Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Skialp - ve sněhu mimo stopu

Redakce, Tomáš Sýkora / 19.12.2001
Pokud vám čekání ve frontách na vlek nic neříká a strojově upravené stopy pro běžkaře vám připadají nudné a fádní, nezbývá než se vrhnout na skialpinismus.
 

Zažijete trochu "dobrodružství" a vychutnáte si krásu horských velikánů mimo tratě. Budete stoupat a sjíždět volným horským terénem, třeba i na starých sjezdových "prknech", která se dají celkem levně přezbrojit na skialpinistické lyže.
Skialpová túra
Neočekávejte pohodový výlet prosluněnou krajinou. Připravte se na tvrdý horský terén s pěkně studeným severákem v zádech. Skialpinismus jako pohyb otevřeným horským terénem mimo značené a strojově upravené cesty znamená stoupání a klesání po různě upraveném a zvrstveném povrchu, ať již na čerstvém prašanu, těžkém mokrém sněhu nebo tvrdém firnu. Sám pojem skialpinismus je trochu obecný. Například ve frankofonních zemích se rozlišuje název ski-alpinisme, jako aktivita, která má blíže k horolezectví (např. použití maček, cepínu a zajišťovacího materiálu na horolezectví a následný sjezd po velmi prudkých svazích) nebo ski-randonné, což je aktivita, která má blíže k lyžování.
Při plánování skialpové túry jste závislí pouze na svých zkušenostech, fyzických možnostech, vybavení a zvoleném terénu. Můžete putovat od chaty k chatě, což znamená mít každý večer teplou večeři a komfortní spaní. Můžete však také přejet hory či hřeben "natvrdo" a spát ve vlastním stanu nebo záhrabu.

Bezpečnost
Velkou roli hrají osobní zkušenosti a fyzické možnosti jedince, ebezpečí lavin, změna počasí, reflektování doporučení horské služby, rada zkušenějších ale i adekvátní vybavení (např. pípák nebo lavinová šňůra, vhodné jištění při přechodu ledovcových trhlin) atd. Jde o problematiku na celý článek, takže počítám s tím, že lidé kteří budou tuto činnost provozovat, se již dříve ve volném horském terénu pohybovali. Pro ty, kteří jsou začátečníky, bych doporučoval prolistovat publikaci věnující se této problematice (např. knihu od Pita Schuberta - Bezpečnost a riziko na skále, ledu a sněhu).

Skialpové vybavení
Lyže pro skialp se používají trochu kratší než na sjezdové lyžování v rozmezí zhruba170 - 190 cm v závislosti na délce člověka. Bez problémů se dají použít i kratší sjezdové lyže, a to i v případě telemarku o kterém se zmíním dále. Při skialpu se počítá s tím, že do kopce se pohybujete s volnou patou a s kopce s patou upnutou. Při telemarku máte patu volnou i při sjezdu a lyžujete norským stylem, tzn. pokrčením vnitřního kolena na vnitřní lyži. Lyže na telemark připomínají široké běžky a jsou opatřeny ocelovými hranami po celé své délce. Skialpové boty se podobají klasickým sjezdovým botám. Na rozdíl od klasických sjezdových bot by měly umožňovat chůzi a pohyb i bez lyží. Jsou vybaveny kloubem a mají vibramovou podrážku jako pohorky. Mohou mít vyjímatelnou vnitřní vložku a možnost upnutí maček. Na druhou stranu, pokud člověk není náročný klidně mu postačí i bota na sjezdové lyžování. Vázání se musí použít speciální na skialp nebo telemark, další možností je upnutí skialpové vložky přímo na sjezdové vázání. Hůlky se dají použít klasické sjezdové, ale lepší jsou trojdílné teleskopické, které se dají regulovat podle terénu. Ke kompletní výbavě zájemce potřebuje ještě stoupací pásy, dříve tulení, dnes vyráběné za syntetických materiálů.

Ceny
Pokud přemýšlíte o kompletně novém skialpovém vybavení, tak počítejte s cenou v rozmezí cca 15 - 20 000Kč a více + stoupací pásy, což je položka zhruba okolo 2000Kč. Vybavení na telemark stojí zhruba 12 - 15 000Kč + stoupací pásy. Samostatné skialpové vázání stojí přibližně okolo 7000Kč. Nepanikařte, nabízí se levnější možnost v podobě skialpových vložek pro ty, kteří si skialp chtějí pouze vyzkoušet a nebudou se mu věnovat aktivně. Vázání na telemark stojí od 3000Kč výše.
Odradí-li vás výše cen za skialpové vybavení, další možností je uskutečnit nákup v některém z bazarů. Toto zboží se v bazarech příliš nevyskytuje, takže člověk na něj spíše náhodně natrefí. Doporučuji trpělivost a neustálé obíhání ski prodejen a bazarů. Nákup vybavneí z druhé ruky je vhodný pro začínající skialpinisty nebo ty, kteří nechtějí utrácet za nové vybavení. Nákup se dá pořídit již okolo 1000 - 2000Kč s tím, že obvykle nejcennější na kompletu bývá vázání, a lyže jsou jaksi navíc. Hodně lidí sleduje pouze zachovalost vázání a na lyžích jim nezáleží. Zakoupené vázání přemontují na své lyže nebo lyžují na lyžích z bazaru. Celkově by se vybavení pro skialpinistu, který chce pouze upravit např. svoje sjezdové lyže vešlo do cca 4000Kč za použité vázání a stoupací pásy.

Trénovat můžete začít přes nejlehčí cesty v Krkonoších, dále Tatry až po alpské velikány. Příjemné zážitky!

 
Související články
Skialpové vázání Naxo nx01
 
Přečteno 2906x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: