Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Skládací kamínka

Jaroslav Kurzveil / 24.01.2006
Moje kamínka jsou tak vlastně jakýmsi hybridem mezi produkty Condora a Sorokina, přičemž jsem zkombinoval pouze přednosti obou, a nedostatky potlačil. Kamna nepotřebují žádné dmychadlo, váží 370g a po rozebrání se celá vejdou do malého litrového kastrůlku ve kterém vařím. Většina dílů je vyrobená z nepotřebného odpadu, tudíž materiálové náklady nepřesáhly symbolických 20 Kč. K výrobě kamen postačí běžné vybavení domácí dílny: svěrák, pilka, vrtačka, nůžky na plech, závitník, pilník, šroubovák, a samozřejmě šikovné ruce.
 

Do výroby vlastních kámen jsem se pustil proto, že jsem na našem outdoorovém trhu nenašel nic, co by splňovalo všechny moje představy:
1) Nulové náklady na provoz; tzn. něco na spalování přírodního paliva, nejlépe tedy kamna na dříví.
2) 100% spolehlivost; kamna nesměly obsahovat jedinou součástku, která by se mohla opotřebit nebo porouchat.
3) Skladnost; kamna se musely dát snadno a rychle sestavit a rozebrat, a to bez použití jakýchkoliv nástrojů.

Při výrobě mě inspirovaly především tyto 2 zdroje:
1) Přenosná kamna bulharského cestovatele Sorokina - Viz časopis Cykloturistika 6/1996. Spolehlivá, nulové náklady na provoz, ale velká a neskladná; zabraly mu celou 1 přední brašnu na kole, a byla i poměrně těžká, vážila celé 2kg.
2) Dřívkovařič od firmy Condor - malý, skladný a lehký, ale pro svou funkci vyžadující elektrické dmychadlo
(možný zdroj poruch), napájené 1,5V baterií nebo akumulátorem (nevydrží věčně a není zadarmo). Také jsem měl dojem, že by vzhledem k nepříliš uzavřenému topeništi mohly být problémy s vařením za větru, nehledě k možnému nebezpečí zapálení lesa od odletujících oharků.

Kamna se skládají z několika hlavních částí:
1) Topeniště
Základem je starý hliníkový hrnec, do kterého jsem po obvodu ve spodní části navrtal 2 řady malých děr pro nasávání vzduchu. Doprostřed stěny jsem pak ještě vyříznul 1 větší otvor pro přikládání paliva, který jsem navíc opatřil dvířky - uchycení pomocí malého pantu. Otvíráním či přivíráním dvířek lze snadno regulovat hlavní přívod vzduchu a tím i tepelný výkon kamen. Rozměry hrnce (průměr 12 cm, výška 10 cm) nejsou nijak závažné, důležité je akorát to, aby se celé topeniště vešlo do nádoby ve které vaříme, a nezabíralo tak zbytečně místo v batohu nebo v brašně u kola.
2) Chladicí podstavec
Tvoří ho 2 víčka od primalexů a kousek slabého stočeného hliníkového plechu, získaný jako odpad z plechové střechy. K jednomu víčku jsem pak ještě 4 šroubky přichytil 2 malé ocelové plíšky se závitem - to aby se dalo dát topeniště s podstavcem snadno sešroubovat. Díky podstavci je možné v kamnech zatápět nejen venku, ale za nepříznivého počasí např. i na dřevěných stolech v různých přístřešcích. Navíc pokud je dříví navlhlé, je vyhřátý prostor podstavce ideální místo pro jeho předsušení.
3) Trojice plotýnek
Vyrobeny ze zbytku železného plechu, a to pouze nastřiháním a zohýbáním. Plotýnky se volně nasazují na horní okraj topeniště. 13 mm široká mezera mezi tímto okrajem a dnem kastrůlku s jídlem je plně postačující k zajištění nezbytného komínového tahu kamen. Navíc tato komínová štěrbina slouží i jako další prostor, kudy lze přikládat menší kousky paliva - slabší dřívka a větvičky.
4) Grilovací mřížka
Skvěle posloužila ochranná mřížka reproduktorů z vyřazeného rádia. Mřížka se volně pokládá na trojici plotýnek a slouží nejen k rozpékaní např. starého pečiva, ale i jako plotýnka pro ohřev nádob o menším průměru dna.
5) Spojovací díly
2 dlouhé šrouby se speciálně upravenými hlavami pro snadné sestavení a rozebrání bez použití jakýchkoliv nástrojů. Šrouby jsou vyrobeny že závitové týče, jejich hlavy pak z krátkých distančních sloupku, doplněných podložkami. Distanční sloupek i podložka jsou se závitovou tyčí spojeny v jeden nerozebíratelný celek.

