Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > doprava

Šetříte a nebojíte se? Létejte!

Redakce, Kateřina Sekyrková / 21.11.2001
Cestovateli s pragmatickým pohledem na svět se otevírá během posledních dvou měsíců možnost nejbezpečnějšího a nejlevnějšího cestování, konkrétně létání.
 

CENY LETENEK
Nejmenovaná americká národní letecká společnost, poskytující své služby na SZ USA, plánovala prý změnu struktury svých leteckých tarifů již před 11. zářím 2001. Své slovo dodržela a její budoucí pasažéři se mohou již nyní těšit z letenek, jejichž cena ne dočasně, ale trvale spadla až na 50 % původní hodnoty. Je tak jednou z prvních leteckých společností, které se rozhodly učinit během současné letecké krize takto radikální krok. Místa v turistické třídě je možné pořídit dva týdny před odletem až o 25 % levněji, při rezervaci měsíc předem Vám zůstane 40 % původní ceny, stejně jako při letu s týdenním pobytem ve zvolené destinaci. Nejlevnějším se stává létání se společníkem, kdy oba ušetříte 50 %. Tato cenová bomba nebude jistě chybět ani v nabídce webových stránek Hotwire a Priceline, kde se Vám jméno dopravce objeví až po provedení rezervace.

BUDOU SLEVY VĚČNÉ?
Pasažéři zaplatili v měsíci říjnu o 25 až 30 procent méně za jednu nalétanou míli než je průměr vzhledem k zavedeným slevám. Pokud lidé nebudou více využívat nabídek leteckých společností, zřejmě některé z nich nezachrání ani státní pomoc doprovázená snižováním nákladů (SABENA). Potom ovšem můžeme čekat oslabení konkurenčního boje a opětné zdražení letenek.

Dá se obtížně odhadnout, jaký podíl má na poklesu zájmu o leteckou přepravu strach z letu a kolik prohlubující se ekonomická krize, která snižuje rozpočet na leteckou přepravu obchodníkům i cestovatelů. Vzhledem k tomu, že zatím ani nevídané slevy letenek nijak výrazně lidi nepřesvědčily, rozhodly se některé z aerolinek ukončit slevy a zvýšit ceny letenek, aby vydělaly alespoň na pasažérech, kteří chtějí nebo musí letět. Tento postoj k cenám letenek vychází z převažujících fixních nákladů při provozu letadel.

Krize letecké dopravy se odráží i na poptávce po ostatních službách cestovního ruchu, jakými jsou ubytování, půjčovny aut, zábavné parky. New York použil pro návrat na turistické výsluní televizní spoty se známými osobnostmi, jinde bylo během posledního měsíce mnoho turistických atrakcí zdarma, stejně jako vstup do všechnárodních parků USA během druhého listopadového víkendu. Kdo se v těchto týdnech vydal za Atlantik, rozhodně neprohloupil...Jediné, co by Vás na Vaší bezstarostné cestě mohlo překvapit, je lustrace vaší osoby i vašeho zavazadla.

LUSTRACE PASAŽÉRŮ A ZAVAZADEL
Americký senát přijal nedávno zákon, umožňující leteckým společnostem přístup na listinu FBI se jmény podezřelých osob. To se v praxi projevuje dvěma opatřeními: tzv. profiling (lustrace) a bag matching (párování zavazadlo-pasažér). Další možností je, že se podezřelému pasažérovi vůbec palubní lístek nevydá.

Kdo je ten jednotlivec, který je hrozbou pro ostatní cestující? Podezřelým se automaticky stává každý z nás mimojiné tím, že si zakoupí v hotovosti jednosměrnou letenku a má neobvyklou historii svých cest. Toto "profilování" cestujících se nelíbí zejména mladým mužům z určitých zemí, kteří musí nejčastěji vysypávat své příruční zavazadlo a odpovídat na otázky týkající se jejich cest.

Bag matching (párování zavazadlo-cestující) má předejít uložení zavazadla do letadla v případě, že cestující na palubu vůbec nenastoupí. Jde o velmi nákladné opatření, které zatím americké společnosti uplatňují u všech pasažérů pouze na mezinárodních linkách. Na vnitrostátních linkách je tento nástroj boje proti terorismu, vzhledem k časové náročnosti, neproveditelné. Výjimkou jepřípad, kdy je cestující označen počítačovým systémem za podezřelého a na letišti není detekční systém. FAA (Americký federální úřad pro letectví) vážně uvažuje o jeho zavedení na všech linkách. Pokud bag matching opravdu znamená dodržení pravidla cestující a jeho zavazadlo do jednoho letadla, potom zřejmě zabily americké aerolinie dvě mouchy jednou ranou - zvyšují bezpečnost i kvalitu služeb.

Bag matching se však především poučuje z historie, kdy do letadla PAN AM 103 bylo naloženo zavazadlo s bombou a příslušný "cestující" byl při výbuchu letadla v bezpečí na zemi. Statistiky dokazují, že jeden ze 71 cestujících do letadla nenastoupí poté, co je jeho zavazadlo již odbaveno.

Terčem zájmu a nedůvěry se v USA poslední dobou stávají také samotní zaměstnanci bezpečnostních agentur. V současné době jsou příslušné agentury v USA soukromé, jejich zaměstnanci nemají požadovanou kvalifikaci, čemuž odpovídá i jejich plat. Převod pracovníků bezpečnostních agentur do státního sektoru, který by byl odpovědný za celkovou bezpečnost na letištích, však brzdí v americkém senátu republikáni.

 
Související články
Ubezpečovaná bezpečnost
Rezervace letenek u neexistující společnosti
 
Přečteno 640x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: