůze + výborný poměr cena/kvalita + masivní drapáky + česká provenience - volnější noha - není hrazdička na stoupání ani pevné uchycení paty Cena: asi 2200-2700 Kč (vázání popruhové / ráčnové) Váha: 1800 g
Tento příspěvek získal cenu TESTOVNY od firmy ACRON.
|