Sestavení kamen, které zabere jen několik sekund, spočívá v protažení šroubů skrze dno topeniště, horní víko podstavce, a jejich přichycením k plíškům ve spodním víku podstavce. Mezi víčka se ještě předtím vloží stočený hliníkový plech. Díky tvarovému profilu okrajů víček je topeniště bezpečně spojeno s podstavcem.

Když jsem před lety na svých cestách začínal vařit, bylo to na otevřeném ohni. Později jsem zkombinoval vaření na ohni s vařením na tekutém lihu - to když se na ohni vařit nedalo (např. kvůli dešti) nebo to bylo příliš nebezpečné (hrozba vysokých pokut za rozdělávání otevřeného ohně, nebezpečí podpálení lesa,...). Častější vaření na ohni mi ale chybělo, takže co jsem si postavil kamna, vařím výhradně na nich, líh dnes používám už jen zcela výjimečně - viz foto lihovaru zavěšeného v topeništi.

Protože je ohniště v topeništi prakticky zcela uzavřeno, nevadí kamnům ani silnější vítr. A jelikož je topeniště vyrobeno že starého hrnce s uchama, lze s kamny i během vaření snadno manipulovat - např. pokud vaříme venku a začne pršet, což nevadí kamnům ale nám, lze je snadno přenést třeba vedle do přístřešku, samozřejmě v pracovních rukavicích (palec a ukazovák mám zevnitř zesílený trojitou vrstvou manšestru, takže to opravdu nepálí). Díky tomu, že je topeniště s podstavcem sešroubováno, jsou kamna i velmi stabilní, ještě se mi nepodařilo je převrhnout. Když máme dovaříno, stačí vysypat popel se žhavými uhlíky a kamna jsou během 6-7 minut opět chladná. Jedinou pohyblivou součástí kámen je ocelový pant dvířek, což je také jediná sousastka, která čas od času potřebuje malou údržbu. Když se vlivem vlhká začne zadírat, stačí kapka oleje a můžeme vesele vařit dál. 

Výhody a nevýhody

Takle kamínka ale asi příliš nepotěší toho, komu vadí očouzený kastrůlek nebo ešus. Už po prvním vaření se nám totiž naše nádobí začne krásně obalovat a brzy bude mít i svou nezaměnitelnou ohnivou vůni. Byl by ale hřích to zvenku čistit! Komu to vadí, ten ať raději zůstane u tradičního vařiče. Jediné v čem kamna opravdu poněkud pokulhávají za tradičními kempingovymi vařiči, je poněkud delší doba přípravy jídla. Nalámání dřeva a jeho rozhoření přeci jen trvá o něco déle než pouhé zapálení hořáku. A když je k tomu ještě dříví navlhlé, bude i samotné vaření trošku pomalejší. Já však na cestách nikam nespěchám, takže tohle mi skutečně nevadí. A není nic jednoduššího než si malou zásobu suchého dříví vozit s sebou, pak máme jistotu, že uvaříme i za deště. S těmito kamny také nemůžeme kvůli kouři vařit v uzavřených místnostech nebo ve stanu. To všechno jsou však nepodstatné a nedůležité maličkosti. Kamna mají jiné přednosti. Neomezená dostupnost paliva, nulové náklady na provoz a 100% spolehlivost - v tom je jejich síla. Kamna ale nemusí sloužit jen k vaření. Jsou to kamna, takže budou skvěle fungovat i jako zdroj tepla. Nehledě k tomu že i v té nejodlehlejší pustině nic nenavodí pocit domova tak jako pohled na praskající dříví v opravdových kamnech. 

Závěr

Kamna používám už téměř 3 roky. Na jaře 2003 jsem postavil základ - topeniště se sacími dírami a s přikládacím otvorem, ale ještě bez dvířek. Fungovalo to skvěle, ale chyběla regulace - když se oheň fest rozhořel, nebylo snadné ho utlumit. Taky se s tím dalo vařit jen venku - tehdy jsem ještě neměl podstavec. Na základě těchto zkušenosti jsem o rok později kamna dobudoval do současného stavu, a během 6měsíčního cyklovandru po Evropě je důkladně otestoval. Loni mi pak bez jediné úpravy nebo
opravy spolehlivě sloužila další 4 měsíce na cestách.

Tento příspěvek je zařazen do dalšího. kola soutěže TESTOVNY o ceny firmy ACRON.        

 
Související články
Plnění plynových kartuší
Lihový vařič vyrobený z plechovky
Lihový vařič v zimě
Zimní vaření - jak na to a s čím?
 
Přečteno 40118x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Ray Ban WayfarerBarbara, Reagovat
Christian LouboutinJoseph, Reagovat
Curry ShoesKatina, Reagovat
Yeezy 350 V2 BoostLauren, Reagovat
Nike Air Max 98Anthony, Reagovat
Birkenstock Outlet OnlineBynoe, Reagovat
Christian LouboutinPhyllis, Reagovat
Cheap NHL JerseysParker, Reagovat
NikeAnthony, Reagovat
Lebron James ShoesKatherine, Reagovat
Pandora Jewelry Official SiteRobert, Reagovat
Kyrie 4Cody, Reagovat
Nike OutletSarah, Reagovat
MLB JerseysPhyllis, Reagovat
Nike KD 11 shoesAnthony, Reagovat
Pandora BraceletGeorgette, Reagovat
Yeezy Boost 350 V2Parker, Reagovat
Cheap NHL JerseysPhyllis, Reagovat
Vans ShoesCatalina, Reagovat
Kyrie 4 ShoesLisa, Reagovat
Kyrie 3 ShoesKatina, Reagovat
Ray Ban EyeglassesWilliam, Reagovat
Ed Hardy JeansRodolfo, Reagovat
Nike ClearanceRobert, Reagovat
Puma OutletJoseph, Reagovat
Nike Vapor MaxBarbara, Reagovat
Nike UKDarleen, Reagovat
Red Bottom ShoesRodolfo, Reagovat
LouboutinJoseph, Reagovat
Christian LouboutinRodolfo, Reagovat
Christian Louboutin ShoesSarah, Reagovat
Timberland Boots OutletAnthony, Reagovat
Yeezy Boost 350 V2Parker, Reagovat
Nike Air Max 90 UltraBarbara, Reagovat
FerragamoAnthony, Reagovat
OakleySarah, Reagovat
Asics ShoesWalker, Reagovat
Longchamp HandbagsNicholas, Reagovat
Air Max 90 Pas CherLisa, Reagovat
Timberland Outlet StoreCatalina, Reagovat
Adidas OutletAnthony, Reagovat
Christian Louboutin ShoesWilliam, Reagovat
Bottega Veneta WalletKatina, Reagovat
Adidas NMDSarah, Reagovat
Clarks Shoes WomenLisa, Reagovat
Vans OutletNicholas, Reagovat
Adidas SuperstarRodolfo, Reagovat
Nike Air Max 270 MenNicholas, Reagovat
Nike Factory Outlet William, Reagovat
Cheap NFL JerseysMaria, Reagovat
Nike Air Max 2018Rodolfo, Reagovat
Air Max 2019Walker, Reagovat
Nike Factory StoreLisa, Reagovat
BirkenstockWilliam, Reagovat
Do Evropy jsou fajnLucka, Reagovat
Re: Do Evropy jsou fajnloki, Reagovat
Zlaté české ručičkyMarco, Reagovat
Re: Zlaté české ručičkyjarda, Reagovat
Timberland ShoesAnthony, Reagovat
Adidas Yeezy ShoesRodolfo, Reagovat
Nike OutletMaria, Reagovat
Cheap NFL JerseysWalker, Reagovat
Yeezy Boost 350 V2Katherine, Reagovat
Asics Gel Kayano 24Anthony, Reagovat
Yeezy AdidasKatina, Reagovat
Pandora Official SiteKatina, Reagovat
Pandora Jewelry Official SiteSarah, Reagovat
Nike SneakersMaria, Reagovat
James Harden shoesBarbara, Reagovat
Christian Louboutin ShoesLisa, Reagovat
Nike Outlet Store Online ShoppingAnthony, Reagovat
Pandora BraceletParker, Reagovat
Red Bottom ShoesLisa, Reagovat
Adidas StoreRobert, Reagovat
Moncler Outlet OnlineKatina, Reagovat
Yeezy Boost 350Joseph, Reagovat
Oakley Sunglasses WholesaleRodolfo, Reagovat
Christian Louboutin ShoesSarah, Reagovat
AdidaKatherine, Reagovat
Adidas Outlet OnlineAnthony, Reagovat
Kevin Durant ShoesRodolfo, Reagovat
Hermes HandbagsCatalina, Reagovat
Lebron 16 ShoesNicholas, Reagovat
Fjallraven KankenCatalina, Reagovat
Air Max 98Robert, Reagovat
Ralph LaurenWilliam, Reagovat
Birkenstock ShoesLisa, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: