Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Sběr vína s francouzskými cikány

Ondřej Kaláb / 16.01.2008
O vinobraní ve Francii, tzv. vendange, je ohromný zájem hlavně mezi studenty. Např. v kraji Beaujolais mělo letos pracovat 40 000 sběračů z více než 20 zemí! Většina brigádníků se na sklizně přihlašuje dva nebo tři měsíce předem. Čech, aby získal pracovní povolení, musí si nejdříve sehnat zaměstnavatele a ten může podat žádost o zaměstnání cizince na tamním úřadu práce. Já jsem vyjel s tím, že práci se pokusím sehnat až na místě (a zřejmě budu pracovat na černo).
 

Cílem Remeš

Po celé zemi je rozeseto kolem deseti vinařských regionů. Já jsem se dostal do Remeše - hlavního města kraje šampaňského. Souhrou několika náhod jsem tam narazil na skupinku cikánů verbujících brigádníky na sběr. Plácli jsme si. Naložili mě do uzavřeného nákladního prostoru dodávky a odvezli 10 minut za Remeš, do malého cikánského tábora o třech karavanech.

Běhaj tam děti

pusy upatlaný,

ale jinak čistý,

prádlo vypraný.

Kromě tří romských rodin jsme v táboře byli čtyři brigádníci. Dva s pracovním povolením, dva bez. U “Gitans“, jak si francouzští Romové říkají, to obvykle nehraje roli. Nabídli nám lehce podprůměrný plat 30 euro/den + strava a ubytování, když prý budeme pracovat dobře, dají nám 40 euro/den.
Po třech dnech jsme se z oficiálního (a poměrně dobře vybaveného) kempu, přemístili o 30 km dál, přímo do kraje champagnských vinic, do vesničky poblíž města Dormans. Tam „moji“ Gitans ukotvili své karavany za domkem majitelky vinice a já postavil svůj “domeček gadja“, jak nazvalo můj stan jedno z dětí. („gadja“ = Nerom)

Práce byla těžká

A pak začala dřina. Každý den ráno nám Madamme ukázala, kde máme stříhat. Když neměla co na práci, přišla stříhat také. Výdělek se počítal dle váhy – záleželo kolik tun se denně nasbíralo. Dřel jsem jako otrok, ale stíhat tempo Isaaca a Franca (cikánských bratří) nebylo v mých silách. Cikáni jezdí na vendange od malička a jsou ve sběru vína mistři.

Nový patron

Do Champagne přijely na vendange tisícovky cikánů. “Moji“ gitans říkali, že ne všichni cikáni jsou dobří, že někteří kradou, takže mám dávat pozor na svou ledvinku. Ačkoli mě po pěti dnech sběru bolela záda a hlavně kolena, chtěl jsem pracovat dál. Jenomže Madamme už měla sklizeno. Cikáni mi tedy sehnali nového šéfa (francouzsky “patron“), velmi čestného křesťana důstojného vzhledu. Jeho pracovní skupinu tvořila široká rodina, asi o deseti karavanech! S nimi jsem pracoval další tři dny. Ráno v poslední den sklizně jsem se podivil, proč se cikáni oblékli na práci tak svátečně. To kvůli oslavě konce sklizně! Když jsme dosbírali poslední řadu, přijel majitel vinice se šampaňským na závěrečný přípitek.

Adios gitanos!

Přes mizerný plat jsem se v konečném zúčtování neměl s romale špatně. Živili mě několik dnů před sběrem grátis, darovali mi několik kusů oblečení (tričko, košili, rifle, kabát). Chovali se ke mně velmi pěkně, a to ani nemluvím o psech a hlavně dětech, které se se mnou rády kamarádily. Bez nich bych se cítil mnohem víc sám.
 
Související články
Práce na farmě v Norsku
Práce na farmě ve Skotsku
Bohatý český bezdomovec
Za výdělkem do Burgundska
Sezónna práca na Novom Zélande
Špatné zkušenosti s pracovními agenturami
Práce ve Francii: po příjezdu do země
 
Přečteno 6227x
 
 
 
Komentáře
Jen tak dál Reagovat
Francie zeme naslibena Reagovat
autorOndra, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: